Heryerde Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Bazı bildirimler yardımcı olabilir, ancak bildirim aşırı yükleme gerçek bir sorundur. Telefonunuzdaki, tabletinizdeki ve bilgisayarınızdaki uygulamalar dikkatinizi çeker, ancak bu sürekli uyarı sesi zamanınızın dikkat dağıtıcı bir kaybı olabilir. Onları evcilleştirmek için nasıl.

iPhone ve iPad

Apple iPhone veya iPad'de bildirimleri kontrol etmek için çeşitli seçenekler sunar. Herhangi bir uygulama için bildirimleri devre dışı bırakabilir veya bir uygulamanın bildirim ayarlarını özelleştirebilirsiniz. Örneğin, geçmişinizde bir uygulamanın bildirimlerinin görünmesini sağlayabilirsiniz. Böylece, bunları boş zamanlarınızda gözden geçirebilir, ancak duyulabilir sesleri kapatabilir, iPhone veya iPad'inizi kullanırken beliren bildirim başlıklarını gizleyebilir ve hatta bunları ekranı kilitle. Kilit ekranınızda belirli uygulamalar için bildirim içeriğini de gizleyebilirsiniz. Böylece, telefonunuzun kilit ekranına bakan herkes iletinin olası hassas metninden ziyade “[Uygulama Adı] 'ndan 1 Yeni İleti” gibi bir ileti görür.

İLGİLİ: iPhone veya iPad'inizde Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

IPhone ayrıca, spam olmayan metin mesajlarını ve telefon çağrılarını engellemenize olanak veren, tek tek sayıları engelleyerek ya da kötü sayılar içeren bir veritabanı sağlayan bir engelleme uygulaması kullanarak da yararlı seçeneklere sahiptir. Mail uygulaması, e-posta bildirimlerini kimlerin gördüğünü de kontrol etmenizi sağlar.

Belirli zamanlarda bildirimleri görmek istemezseniz, Rahatsız Etmeyin modunu zamanlayabilir veya dikkat dağıtımı önlemek için manuel olarak etkinleştirebilirsiniz.

Android

Android her zaman çok güçlü bildirim seçeneklerine sahipti. Tek tek uygulamalar için bildirimleri değiştirmeye veya kapatmaya ek olarak, bir uygulamanın bildirimlerinin sessiz görünmesini istiyorsanız veya bildiriminizin gerçek içeriğinin kilit ekranınızdan gizlenmesini istiyorsanız, diğer seçenekleri de ayarlayabilirsiniz. Kişiler, telefonunuzun kilidini açmadan gizli bildirimleri okuyamayacak, böylece gizliliğinizi koruyamayacak. Bildirim kanalları, Android 8.x (Oreo) çalıştıran telefonlarda gösterilebilecek farklı bildirim türlerinin daha ayrıntılı özelleştirilmesine olanak tanır.

İLGİLİ: Android'de Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Ayrıca, belirli telefon numaralarını SMS mesajları ve telefon çağrıları göndermesini el ile engelleyebilir, büyük olasılıkla spam içerikli bir çağrı alırken çeviricinizin sizi uyarmasını veya bilinen dolandırıcılık sayılarına sahip bir veritabanını engelleyen bir uygulamayı kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Ve çoğu cihazda olduğu gibi, Android de belirli zamanlarda etiketlenmek istemiyorsanız manuel olarak veya bir programda etkinleştirebileceğiniz bir Rahatsız Etmeyin modu sunar. Rahatsız Etmeyin etkinken bile bu uygulamaların size önemli bildirimler göndermesini istiyorsanız, belirli uygulamalar için bildirim ayarlarını da ayarlayabilirsiniz.

, Windows

Windows 10, Windows 7'den daha fazla bildirim seçeneğine sahiptir. Windows şimdi tüm bildirimleri tek bir seçenekle devre dışı bırakmanıza izin veriyor. Geleneksel masaüstü uygulamaları olsa bile, tek bir uygulama için bildirimleri tek bir standart yerde de devre dışı bırakabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı masaüstü uygulamaları kendi bildirim sistemlerini uyguladıklarından, bu durum tüm uygulamalar için geçerli değildir. Bu uygulamaların kendi bireysel arayüzlerinde kullandığı bildirimleri devre dışı bırakmanız gerekir.

İLGİLİ: Windows 10'da Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Ayrıca, reklam pencerelerini devre dışı bırakma, Başlat menünüzde canlı döşemeleri devre dışı bırakma, bildirim alanı simgelerini gizleme ve bilgi ekranını kilit ekranından kaldırma dahil olmak üzere Windows'da daha sessiz hale getirmek için çeşitli diğer ayarları değiştirebilirsiniz. PC'nizi kullanırken Windows'unuzu daha sessiz bir işletim sistemi haline getirebilirsiniz.

Yeni “Focus Assist” veya “Sessiz Saatler” özelliği, özellikle Rahatsız Etmeyin gibi mobil cihazlarda çalışarak, bildirimleri geçici olarak kapatmanızı sağlar. Ayrıca bir programda etkinleştirebilirsiniz. Odak Yardımı veya Sessiz Saatler modundan çıktığınızda, Windows size kaçırdığınız bildirimleri gösterir.

Mac os işletim sistemi

Apple da macOS'taki genel bildirim denetimlerini sunar. Mac'te, tek tek uygulamalar için bildirimleri devre dışı bırakabilir veya bildirim ayarlarını değiştirebilirsiniz. Örneğin, banner bildirimlerini devre dışı bırakabilir, ancak daha sonra dikkate almak için bildirim merkezinde bildirim bırakabilirsiniz. Veya uygulamanın rozeti simgeleri etkinken sesleri devre dışı bırakabilirsiniz.

İLGİLİ: Can sıkıcı Mac Bildirimleri Nasıl Kapatılır

Bildirimleri belirli zamanlarda devre dışı bırakmak isterseniz, Rahatsız Etmeyin modunu geçici olarak veya bir programda da etkinleştirebilirsiniz. Apple'ın Safari tarayıcısı, belirli web siteleri için bildirimleri açmak veya kapatmak için kullanabileceğiniz entegre ayarlara da sahiptir.

Chrome OS

Google'ın Chrome OS'sini çalıştıran bir Chromebook'unuz veya başka bir cihazınız varsa, görev çubuğunun sağ tarafındaki bildirim simgesini tıklayarak Rahatsız Etmeyin modunu etkinleştirin ve ardından açılır pencerenin ortasındaki “Rahatsız Etmeyin” simgesini tıklatarak etkinleştirebilirsiniz.

Ayrıca, Ayarlar> İçerik Ayarları> Bildirimler bölümüne giderek hangi uygulamaların ve web sitelerinin size bildirim gönderebileceğini de kontrol edebilirsiniz. Size bildirimler gönderebilecek tüm uygulamalar ve web siteleri burada "İzin Verme" listesinde görünür.

Web siteleri

Herhangi bir web sitesine size bildirim gönderme olanağı verdiyseniz, bu erişimi web tarayıcınızdan iptal edebilirsiniz. Web sitesi bildirimlerini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz, böylece web siteleri size bildirim göndermek için izin istemez.

İLGİLİ BİLDİRİM: Bildirimleri Göstermek İsteyen Web Sitelerini Durdurma

PlayStation 4 ve Xbox One

Modern video oyun konsolları bile dahili bildirimlere sahiptir. Netflix, YouTube veya başka bir video hizmetinde video izlemek için oyun konsolunuzu kullanıyorsanız ve dikkat dağıtmak istemiyorsanız, bunlar özellikle iğrenç olabilir.

Hem Sony'nin PlayStation 4'ü hem de Microsoft'un Xbox One'ı, pop-up bildirimlerini tamamen devre dışı bırakmanıza ya da videoları oynatırken gizlemenize izin veriyor.

İLGİLİ: Bir PlayStation 4'te Video Oynatma Sırasında Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

İLGİLİ: Bir Xbox One'da Video Oynatma Sırasında Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Apple İzle ve Android Wear

Google'ın Android Wear platformunu kullanan bir Apple Watch'ınız veya bir akıllı saatiniz varsa, bunların her ikisi de saatinizde hangi uygulama bildirimlerinin görüneceğini kontrol etmenin yollarını sunar. Ayrıca sizi rahatsız etmelerini önlemek için bildirimleri geçici olarak kapatabilirsiniz.

İLGİLİ: Apple Watch'unuzda Sessizlik, Yönetme ve Bildirimleri Gizleme

İLGİLİ: Android Wear'da Belirli Uygulamalardan Bildirimleri Engelleme

Rahatsız edici bildirimleri olan başka bir cihazınız varsa, adı için bir web araması yapın ve “devre dışı bırakma bildirimleri” ni gerçekleştirin ve süreç boyunca size yol gösteren talimatları bulmalısınız.

Image Kredi: Georgejmclittle / Shutterstock.com, MikeDotta / Shutterstock.com, Aku Alip / Shutterstock.com.