Hatırlatma: Sahte Facebook Hesaplarını Satın Almak Gerçekten Kolay

Facebook'ta konuştuğunuz herkesin gerçek olduğunu varsaymayın: satılık sahte hesapların bulunduğu bir pazar var.

Buzzfeed için yazan Charlie Warzel, aslında sahte bir hesap satın alarak buna baktı. Şaşırtıcı derecede kolaydı.

… bana, bir Rus web sitesinde, Audrey Mitchell'i ve inandırıcı bir şekilde inşa edilmiş dijital ayak izini satın almak için sadece birkaç tıklama ve ağrısız 13 dolarlık bir bitkin işlem gerçekleştirdi. İşlemden sonra, e-postalanan bir bağlantı, Audrey'in hesabına ait benzersiz telefon numarasını içeren bir indirilebilir dosya, şifre ve kayıtlı bir doğum tarihi olarak kaydedildi – hesaba erişim için gerekli tüm kimlik bilgileri.

30 dakika içinde Audrey'in sayfasının çarkının arkasında, resimlerden hoşlanıyor, durum güncellemelerini gönderiyordum ve ürpertici mesajları kapıyordum. Sayfanın asılsız olduğunu veya operatörünün Montana'da 30 yaşında bir gazeteci olduğunu gösteren çok az şey vardı.

Makale, sahte hesapların tüm pazarını özetlemek için devam ediyor;

Bu hesaplar başa çıkmak için sinir bozucu. Bunlardan birkaçıyla konuştum ve gerçeküstü olabilir.

Kutsal sahtekar bu sahte yorumcu pic.twitter.com/KyKDxbfnEp aşağı katlamaya devam ediyor

– Justin Pot (@jhpot) 22 Eylül 2016

Onları kurmuş olan insanların bir araya geldiği uzunluklar – bir sürü fotoğraf ekleyerek, diğer sahte siteleri arkadaşlarla paylaşarak ve bir genel içerik yayını yayınladığında – bu paranın içinde para olduğunu anlayana kadar şaşırtıcıdır.

İLGİLİ: Okuduğunuza İnanmayın: Sosyal Medya Ekran Görüntüleri Sahte Olmak İçin Kolay

Sahte hesapları tanımlamanın en kolay yolu, deneyimlerimde, Google Görseller veya TinEye gibi ters görüntülü aramalardır. Profil resmini çekin, site üzerinden çalıştırın ve genellikle bir stok fotoğrafını veya eski bir blogdan alıntılanan bir şey olduğunu görürsünüz. Sahte bir hesap belirlediğinizde devam edin ve engelleyin.