Hava Yolculuğu İçin Elektroniğinizi Nasıl Paketleyebilirsiniz

Elnur/Shutterstock 06Photo/Shutterstock

Tatiller, elektroniğinizi evden uzakta kullanmak için harika bir fırsat olduğunu kanıtladı. Ancak bu yıl ABD hükümeti lityum iyon pilleri kontrol edilmiş torbalardan yasakladı. Peki o dizüstü bilgisayarı nasıl paketleyeceksin?

Bu sadece TSA uygunluğu meselesi değil; bu bir kolaylık meselesidir. Bir sonraki tatilinize bir sürü büyük elektronik eşya getirmeyi planlıyorsanız, bunları taşıma çantanızda organize edebilmeniz gerekir. Aksi takdirde, uçuşunuz daha da büyük bir sıkıntı olacaktır.

Bir Carry-On Çantasında Elektronik Paketlemelisiniz

Lityum-iyon piller nispeten kararlı bir güç kaynağıdır. Ancak, bir Li-ion pili delmeyi ya da aşırı ısıtmayı başarırsanız, alevlere dönüşecektir. ABD NOKTA bunun uçaklar için bir güvenlik riski oluşturduğunu biliyor ve tüm yolcu uçuşlarının kargo alanından lityum iyon pilleri yasakladı.

Bu sadece bombalara ve önceden belirlenmiş Li-ion yangınlarına karşı bir önlem değildir. Samsung telefonlarının ne zaman insanların ceplerinde patladığını hatırlıyor musun? Evet, arızalı veya hasar görmüş bir Li-ion pilin yanlışlıkla ateşleyebileceği ortaya çıktı. Bir uçağın karanlık, dağınık kargo alanı, muhtemelen bir yangını başlatmak istediğiniz son yer.

Bunun sizin için anlamı nedir? Eh, tüm Li-ion elektroniklerinizi bir taşıma çantasında (ya da cebinizde) getirmek zorunda kalacaksınız. Telefonlarda veya tabletlerde bu çok önemli bir şey değil. Ancak uçuşunuza bir dizüstü bilgisayar, Bluetooth hoparlör, taşınabilir piller veya diğer büyük Li-ion elektroniği getirmeye çalışıyorsanız, bu büyük bir rahatsızlık olabilir.

Genel olarak, taşıma çantanıza istediğiniz kadar lityum iyon pil getirebilirsiniz. Bazı havayollarının kendi kısıtlamaları vardır, ancak yalnızca bir avuç cihaz getiriyorsanız, o zaman endişelenmeniz gereken çok fazla bir şey yoktur.

Yasağa Saygı, Zorunlu olmasa bile

Size lityum iyon akülerin, yolcu uçuşlarının kargo alanından çıkarılmasının yasak olduğunu söylediğimi hatırlıyor musunuz? Yalan söylemedim ama Federal Havacılık İdaresi bu yasağı henüz uygulamıyor.

FAA’ya göre, lityum-iyon pil içeren cihazlar “taşıma bagajında tutulmalıdır”. Ancak yasağı görmezden gelirseniz ve bu elektronik parçaları kontrol edilmiş bagajlara koyarsanız, “tamamen kapatılmalı, yanlışlıkla etkinleştirilmemeli ve paketlenmiş, bu yüzden zararlardan korunurlar. ”

illpaxphotomatic/Shutterstock

Böylece, çantalarınızı teknik olarak ancak istediğiniz şekilde toplayabilirsiniz. Ancak, yasağı sanki kanunmuş gibi davranmanızı şiddetle tavsiye ederim. Hükümet dağınık, bürokratik bir iştir. Sadece FAA'nın bu yasağa bir öneri gibi davranması, yerel TSA temsilcilerinizin aynı şekilde hissetmesi anlamına gelmiyor. Ayrıca, elektronik cihazlarınız yine de el bagajında daha güvenlidir.

TSA Denetim Noktası İçin Paketleme

İster beğenilsin ister beğenilsin, TSA senin uçuş öncesi en büyük lityum iyon engelin. TSA'nın ayakkabılarınızı ve çantalarınızı plastik bir kutuya koymanızı nasıl gerektirdiğini biliyor musunuz? Ayrıca, bir cep telefonundan daha büyük olan tüm elektronikleri çantanızdan çıkarmanız gerekiyor. Daha sonra bu elektronikleri ayrı kutulara koyun, çünkü birbiri üzerine yığılamazlar.

Çantanız özenle organize edildiği sürece bu gezegendeki en büyük güçlük değil. Bir sırt çantası ya da küçük bir çanta kullanıyorsanız, giysilerinizi aşağı doğru, elektroniklerinizi de yukarı doğru paketlemeye çalışın. Veya elektronik cihazınıza bir ataşman ayırabilirsiniz. Bu sayede, TSA kontrol noktasından geçerken elektroniklerinizi hızla çıkarabilir ve değiştirebilirsiniz.

Uçuşunuzdaki kablolar ve piller gibi bir grup küçük elektronik eşya getiriyorsanız, bunları bir BAGSMART veya Amazon Basics kablo kılıfına koymanızı öneririm. Bu durumlar eşyalarınızı bulmayı kolaylaştırır ve olağandışı TSA karşılaşmalarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Taşınmadan En İyi Şekilde Nasıl Yararlanılabilir?

Tüm elektronik cihazlarınızı yanınızda taşımanız gerekecek, ancak uçuş sırasında hepsini kullanmanıza gerek kalmayacak. Belli ki üst bölümdeki elektronik parçalara erişemediğiniz için, tabletler ve taşınabilir oyun konsolları gibi kullanışlı elektronikleri, koltuğunuzun altına veya kucağınıza sığabilecek daha küçük bir çantada tutmak isteyebilirsiniz. Bir sırt çantası, koltuk çantasının, ataşenin veya elektronik düzenleyicinin altında çalışmalıdır. Ya da uçuş başlamadan önce ihtiyaçları sadece bagajınızdan çıkarabilirsiniz.

Zodiacphoto/Shutterstock

İdeal olarak, taşıdığınız valiziniz mümkün olduğunca hafif olacaktır. Taşıma çantanıza birkaç giysi, hijyenik ürünler, kitap, bazı atıştırmalıklar ve elektronik ürünlerinizi getirebilirsiniz. Ama eğer bir serseri iseniz (benim gibi), o zaman her şeyi bir sırt çantasına getirerek ve pahalı ve sinir bozucu kontrol çantası deneyiminden tamamen vazgeçerek kendinize işkence etme ihtimaliniz çok iyidir.

Sadist sürdürme yönteminde bazı problemler var. Çantanız dağınıksa, acele ihtiyacınız olan şeyleri bulmak zordur. Koltuğunuzun altına sığmayacak kadar büyükse, bunu baş bölmesine atmanız gerekir. Yine, koltuk altları altında, ekler ve elektronik organizatörleri burada fark yaratıyor. Bir sırt çantasını veya bir valizi giyeceğe ayırabilir ve elektronik cihazlarınız için küçük bir ekstra çanta veya ajanda kullanabilirsiniz.

TSA Ön Kontrolüne Kaydolun

Elektronik cihazlarınızı paketlemek, organize kaldığınız sürece oldukça kolaydır. Ancak, çanta organize etmekten nefret ediyorsanız ve TSA için elektroniğinizi çıkarmaktan nefret ediyorsanız, DOT'un lityum-iyon kuralları çok sinir bozucu olabilir. Neyse ki, TSA Ön Kontrol programına kaydolabilir ve normal tarama işlemini atlayabilirsiniz.

TSA Ön Kontrolüne kaydolmak zaman alabilir, ancak bu sorun için iyi. Yüz yüze görüşme yapmanız, parmak izlerini vermeniz ve TSA'nın federal bir geçmiş kontrolü yapmasına izin vermeniz gerekir. Bir hükümet işine daha önce başvurduysanız, bu hemen hemen aynı işlemdir. TSA tarafından onaylandıktan sonra, beş yıllık bir kayıt için 85 $ ödersiniz, hepsi bu.

TSA Pre-Check'e kaydolduktan sonra normal plebeian TSA şeridi yerine TSA Pre-Check şeridinden aşağı inersiniz. Bu deneyim bir Disney Fast Pass ile karşılaştırılabilir. Hat çok uzun sürmedi, elektroniklerinizi çantanızdan çıkarmak zorunda değilsiniz ve ayakkabılarınızı çıkarmak zorunda değilsiniz.

Kaynaklar: FAA