Herhangi bir Denetleyiciyi Windows ve MacOS'ta Klavye Tuşlarına Yeniden Eşleme

autovector / Shutterstock (and Microsoft)

Birçok PC ve Mac oyunu klavyeyi birinci sınıf bir vatandaş olarak görür ve oyun denetleyicileri için zayıf bir desteğe sahiptir. Bu sınırlamayı aşmak için denetleyici düğmelerinizi klavye tuşlarına yeniden eşleyebilirsiniz.

Bazı analog girişleri kaybedeceksiniz – örneğin, joystick'ler normal hassasiyet aralığı olmadan açık veya kapalı olan ok tuşları olarak işlev görür; ancak bazı oyunlar için bu büyük bir sorun değildir.

Sadece bir denetleyiciyle Steam oyunlarını oynamak istiyorsanız, Steam zaten Büyük Resim Modunda denetleyicileri yeniden eşleştirmek için harika yerleşik araçlara sahiptir ve burada listelenen her şeyden çok daha kolay bir çözüm olacaktır. Sistem genelinde veya Steam dışı oyunlarda kullanım için, üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacınız vardır.

İLGİLİ: Steam'de Xbox, PlayStation ve Diğer Denetleyici Düğmelerini Yeniden Eşleştirme

Denetleyicinizi Bağlayın

Bu adım açıktır, ancak piyasadaki pek çok denetleyicide, özellikle macOS'ta doğru çalışmalarını sağlamak zor olabilir. Sorun yaşarsanız başvurabileceğiniz çoğu ana denetleyici için kapsamlı bir rehberimiz var, ancak çoğu güncel gen denetleyicisi Windows ve macOS'da tak ve çalıştır özelliğine sahip olacak. Son nesil ve daha önceki denetleyicilerin özel sürücülere ve bir miktar kuruma ihtiyacı olabilir.

İLGİLİ: Herhangi bir Konsol Oyun Kontrolörünü Windows PC veya Mac'e Bağlama

Denetleyicinin, Windows ayarlarında "Aygıtlar" sekmesini açarak bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayarlar> Cihazlar> Bluetooth ve Diğer Cihazlar bölümüne gidin ve “Diğer Cihazlar” bölümüne bakın.

MacOS'ta genellikle “USB” altındaki “Sistem Bilgisi” uygulamasında USB denetleyicileri bulabilirsiniz. Bluetooth denetleyicileri üst menü çubuğundaki Bluetooth menüsünde görünmelidir.

Windows (ve Linux) Kurulumu – AntiMicro

Orada, özellikle reWASD olmak üzere birkaç iyi ticari seçenek var, ancak AntiMicro ücretsiz, açık kaynak ve işini de yapıyor. Aynı zamanda Linux üzerinde de çalışır.

Github'dan en son sürümü (ya da kurmak istemiyorsanız taşınabilir versiyonunu) indirin ve açın.

Kumanda cihazınız bağlı olduğu sürece, bu ekranın tüm çubukları ve düğmeleri yerleştirdiğini göreceksiniz. Herhangi bir klavye tuşuna veya fareye eşleme ayarlamak için bunlardan herhangi birini tıklatabilirsiniz. Kumandanızdaki düğmelere basarsanız, AntiMicro'daki düğmeyi yakması gerekir, bu nedenle hangisinin “Düğme 14” olduğunu bulmak için endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Bir joystick’i WASD veya ok tuşlarına eşlemek, analog girişden dijital girişe çevirerek daha az duyarlı olabilir, ancak ortadaki “L Stick” düğmesine tıklayarak ölü bölgeleri ve diğer ayarları yapılandırabilirsiniz.

Oyun çubukları, bazı analog kontrolleri geri getiren fareyle eşleştirildiğinde de iyi çalışır. Birinci şahıs nişan gerektiren tüm oyunlar için iyidir.

Makro desteği ve profil değiştirme gibi ayarlarda birkaç gelişmiş seçenek var. Ancak, kutunun dışında bulunan AntiMicro, bir kumandayı sadece klavye tuşlarına yeniden düzenlemek için iyi çalışır.

MacOS Kurulumu – Keyifli

MacOS için Enjoyable, kullanımı daha kolay olan AntiMicro'ya mükemmel bir alternatiftir. Uygulamayı çalıştırın, kumandanızdaki bir düğmeye basın, ardından klavyenizdeki bir tuşa basın ve eşlemek istediğiniz her düğme için tekrarlayın. Bu işlem bittikten sonra sağ üst köşedeki çalıştır düğmesine (“>” gibi gözüküyor) basın ve başlaması iyi olmalı. Mac'inizdeki menü çubuğunda herhangi bir varlığı yoktur, bu nedenle denetleyicinizi kullanmak istediğinizde pencereyi açık tutmalısınız.

Keyifli çoklu profilleri destekler, profilleri düğmelerle değiştirir ve fareyi hareket ettirir. Joystick, çoklu eksenler arasında geçiş yapma eğiliminde olduğu için haritalandırılması biraz zor olabilir. Ancak, bazı deneme yanılma ile, iyi çalışması gerekir.