Hayır, Akıllı Sayaçlar Sağlığınız İçin Tehlikeli Değil

Cigdem/Shutterstock 

Akıllı sayaçların ne olduğunu bulmak için yola çıkmadan önce, çok önemli bir şey duymanız gerekir: Akıllı sayaçlar, radyo frekansı radyasyonu yayan herhangi bir cihaz gibi, sağlığınız için herhangi bir risk oluşturmaz.

Şu anda, internette akıllı sayaçların tehlikeleri hakkında çok fazla vızıltı var. İnsanlar akıllı sayaçlar radyo frekanslarını kullandığı için kansere, kaygıya, uykusuzluğa ve diğer komplikasyonlara neden olabileceğini iddia ediyorlar. Bunlar sadece zararsız internet komploları değildir; Akıllı sayaçların ülke çapında benimsenmesine karşı fiili protestolar var ve protestocular sağlıklarını ana endişeleri olarak belirttiler. Ancak akıllı sayaçlar nedir, nasıl çalışırlar ve radyo frekansı radyasyonu neden zararsızdır?

Akıllı Sayaçlar, Enerji Tüketimini Ölçen El Telsizleridir

Akıllı sayaçlar, evinizin enerji tüketimini ölçmek için kullanılan dijital cihazlardır. Kilowatt saat elektrik tüketiminizi doğru bir şekilde ölçer ve enerji tüketiminizi gerçek zamanlı olarak elektrik dağıtım şirketine iletmek için kablosuz radyo frekansı (RF) teknolojisini kullanır. İnsanların tehlikeli olduğunu düşündüğü kısım budur – radyo frekansları. Ama bir saniyede buna varacağız.

Hem akıllı hem de dilsiz olan elektrik sayaçları, kullandığınız elektrik miktarını kilovat saat cinsinden ölçer. Genellikle evinizin dışına kurulurlar, ancak muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi binanızın devresine bağlanırlar.

Eski mekanik sayaçlar, iki metal iletken ve bir alüminyum plaka kullanarak enerji tüketiminizi ölçer. İki iletken, alüminyum plakanın dönmesine neden olan elektromanyetik bir alan (bir tür radyasyon) oluşturmak için evinizde dolaşan elektriği kullanır. Plaka, daha fazla elektrik kullandıkça daha hızlı döner ve daha az elektrik kullandıkça daha yavaş döner. Plaka döndükçe, vitesleri kilovat saatlerde enerji tüketiminizi söyleyen gösterge olarak adlandırılan beş panelli bir ekrana çevirir.

Akıllı sayaçlar, evinizin devresindeki voltajı ve amperi ölçmek için AC sensörleri kullanır. Hareketli parçaları olmayan hassas dijital sensörlerdir ve mekanik kusurlar veya aşınma ve yıpranma nedeniyle arıza riski yoktur. Mekanik sayaçlar aksine, akıllı sayaçlar, radyo frekansı üzerinden elektrik şebekesiyle enerji tüketimini iletir, bu da sayaç kontrol ajanlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve elektrik enerjisi kuruluşunuzun enerji kullanımınızı gerçek zamanlı olarak görmesini sağlar.

Akıllı sayaçları, Sense veya Smappee gibi enerji izleme ürünleriyle karıştırmayın. Bunlar, elektrik panelinize takılan ve enerji tüketiminizi telefonunuzda veya tabletinizde izlemenizi sağlayan aygıtlardır ve elektrik faturanızda nasıl tasarruf edebileceğinizi söyler.

Problem ne?

Fewerton/Shutterstock

Bir çok insan, akıllı sayaçlardan gelen RF radyasyonunun kansere, uykusuzluğa, kaygıya ve başka sağlık sorunlarına neden olduğu mitini yayıyor. Ancak 2006'dan beri ABD'deki evlere akıllı sayaçlar kuruldu ve ABD Enerji Bilgi İdaresi'ne göre, tüm Amerikan evlerinin neredeyse yarısında akıllı sayaç var. Bu yanlış bilgi nereden geliyor ve neden bu kadar ani?

Bazı Amerikalılar ilk kez 2006'da tanıtıldıklarında akıllı sayaçlarla ilgileniyorlardı, ancak zaman geçtikçe bu endişeler kaybolmaya başladı. Ancak İngiltere kısa bir süre önce mekanik sayaçlardan akıllı sayaçlara (enerji monitörleri, şanslı İngilizler ile önceden paketlenmiş) paketlenmiş ülke çapında bir geçişe başladı ve bu biraz tartışmaya neden oldu.

Başlangıçta, İngiltere’nin sadece bir kısmı akıllı sayaçların sağlıklarını nasıl etkilediğiyle ilgileniyordu. Ancak İngiltere kamu hizmetleri şirketleri, halkların elektrik faturalarını şişirmek ve binlerce akıllı metrede üretim hatalarını görmezden gelmekle ilgili haberi bıraktıktan sonra, akıllı sayaçların “sağlık kaygısı” ortak bir şikayet haline geldi ve ikinci sınıf internet haber siteleri için sıcak bir konu oldu. hızlı bir para kazanmak istedi. İnsanlar akıllı sayaçlardan nefret etmek için bir neden istediler, bu yüzden yarı pişmiş internet siteleri akıllı sayaçların kansere neden olduğunu iddia etmeye başladı. İnternet küresel olduğu için, bu saçmalık endişeleri Atlantik'te yollarını bulmuştur.

Ancak bu kaygılar tamamen saçmalıktır. RF radyasyonu zararsızdır.

Düşük Frekanslı Radyasyon Zararsız mı

Wi-Fi ve diğer RF uygulamalarının neden tehlikeli olmadığını zaten açıkladık, ancak bir şeyi tekrar açıklamak için biraz zaman harcayacağız. Bu biraz karışık, ancak iyonlaştırıcı radyasyonun tehlikeli olduğunu ve iyonlaştırıcı olmayan radyasyonun zararsız olduğunu biliyorsanız, o zaman sorun olmaz.

NASA

Çernobil belgesellerinde ve Godzilla filmlerinde duyduğunuz tehlikeli radyasyon, iyonlaştırıcı radyasyondur. Bu yüksek frekanslı radyasyon formları, radyasyon spektrumunun uzak ucunu işgal eder ve elektronlarının atomlarını ve moleküllerini soymaya yetecek kadar güçlüdürler. İyonlaştırıcı radyasyonun en güçlü formları gama ışınları ve röntgenlerdir ve bunlar nükleer ve nükleer içi bozulmadan kaynaklanır.

Akıllı sayacınız herhangi bir nükleer çürüme neden olur mu? Tabii ki değil. Eviniz buharlaşacaktı.

Akıllı sayaçlar 902 MHz ve 2,4 GHz bantları arasında çalışır,   radyasyon spektrumunun en alt ucunu işgal eden radyo frekansları. Radyo frekansları iyonlaşmaz ve tamamen zararsızdır. TV uzaktan kumandanızdaki IR ışığından veya sahilde bronzlaşmak için emdiğiniz UV frekanslarından daha az güçlüdürler.

Bana inanma En güçlü Wi-Fi router'lar, herhangi bir akıllı metreden çok daha yüksek olan 5.8 GHz bandında çalışır. Elinizi bir Wi-Fi yönlendiricinin yanına sokun ve ısınması durumunda bana bildirin.

Bu bilim sonuçsuz değil; bu bir gerçek. Son 100 yıldır yaşayan her Amerikan, yaşamlarının her gününü RF radyasyonu ile bombardımanla harcadı, ancak yaşam beklentisi tırmanmaya devam ediyor. Radyo frekanslarının güvenliği konusunda halı veya diş macununuzdaki kimyasal maddelerden daha fazla test yapılmıştır.

Çevrimiçi Bir Komplo İle Nasıl Para Kazanılır

ABD Enerji Bilgi İdaresi tarafından yapılan bir 2011 araştırmasına göre, sağlık sorunları akıllı sayaç iptalinin veya tesis ertelemesinin önde gelen nedenlerinden biridir. Bu çok ciddi bir problemin zararsız bir belirtisidir. İnternet yanlış bilgilendirme ile doludur ve gerçek dünyayı etkiler.

Yazma işinde “niş” olarak adlandırılan bir şeye sahibiz. Bir niş, bir web sitesinin veya bir yazıcının kalabalıktan sıyrılmasını sağlayan, çevrimiçi topluluk içinde bir ses otoritesi veren ve para getiren şeydir. Ne yazık ki, bir web sitesi bir niş içinde kaliteli içerik üretse bile, trafik çekmek zordur.

Syda Productions/Shutterstock

Fakat işinizi komplolar etrafında kurarsanız, o zaman bir niş yaratıp kar elde etmek çok kolaydır. Yazılı kelime belirli bir miktarda otorite taşır ve ortalama bir insan hakkında çok fazla şey bilmediği (düşük frekanslı radyasyon gibi) hakkında büyük bir karışıklık yaparsanız, insanların söylediklerine inanmaları için iyi bir şans var. , özellikle de sağlıklarının risk altında olduğunu söylerseniz.

Çevrimiçi bir komplodan para kazanmak ister misiniz? İşte hızlı bir rehber:

  • Yaygın, henüz gizemli bir şey bulun ve ölümcül olduğunu iddia edin. Bilimin size karşı olup olmaması önemli değil, çünkü insanlar bilime inanmıyor.
  • Bir topluluk duygusu oluşturun. İnsanlar inançlarını daha geçerli hissettirmek için birbirlerine beslenirler.
  • Kolay okunabilen referanslar bir milyondan fazla bilimsel makaleye değer. Ancak yarı pişmiş bir bilimsel makale veya tarihi geçmiş bir çalışma bulabilirseniz, kullanmalısınız.
  • Haber almaya çalış. Onlar da para kazanmak istiyor.
  • Silah çağrısı yapın. İnsanlar halka açık bir şekilde protesto gösterdiklerinde, karşıt görüşleri dinleme ihtimalleri daha düşüktür.
  • İnsanları “gerçek” bir toplulukta olduklarına ve güçlü bir komploya karşı mücadele ettikleri konusunda ikna edin.
  • Hükümeti suçla. İnsanlar hükümetten nefret ediyor.
  • Mantıksal denkliği görmezden gelin. Akıllı sayaçlar söz konusu olduğunda, mekanik sayaçlar EM radyasyon üretmesine rağmen insanların mekanik sayaçlar kullanmasını önermelisiniz.
  • Diğer komplo topluluklarıyla el ele alın. Takipçileriniz örtüşebilir.

Sağlığınızla ilgili bir iddiada bulunan herhangi bir web sitesi veya referans blog yazısı, kâr etmek için yapıyor. Bunu yapmıyorlar çünkü sizi önemsiyorlar ve yapmıyorlar çünkü çocukları kurtarmak istiyorlar; Bunu yapıyorlar, çünkü web sitelerinde her tıklama bir tür reklam geliri elde ediyor.

Akıllı bir sayaçtan gelen radyo frekansları sizi öldürmez, ancak çevrimiçi okuduğunuz her şeyin sağlığınızla ilgili bazı aptal kararlar almanıza neden olabileceğine inanabilirsiniz. Her zaman bir web sitesinin bilgisini nereden aldığına bakın ve spekülasyon değil, kanıt bakımından bir şeyler tartmaya çalışın.

Kaynaklar: FPL