Hangi Uygulamaların iPhone'unuzun Sağlık Verilerine Erişebileceğini Kontrol Etme

İPhone'unuz sağlığınız hakkında çok şey biliyor, özellikle MyFitnessPal gibi uygulamaları kullanıyorsanız veya bir Apple Watch kullanarak etkinliğinizi takip ediyorsanız. İzin verilirse, uygulamalar bu verilere erişebilir. İşte hangi uygulamaların verilerinize erişimi olduğunu kontrol etme.

Konumunuzdaki sekmeleri nasıl koruyabildiğini ve bu verileri daha önce uygulamalara nasıl gösterebileceğini gösterdik, peki sağlık verileriniz ne durumda? Sağlık uygulaması, verebileceğiniz kadar veri toplar ve kilonuzu, kalorilerinizi, kan basıncınızı ve daha fazlasını izlemek için uygulamalar kullanıyorsanız, bu çok fazla olabilir. Bir Apple Watch takıyorsanız, fark edebileceğinizden daha fazla bilgi olabilir.

Hangi Uygulamaların Sağlık Verilerinize Erişebileceğini Kontrol Etme

İzlenmesini istemediğiniz bazı türlerde sağlık verileri olabilir veya Apple'ın görmesini istemediğiniz ancak uygulamalara teslim etmeyi istemeyeceğiniz bazı bilgiler olabilir. Hepsi, Sağlık uygulamasından kontrol edebileceğiniz bir şey.

Başlamak için iPhone'unuzdaki Sağlık uygulamasını açın ve ekranın altındaki “Kaynaklar” a basın.

Burada, mevcut verilerinizi okumak veya yeni sağlık verileri eklemek için sağlık verilerinize erişmek isteyen tüm uygulamaları görebilirsiniz. Tek bir uygulamaya dokunmak, erişebildiği veriler hakkında size ek bilgi verir.

Kaldırılan uygulamaların erişebildiği verileri “Kaldırılan Uygulamalar” a dokunarak bile görebilirsiniz.

Ekranın üstündeki tüm erişimi kaldırmak için kullanışlı bir düğme var, ancak bir dizi anahtarla mümkün olan daha ayrıntılı kontrol istiyorsanız. Ayrıca, uygulamanın neden erişime ihtiyaç duyduğuna dair kısa bir açıklama var, bu nedenle unutmuş olabileceğiniz eski bir uygulama olması durumunda belleğiniz takılı kalabilir.

Uygulamanın tüm sağlık verilerine erişimini devre dışı bırakmak için “Tüm Kategorileri Kapat” a dokunun. Bazı kategorileri devre dışı bırakmak istiyorsanız, ilgili düğmeyi “Kapalı” konumuna getirin.

Hangi uygulamanın hangi sağlık verilerine erişebileceğini özelleştirmek için burada görüntülenen her uygulama için bu işlemi tekrarlayın.