Hangisi Daha Ucuz: Kendi Fotoğraflarınızı Basmak ya da Baskı Hizmetini Kullanmak?

 

PS_2/Shutterstock

Ucuz çevrimiçi fotoğraf baskısı hizmetlerinin artmasıyla birlikte, mürekkep püskürtmeli yazıcılar lehine düştü. Ancak, herhangi bir DIY projesinde olduğu gibi, bazı insanlar evde fotoğraf basmanın daha ucuz olduğunu iddia ediyor. Bu gerçekten doğru mu?

Hızlı Maliyet Karşılaştırma

Evde fotoğraf baskısı ve çevrimiçi baskı hizmetleri arasındaki fiyat farkını ortadan kaldıralım. Bunu, çevrimiçi baskı hizmetlerinin fiyatını ve evde baskıyı karşılaştırarak yapacağız. Rahatlık uğruna, yalnızca 4 × 6 baskı maliyetine bakacağız.

Çok sayıda çevrimiçi fotoğraf baskısı hizmeti var, ancak büyük dördü kullanacağız. Bu hizmetlerden bazıları ara sıra indirim sunuyor, ancak mevcut olmadığını iddia edeceğiz. En popüler fotoğraf baskı hizmetlerinden biri olan Shutterfly, her 4 × 6 baskı için 0,14 dolar alıyor. Fena değil, ama Amazon, Snapfish ve Walmart 4 x 6 fotoğraflarınızı her biri 0,09 ABD Doları karşılığında basar.

Tamam, çevrimiçi baskı hizmetleri her 4 × 6 fotoğraf için 0,09 ile 0,122 dolar arasında ücret alıyor. Şimdi bu fiyatları bir ev içi fotoğraf baskısı kurulumuyla karşılaştırmamız gerekiyor. Yani, mütevazı bir evde baskı kurulumunu yapalım. Katı bir mürekkep püskürtmeli yazıcıya, bazı 4 x 6 fotoğraf kağıdına ve biraz mürekkebe ihtiyacımız var.

Iryna Tiumentseva_Shutterstock

Yazıcı ile başlayalım. Canon Pixma IP8720, evde kullanılan en popüler inkjet fotoğraf yazıcılarından biridir ve iyi bir sebepten dolayıdır. 9600 renkli DPI ile fotoğraf çeker ve sadece 180 $ maliyeti. Bu oldukça iyi bir yazıcı için uygun bir fiyat.

Canon Pixma IP8720'de mürekkep geliyor, ancak fiyat karşılaştırması için tam bir set mürekkep arabası satın alacağız. Bu mürekkep paketi bizi 55 $ 'a getirecek. Canon, bu mürekkep kartuşlarının 780 fotoğraf üreteceğini iddia ediyor (evet doğru), bu da en iyi ihtimalle her 4 × 6 baskı için 0,07 $ mürekkep ödüyoruz.

Baskı başına 0,07 dolar çok iyi geliyor. Ama yine de fotoğraf kağıdı almamız gerekiyor. Bizim paranın karşılığını en iyi şekilde almak için çoğunu satın alalım. 400 dolarlık CanonInk'in 4 x 6 parlak fotoğraf kağıdını 20 dolara alacağız – bu sayfa başına 0,05 dolar.

Bu nedenle, yazıcımızın bize 180 dolara mal olduğu gerçeğini görmezden gelirsek, evde yazdırdığımız her 4 x 6 fotoğraf için 0,12 dolar ödüyoruz. Bu Shutterfly ile aynı fiyat ve diğer çevrimiçi baskı hizmetlerinden bazılarına göre biraz daha pahalı.

Yazıcınızı Kullanmazsanız, İşler Daha Pahalı Olur

Tabii ki, bu matematik oldukça idealist. Satın aldığımız tüm mürekkep ve fotoğraf kağıtlarını kullandığımız fikrine bağlı. 20 fotoğraf üretmek için yalnızca 75 dolarlık kağıt ve mürekkebimizi kullanırsak, fotoğraf başına 3,75 dolar değil 0,22 dolar düşüyoruz.

Yazıcımızdan bahsedersek, Canon Pixma IP8720, bastığımız her 4 × 6 fotoğrafın maliyetine tam olarak ne kadara mal oluyor? Yazıcıyı ne kadar kullandığımıza bağlı. Bizim Canon Pixma IP8720 180 $ maliyeti. Bu yazıcıya yalnızca 1000 fotoğraf basarsak, baskılarımızın her birine 0,18 dolar ekler. 5.000 kez kullanırsak, her baskıya hala 0,03 dolar ekliyoruz. Yazıcının bastığımız her fotoğrafa 0,01 ABD dolarından daha az katkıda bulunmasını istiyorsak, bunu 18,000 kereden daha fazla kullanmamız gerekir.

Tanrım, evde baskı yapmak biraz pahalılaşabilir. Ancak, fotoğrafları evde basmak çevrimiçi fotoğraf basmaktan daha pahalıysa, neden bir mürekkep püskürtmeli yazıcı satın alsın ki?

Evde Baskı Size Kontrol ve Hız Verir

Dustin Petkovic/Shutterstock

Evde fotoğraf baskısının, baskı hizmetlerinin eşleştiremeyeceği bir yönü var. Evde baskı yaparken, her şey üzerinde kontrol sizdedir. Mat kağıt veya parlak kağıt kullanabilir, özel mürekkep kullanabilir ve inanılmaz görüntüler üreten bir yazıcı kullanabilirsiniz. Ayrıca, baskıdan memnun kalmazsanız fotoğrafları anında atma veya değiştirme seçeneğiniz vardır ve fotoğrafların postayla gelmesini beklemeniz gerekmez.

Ayrıca, bazı yazıcılar doğrudan telefonunuzdan veya dizüstü bilgisayarınızdan fotoğraf yazdırmayı inanılmaz derecede kolaylaştırır. Canon Pixma IP8720, örneğin, telefonunuza veya bilgisayarınıza kablosuz olarak bağlanabilir ve hatta bir mobil uygulamaya sahiptir. Fotoğrafları doğrudan telefonunuzdan yazdırma özelliği, Shutterfly gibi servislere özgü değildir; Kendi evinde yapabilirsin.

Elbette, çoğu insan yazdırdıkları fotoğraflar üzerinde bu kadar fazla kontrole ihtiyaç duymaz ve posta kutusunun birkaç gün beklemesi çok da önemli değildir. Tüm evde kullanılan baskı sarf malzemelerinizi kullanmazsanız, baskı başına 0.12 dolardan fazla harcama yapmanız gerekmeyecek.

Baskı Hizmetleri Ucuz ve Kolaydır

Gülünç derecede ucuz olmasının yanı sıra, çevrimiçi fotoğraf basım hizmetleri de kullanımı çok kolaydır. Sinir bozucu bir yazıcıyla uğraşmak zorunda değilsiniz ve işi yapmak için mükemmel mürekkep kartuşlarını veya fotoğraf kağıdını avlamak zorunda değilsiniz. Çevrimiçi baskı hizmetlerinin çoğunda tek yapmanız gereken, fotoğrafları bir web sitesine veya mobil uygulamaya bırakmak ve baskılarınızın ne kadar büyük olmasını istediğinizi seçmektir.

Bahsetmiyorum bile, fotoğraflarınızı istediğiniz zaman bir çevrimiçi hizmet aracılığıyla basabilirsiniz. Evde olmanıza gerek yok ve kesinlikle bir yazıcının yakınında hiçbir yerde olmanıza gerek yok.

Çevrimiçi fotoğraf baskısının tek dezavantajı bekleme süresidir. Walmart gibi bazı servisler, siparişinizi verdikten birkaç saat sonra mağazada fotoğraf çekmenize izin vermesine rağmen, nakliye birkaç gün sürebilir.

Bazı hızlı matematik, baskı malzemelerini indirimli olarak satın almadığınız ve bunları sık kullanmadığınız sürece, evde fotoğraf basmanın her zaman bir çevrimiçi hizmet aracılığıyla fotoğraf basmaktan daha pahalı olacağını ortaya çıkarır. Ancak evde baskı, çevrimiçi hizmetlerin asla ulaşamayacağı düzeyde bir hız ve kontrol sunar.

Fotoğrafçılar ve scrapbooker'ların fotoğraflarını evde basmak için her türlü nedeni var. Çok fazla resim basarsanız, ekstra harcama haklı görülebilir. Bununla birlikte, yılda sadece birkaç düzine fotoğraf basmanız gerekiyorsa, muhtemelen bir çevrimiçi baskı servisine kaydolmalısınız.