Herhangi bir aygıt için resmi Windows sürücüleri bulmak için nasıl

Anakarttan web kamerasına kadar tüm bilgisayar donanımınızın sürücülerinin düzgün çalışması gerekiyor. Windows 10 veya 7'yi kullanıp kullanmadığınızı, donanımınız için resmi aygıt sürücülerini nasıl indireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Windows Sürücüleri Otomatik Olarak İndirme

Bilgisayarınız ve bağlı aygıtlarınız düzgün çalışıyorsa, muhtemelen sürücüleri indirmeniz gerekmez. Windows'u bir bilgisayara yüklediğinizde veya PC'nize bir çevre birimi bağladığınızda, Windows uygun sürücüleri otomatik olarak karşıdan yükleyip kurar. Aygıt üreticileri bu resmi sürücüleri Windows Update'e yükler, böylece Windows bunları otomatik olarak yükleyebilir. Önemli güncellemeler de Windows Update aracılığıyla teslim edilir. Bu, sürücüleri Windows'ta güncellemenin en güvenli yoludur, çünkü Microsoft tarafından oldukça kapsamlı bir testten geçerler.

Windows Update, Windows 10'da daha fazla sürücüye sahiptir, bu nedenle Windows 10 sistemlerinde daha iyi çalışır. Ancak Windows 7 PC'ler bile Windows Update aracılığıyla birçok sürücü alabilir.

Bazı durumlarda, resmi sürücüleri doğrudan Microsoft yerine üreticiden indirmek isteyeceksiniz. Windows'u bir PC'ye kurduysanız veya bir çevre birimine takılı ve bir şey düzgün çalışmıyorsa, üreticinin indirme sitesinden resmi sürücüleri alma zamanı. Standart Windows sürücülerinde bulunmayan bir donanım yardımcı programına ihtiyacınız varsa – örneğin, touchpad veya fare sürücüleri, üreticiden alırsanız ek ayarlara sahip kontrol panellerini içerebilir. Bu da onları üreticiden almanın iyi bir nedenidir. .

Bilgisayar oyunları oynarsanız, sisteminizin NVIDIA, AMD veya Intel grafik donanımı için en yeni grafik sürücülerini de yüklemenizi öneririz. Windows Update'ten edinilebilen sürücüler daha eski olma eğilimindedir, yani daha yeni oyunlar ile çalışmayacakları anlamına gelir. Windows sürücülerinde, üreticiden aldığınız NVIDIA GeForce Experience ve AMD ReLive gibi kullanışlı araçlar bulunmamaktadır. Bu araçlar, oyunlarınızı optimize etmenize, oyununuzu kaydetmenize ve akışa almanıza, ekran görüntülerini almanıza ve gelecekte grafik sürücülerinizi kolayca güncellemenize olanak tanır.

İLGİLİ: Maksimum Oyun Performansı için Grafik Sürücülerini Güncelleştirme

Üreticinize ve Cihazınızın Model Numarasına ihtiyacınız olacak

Bir donanım parçası için bir sürücüyü el ile yüklemek için, donanım üreticisinin yanı sıra model numarasını da bilmeniz gerekir. Bu bilgiler, dikkatle bakarsanız, cihazınızın ambalajında, sahip olduğunuz makbuzlarda ve hatta cihazın kendisinde bile yazılıdır. Ayrıca, cihazlarınızın birçoğu hakkında size bu bilgileri gösterebilen ücretsiz Speccy sürümünü de indirebilirsiniz.

İLGİLİ BİLGİ: PC'niz Hakkında Detaylı Bilgi Nasıl Alınır?

Bir masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar satın aldıysanız, yalnızca hangi üreticinin ve sahip olduğunuz bilgisayar modelini bilmeniz gerekir. Örneğin, bir Dell XPS 13 (2018 modeli) için bir Wi-Fi sürücüsüne ihtiyacınız varsa, dahili Wi-Fi donanımının ne olduğunu bilmenize gerek yoktur. Sadece Dell web sitesine gitmeli, XPS 13 (2018 model) sayfasına bakmalı ve bu PC için Wi-Fi sürücüsünü indirmelisiniz. Model adı ve numarası genellikle PC'nin bir yerinde bir etiket üzerine basılır ve sahip olduğunuz herhangi bir kutuda veya makbuzda olmalıdır.

Elbette, kendi PC'nizi oluşturduysanız, hangi dahili bileşenleri kullandığınızı bilmeniz gerekir. Her donanım bileşeninin üreticisini bu üreticinin web sitesinden almanız gerekir.

Windows'da Bir Aygıt Nasıl Tanımlanır

PC'nize bağlı donanım aygıtlarını görüntülemek için Aygıt Yöneticisi'ni kullanabilirsiniz. Windows 10'da açmak için, Başlat düğmesine sağ tıklayın ve ardından “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini seçin. Windows 7'de açmak için Windows + R tuşlarına basın, kutuya “devmgmt.msc” yazın ve Enter tuşuna basın.

PC'nize bağlı donanım aygıtlarının isimlerini bulmak için Aygıt Yöneticisi penceresindeki aygıtların listesine bakın. Bu isimler sürücülerini bulmanıza yardım edecek.

Herhangi bir “bilinmeyen cihaz” görüyorsanız, bunlar hiç bir sürücünün kurulu olmadığı için düzgün çalışmayan aygıtlardır. Bilinmeyen bir cihazı, donanım kimliğine bakarak tanımlayabilirsiniz.

İLGİLİ: Aygıt Yöneticisi'nde Bilinmeyen Aygıtlar için Sürücüleri Bulma

Resmi Sürücü İndirme Bağlantıları

Sürücülerinizi doğrudan donanım üreticisinin resmi web sitelerinden almanızı öneririz. Çevrimiçi görebileceğiniz dolandırıcı “sürücü indirici” uygulamalarını atlayın. Şoförler için resmi yerlerin listesi:

Acer, Aspire, Predator, TravelMate ve diğer PC'lerin yanı sıra çeşitli Acer aksesuarları için sürücüler sunar.

Alienware kullanıcıları, Dell'in Alienware markasının sahibi olduğu için Dell'in web sitesinden sürücü yazılımı alabilirler.

AMD, Radeon GPU'larının yanı sıra Radeon grafiklerini içeren Ryzen gibi AMD APU'ları için sürücü yüklemeleri sunuyor. AMD'nin web sitesi, AMD yonga setleriyle anakartlar için ihtiyaç duyabileceğiniz yonga seti sürücülerine, yani sisteminizde bir AMD işlemcisine sahipse de.

Apple, Mac'inizde Boot Camp aracılığıyla Windows çalıştırdığınız varsayılarak, Mac'leri için Windows sürücüleri içeren Boot Camp destek yazılımı sağlar.

ASUS, diğer ASUS markalı ürünlerin yanı sıra, ZenBook ve Gamer Gamers (ROG) ürün gamı ​​gibi dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarların sürücülerini de barındırıyor.

Brother, yazıcıları, faks makineleri ve tarayıcıları için çeşitli sürücüler sunmaktadır.

Canon'un web sitesi dijital kameraları, yazıcıları ve tarayıcıları için sürücüler sunuyor.

Corsair, oyun fareleri, klavyesi ve kulaklıkları için donanım araçlarını kullanıma sunar.

Creative, Sound Blaster donanımı ve diğer çevre birimleri için indirmeler sağlar.

Dell, Inspiron, Latitude, XPS ve diğer PC donanım ürünleri için sürücülere ve diğer Dell ürünleri için sürücülere sahiptir.

Epson, yazıcıları, tarayıcıları, projeleri ve diğer donanım aygıtları için indirmeler sunar.

HP, Pavilion, EliteBook, ProBook, Envy, Omen ve diğer PC hatlarının yanı sıra HP yazıcıları ve diğer ürünleri için sürücüler sağlar.

Intel, Intel entegre grafiğinden Wi-Fi donanımına, Ethernet denetleyicilerine, Intel yonga setli anakartlara ve Intel katı hal sürücülerine kadar her şey için sürücü yüklemeleri sunuyor. PC üreticiniz sizi durdurmaya çalışırsa, en son Intel grafik sürücülerini yüklemek için bazı çemberler üzerinden atlamanız gerekebilir.

Lenovo, diğer Lenovo aksesuarlarına ek olarak ThinkPad, IdeaPad, Yoga ve diğer bilgisayarların sürücülerini karşıdan yükler.

Logitech'in web sitesi fare, klavye, web kamerası ve diğer çevre birimleri için indirmeler sunuyor.

Microsoft, Microsoft fare ve klavye gibi ürünler için sürücü indirmeleri sunmaktadır. Yüzey aygıtları için, Microsoft normalde sürücüleri yalnızca Windows Update aracılığıyla dağıtır. Ancak, gerçekten ihtiyacınız olduğunda el ile Yüzey sürücü yüklemeleri de kullanılabilir.

MSI, dizüstü bilgisayarları, masaüstü bilgisayarlar, anakartlar, grafik kartları, oyun çevre birimleri ve diğer ürünler için indirmeler sağlar.

NVIDIA, GeForce grafik donanımı ve TITAN serisi GPU'lar gibi diğer NVIDIA ürünleri için sürücüler sunmaktadır.

Razer, Razer oyun fareleri, klavyeler ve kulaklıklar için tasarlanmış Razer Synapse ve Razer Surround yardımcı programları için yazılım yüklemelerine ev sahipliği yapıyor.

Realtek, web sitenizde ses sürücüleri sunmakta, ancak PC'niz veya anakart üreticinizden PC'niz için Realtek yüksek tanımlı ses sürücüleri de alabilirsiniz.

Samsung'un indirme merkezi, Samsung katı hal sürücüleri de dahil olmak üzere, Samsung dizüstü bilgisayarları ve masaüstleri ile Samsung'un diğer tüm ürünlerine yönelik sürücüler sunuyor.

Sony, durdurulan VAIO dizüstü bilgisayarları ve masaüstü bilgisayarlarının yanı sıra çeşitli Sony aksesuarlarına yönelik sürücü yüklemelerini hala barındırıyor.

SteelSeries, oyun kulaklıkları, fareleri ve klavyeleri için SteelSeries Engine donanım programını sunmaktadır.

Synaptics'in web sitesi sadece Synaptics touchpad sürücülerini jenerik sürücüleri kullanmak yerine dizüstü üreticinizden almanızı önerir. Dizüstü bilgisayar üretim sayfanıza gidin.

Toshiba, bilgisayarları ve diğer çevre birimleri için sürücü yüklemelerini barındırır.

Western Digital, Western Digital depolama diskleriyle kullanılmak üzere tasarlanmış ürün yazılımı ve yardımcı programları sunar.

Diğer markalar için, üreticinin resmi web sitesine gidin ve bir indirme sayfası arayın.

Görüntü Kaynağı: Afrika Stüdyosu / Shutterstock.com.