Herhangi bir Konsol Oyun Kontrolörünü Windows PC veya Mac'e Bağlama

Konsol denetleyicileri, bir Windows PC veya Mac'e taktığınız anda her zaman çalışmaz. En sevdiğiniz denetleyicinin bilgisayarınızla nasıl çalışacağını öğrenebilmeniz için bir kılavuz listesi hazırladık.

USB Logitech denetleyicileri gibi PC'lerde kullanılması amaçlanan çoğu denetleyici, HID uyumlu aygıtlar olacak ve çoğu oyunda kullanabileceğiniz XInput veya DirectInput protokolünü destekleyecektir. Bazıları kutudan çıkabilir ve bazılarının özel bir sürücüye ihtiyacı olabilir. Konsol denetleyicileri, özellikle eski olanlar için, USB desteği takılmadığında veya kaçırıldığından, USB'ye bağlanmadığında bir donanım adaptörüne ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu kılavuz, Windows ve macOS'u kapsar, ancak çoğu HID denetleyicisi de Linux'ta çalışacaktır. Sadece Linux kullanıcılarının aşina olduğu küçük bir konfigürasyon alacak.

PlayStation 4 (DualShock 4)

Windows, USB üzerinden bağladığınız sürece ek yazılım olmadan Sony PS4 denetleyicilerini destekler. Denetleyiciyi kablosuz olarak kullanmak için bir donanım adaptörüne ihtiyacınız olacak.

Mac'ler ayrıca Sony'nin en son kontrol cihazlarını kablosuz bağlantıda bile varsayılan olarak destekler. Maalesef, bu kontrolörler tüm oyunlarda çalışmayabilecek jenerik bir giriş cihazı olarak görünmektedir.

PlayStation 3 (DualShock 3)

Windows, PS3 denetleyicileri için özel bir sürücüye ihtiyaç duyar ve kurulumu biraz karmaşıktır.

Mac'ler bu denetleyicileri herhangi bir ekstra yazılım olmadan desteklemektedir. Sadece kablosuz olarak Bluetooth ile bağlanın veya bir USB kablosuyla takın.

PlayStation 1 ve 2 (DualShock 1 ve 2)

Sony'nin PS1 ve PS2 denetleyicileri daha eski ve USB kullanmıyor. Bir adaptör alabilirsiniz, ancak muhtemelen tamamen aynı fakat kablosuz ve USB desteği olan bir DualShock 3'ü almak en iyisidir.

Xbox One

Windows, Microsoft'un amiral gemisi denetleyicisi olduğunu görerek kutudan tamamen destekleniyor. Sadece takın ve çalın ya da Bluetooth ile bağlanın. Windows 10 kullanıyorsanız, kontrol cihazının donanım yazılımını PC'nizden bile güncelleyebilirsiniz.

Mac'ler, ekstra bir şey olmadan kablosuz olarak Xbox One denetleyicilerini destekler, ancak denetleyicinizi USB üzerinden bağlamak istiyorsanız ek bir yazılıma ihtiyacınız olacaktır. Özellikle, kablolu USB Xbox One denetleyicileri için desteği artıran 360Controller sürücüsüne ihtiyacınız var.

Xbox 360

Windows varsayılan olarak kablolu 360 denetleyicileri destekler, ancak kablosuz denetleyiciler özel bir USB adaptörüne ihtiyaç duyacaktır.

Mac'in özel bir sürücüye ihtiyacı var. Çekirdek uzantılarıyla ilgili sorunlar nedeniyle (kexts) kablosuz destek, çekirdek paniklerine neden olur ve bu sürücüde devre dışıdır.

Orijinal Xbox (Xbox “1”)

Bir adaptöre ve bazı özel sürücülere ihtiyacınız olacak, ancak bu tamamen kolay görünmüyor. MacOS'un daha eski bir sürücüsü var, ancak daha yeni macOS sürümlerinde çalışmayabilir. Ayrıca, deliyseniz, bağdaştırıcıyı tamamen bırakabilir ve birkaç kabloyu birleştirebilirsiniz, ancak bunu önermeyiz.

Nintendo Switch Pro Kontrolörü

Nintendo'nun Switch Pro denetleyicisi, Windows ve macOS'ta Bluetooth ile bağlandıktan sonra otomatik olarak çalışır, ancak oyunlarda kullanmak için Steam'de ayarlamanız gerekir.

İLGİLİ: Nintendo Switch Joy-Con veya Pro Kontrolörlerini PC'nize Bağlama

Wii Uzaktan ve Wii U Pro Kontrolörleri

Windows denetleyiciyi varsayılan olarak bağlayacaktır, ancak tüm uygulamalarda denetleyici olarak kullanılamayabilir. Wii emülatörü olan Dolphin onları giriş olarak kullanmayı destekliyor, ancak sistem genelinde kullanımını test etmek için elimizde bir şey yoktu.

Mac aynı şekilde desteklenir – yalnızca Dolphin'te. Sistem genelinde kullanım teknik olarak desteklenir, ancak yeni bir kontrol cihazı bulmanızı şiddetle tavsiye ederiz. MacOS Sierra tek sürücü Wjoy'a destek verdi, ancak yeni bir çatalla güncellendi. Bununla birlikte, mevcut sürüm de çalışmaz, bu nedenle Xcode'daki kaynaktan en son taahhüdünüzü oluşturmanız, bir sürü oluşturma hedefini güncellemeniz, birkaç hatayı düzeltmeniz, bir Apple geliştirici hesabıyla imzalamanız ve ardından Kurtarma Modunda başlatmanız ve sistem bütünlüğü korumasını devre dışı bırakmanız gerekir   yüklemek için. Ancak o zaman denetleyiciyi doğru şekilde bağlayabilirsiniz.

GameCube Denetleyicileri

Elbette bir adaptöre ihtiyacınız olacak, ancak Windows ve Mac varsayılan olarak HID aracılığıyla desteklenmelidir. Destek, aldığınız adaptöre bağlı olarak değişebilir. Resmi bir tane alabilirsiniz, ancak Mayflash adaptörü yarı fiyatına iyi çalışıyor gibi görünüyor. Bu adaptörün bir anahtarı vardır, bu sayede PC'nin yanı sıra konsolda da kullanabilirsiniz; bu, yalnızca özel bir konsol yerine HID cihazına dönüştürür. Dolphin, onunla doğrudan iletişim kurabiliyor ve Wii U modunu destekleyebiliyor, bu da bazı hataları ek bağlantı noktalarıyla düzeltebiliyor.

MacOS'un HID uygulamasının Dolphin'in cihazla doğrudan iletişimini geçersiz kıldığını, bu nedenle birden fazla kontrol cihazının takılı olmasını desteklemediğini unutmayın. Bir geçici çözüm vardır, ancak her adaptörle çalışmayabilir. Tabii ki sadece biraz daha güvenli olan kext uzantıları için, kuşkusuz SIP'in devre dışı bırakılmasını içeriyor.

Guitar Hero Kontrolörleri

Guitar Hero'nun birçok farklı konsol sürümüne sahip olmasından dolayı bu biraz garip, ancak PC'de CloneHero ile birlikte gelişen bir topluluk var. Çoğu bir adaptörle çalışmalıdır, bu nedenle talimatlar için wikilerini kontrol etmek en iyisidir.

Diğer Kontrolörler

Güncellenmiş USB versiyonlarını almadığınız sürece, diğer Retro Kontrol Cihazları genellikle adaptörlere ihtiyaç duyar. Çoğu bağdaştırıcı standart XInput ve DirectInput bağlantılarını kullanmalı ve Steam'de ve aşağıdaki uygulamalardan herhangi birinde yapılandırılabilir olmalıdır.

Üçüncü Taraf Kontrolörleri ne elde edeceğinize bağlı olarak değişecektir, ancak çoğu aynı standart XInput bağlantılarını kullanmalıdır. Genellikle, Amazon'daki uyumluluğu listelenir, bu nedenle uyumlu olan birini aldığınızdan veya daha yaygın bir şey seçtiğinizden emin olun.

Denetleyiciniz burada listelenmemişse veya bu kılavuzlarla çalışmasını sağlayamıyorsanız, denetleyici adı için hızlı bir Google araması ve işletim sistemi sürümünüz ve “sürücü” iyi sonuçlar almanızı sağlamalıdır.

Denetleyicinizi yeniden eşleştirmeniz gerekirse, bunu yapmak için Steam'in yerleşik Büyük Resim Modunu kullanabilirsiniz. Steam dışı bir oyunda kullanmanız gerekiyorsa, Windows için AntiMicro'yu ve her ikisi de ücretsiz olan MacOS için Enjoyable'ü deneyebilirsiniz.