Hangi Uygulamaların iPhone'da Konumunuzu İzlemekte Olduğunu Görme

İPhone'unuzdaki uygulamalar konumunuzu izleyebilir, ancak önce onlara erişim vermeniz gerekir. İşte hangi uygulamaların GPS konumunuzu izleyebileceğini ve erişimlerini iptal edebileceğini nasıl kontrol edeceğiniz.

Gizlilik gizlilik kadar önemlidir, bazı uygulamaların konumumuzu izlemesine izin vermek, onları çok daha kullanışlı hale getirir – ve bazen bu çok önemlidir. Google Haritalar’ın, konumunuzu bilmeden Google’ın çalışması gerektiği gibi çalışmasını beklemek makul değildir, ancak not alma uygulamasının nerede olduğunuzu bilmesi gerekir mi? Belki, belki değil.

Bu şeylerin üzerinde durduğunuz yer kişisel bir karar ve tartışmaya geldiğimiz tek şey bu değil. Hangi uygulamaların konumunuzu bildiğini ve ne zaman izlemelerine izin verildiğini kontrol altına almak için buradayız.

Bazı uygulamaların, işlerini yapmak için konum verilerinize ihtiyaç duyduğunu hatırlamak da önemlidir. Konumunuza erişimi iptal etmek bazı önemli özelliklerin çalışmasını durdurabilir. Hangi uygulamaların verilerinize erişip erişemediğini kontrol ederken bunu aklınızda bulundurun.

İLGİLİ: Neden Pek Çok Uygulama Bulunduğunuz Yer İçin Soruyor ve Gerçekten Hangilerine İhtiyacınız Var?

Hangi Uygulamaların İzlemekte Olduğunu Nasıl Görünürsünüz?

Konum verilerinize erişmek isteyen uygulamaların listesini görmek için, Ayarlar uygulamasını açın ve “Gizlilik” e dokunun.

Ardından, “Konum Servisleri” ne dokunun.

Bir sonraki ekran konum verilerinize erişmek isteyen her uygulamayı gösterecektir. Ayrıca, bu erişime izin verip vermediğinizi ve eğer öyleyse, uygulamanın konumunuza her zaman mı yoksa yalnızca kullandığınızda mı erişebileceğini görebilirsiniz.

Belirli bir uygulamaya delik açmak için uygulamaya dokunun.

Burada üç farklı seçenek görebilirsiniz (ve aktif olanın yanında bir onay işareti):

  • Asla : Uygulamanın konum verilerinize erişmesine asla izin verilmeyecek.
  • Uygulamayı Kullanırken : Uygulama açık ve etkin olduğunda (başka bir deyişle, iPhone'unuzun ekranındayken) verilerinize erişmesine izin verilir.
  • Her zaman : Adından da anlaşılacağı gibi, bu seçenek seçildiğinde, uygulama istediği zaman verilerinize erişebilecek.

Konum Verilerine Erişimi İptal Etme

Bir uygulamanın artık konum verilerinize erişmesini istemediğinize karar verirseniz, bu erişimi iptal edebilirsiniz. Ayarlar'ı açın ve tekrar “Gizlilik” e dokunun.

“Konum Servisleri” ne dokunun.

Erişimini iptal etmek istediğiniz uygulamanın adına dokunun.

Uygulamanın konum verilerinize artık erişememesini sağlamak için “Asla” düğmesine dokunun.

Bir Uygulama Arka Plandaki Konum Verilerine Erişiyorsa Nasıl Anlaşılır?

Bir uygulama konum verilerinize erişiyor ancak etkin değilse, başka bir deyişle, kullanmadığınızda arka planda konumunuza erişiyorsa, iOS sizi uyarmak için ekranın üst kısmında mavi bir bildirim görüntüler.

Bu bildirimi görürseniz ve hangi uygulamanın suçlu olduğunu bilmiyorsanız, tıkladığınızda söz konusu uygulama başlatılır. Arka planda konumunuza erişmesini önlemek için Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri seçeneğine gidebilir, uygulamanın adına ve ardından "Asla" veya "Uygulamayı Kullanırken" üzerine dokunun.