Hey Google, Neden Dört Farklı Görev Uygulamanız Var?

Gmail'in yeni arayüzü, yüzeyde parlak ve yeni hissediyor, ancak bununla ilgili bir şey sadece kokuyor. Gmail'in yeni Görevler uygulaması Takvim, Gelen Kutusu ve Asistan tarafından kullanılan Hatırlatıcılardan ayrıdır. Google’ın, yalnızca alışveriş listenizde kullanılan iki farklı uygulama vardır.

Hatırlatmalar Çok İyi Gidiyordu

Gmail ekibinin yeni Görevler uygulaması oluşturma kararı o kadar hayal kırıklığı yaratıyor: Google, Hatırlatıcılarla birlikte her şeyi başarılı bir şekilde kullanıyor. Hatırlatıcılar Google Takvim, Gelen Kutusu, Asistan ve Keep tarafından kullanılır. Ve tüm bu uygulamalarda aynı hatırlatıcıları görüyorsunuz.

Hatırlatıcılar, sesinizle (Google Asistan'da) görevler oluşturup çeşitli tarihlere (Google Takvim’de) atar, e-postaları görevlere (Google Gelen Kutusu'nda) bağlar ve notları görevlere (Google Keep'te) döndürür. Hatırlatıcılar zaten tüm bu uygulamalara entegre edilmiştir, böylece Google Inbox web sitesinde “Hatırlatıcılar” seçeneğini tıklayabilir veya aynı listeyi her yerde görmek için telefonunuzdaki Google Asistan uygulamasında Ayarlar> Hatırlatıcılar öğesine dokunabilirsiniz.

Hepsi çok kullanışlı ve entegre. Her uygulamanın kendi ayrı görev listesi yok. Aynı hatırlatma listesi, uygulamadan uygulamaya doğru sizi takip eder.

Eski Gmail Görevleri ile Aynı Yeni Görevleri Tanışın

Yeni Gmail Görevleri arayüzü, birkaç yıl önce Google'ın yönettiği eski Görevler'in parlak bir sürümü gibi görünüyor. Diğer tüm Google uygulamalarında kullanılan Hatırlatıcı özelliği ile ortak bir özelliği yoktur. Görevler'de oluşturduğunuz hatırlatıcıları görmezsiniz ve Hatırlatıcıları destekleyen uygulamalarda oluşturduğunuz görevleri görmezsiniz.

Google'ın yeni Görevler uygulaması, Gmail'deki Görevler bölmesi ve Android ve iPhone için yeni Görevler uygulaması aracılığıyla iki konumda kullanılabilir. Oldukça minimal bir arabirimdir ve hatırlatıcı olayları oluşturma gibi hatırlatıcılarda bulabileceğiniz özelliklerin çoğuna sahip değildir.

Hatırlatıcılar Google Takvim’in bir parçasıyken ve yeni Gmail arayüzünde bir Takvim kenar çubuğu varsa, yalnızca takvim etkinliklerini ve hatırlatıcıları göstermez. Ayrıca belirli bir teslim tarihine bir görev atayabildiğinizde, bu görev Google Takviminizde veya Hatırlatıcıları destekleyen diğer uygulamalarda görünmez. Bu bir karmaşa.

Google’ın e-posta uygulamaları arasında bile tutarlı değil. Google'ın Inbox uygulaması Hatırlatıcılar kullanır ve Google'ın Gmail uygulaması Görevleri kullanır. Her arayüzde aynı e-postaları göreceksiniz, ancak Gelen Kutusu ve Gmail'in iletişim kuramayan kendi görev listeleri vardır.

Gmail ekibinin neden Görevler oluşturduğunu anlamak için uğraşıyorum. Wall Street Journal'ın David Pierce gazetesine göre, Google bir gün Görevler ve Hatırlatıcıları birleştirecek. Google’ın Gmail’in ürün müdürü Jacob Bank, bu güncellemenin Google’ın bir daha Görevler hakkında unutamayacağı bir “niyet beyanı” olduğunu söyledi. Bunun yerine Hatırlatıcıları unutmuşlar.

Google, Görevlere fazla önem vermediğinde bile, aynı Görevler listesi hem Gmail'de hem de Takvim'de mevcuttu. Artık Google'ın yeniden yapılan işlerle ilgili “ciddi” olması nedeniyle, kullanımı daha da zor.

Google, Teklifleri Task Listelerini Tut (ve Gmail'e Entegre Edilmiş, Çok!)

Google'ın yeni bir görev listesi uygulamasına bile ihtiyacı yoktu! Hatırlatıcılar sizin için çalışmıyorsa, Google Keep, onay kutularıyla birlikte eksiksiz bir şekilde basit görev listeleri oluşturabilir. Aslında Google Keep yeni Gmail yeniden tasarımına entegre edilmiştir, böylece görev listeleri oluşturmak ve korumak için Google Keep kenar çubuğunu kullanabilirsiniz. İşte yeni Gmail tasarımında yeni Görevler arayüzüne ihtiyaç duymadan.

Google Keep, Hatırlatıcılarla da entegre edilmiştir. Böylece, Google Keep'teki bir nota "Hatırlatıcı" ekleyebilir ve Google Takviminizde, Gelen Kutusu'nda ve diğer yerlerde Hatırlatıcılar gösterilir. Veya, yalnızca bir tarih atanmamış basit bir görev listesi oluşturmak istiyorsanız – başka bir deyişle, yeni Görevler uygulamasının nasıl çalıştığı – bir hatırlatıcı atamadan Google Keep'i kullanabilirsiniz. Bu gerçekten basit.

Alışveriş Listeleri Bazı Nedenler İçin Farklı Bir Web Sitesinde

Yeni Görevler uygulaması yeterince kötü değilse, Google'ın yalnızca alışveriş listeniz için başka bir uygulaması var. Google Asistan'a alışveriş listenize bir öğe eklemesini söyleyin ve özel bir "Google Alışveriş Listesi" uygulamasına gidecektir. Önceden, bu sesli komut, Google Keep'te saklanan bir alışveriş listesi notuna bir öğe ekledi.

Şimdi, Google Apps’a “[item] öğesini [alışveriş] listenize ekle” diyerek web üzerinde shoppinglist.google.com adresinde saklanan özel bir alışveriş listesine eklediğini ekliyor. Alışveriş listenizi Gmail'de görmek istemediğinizi umarız, çünkü bu yeni arayüzdeki mevcut kenar çubuklarından biri değildir!

Alışveriş listenizi görmek için, web tarayıcınızda bu web sitesine gitmelisiniz. Veya, "Bana alışveriş listesini göster" diyebilirsiniz Google Asistan'a. Alışveriş listesine Google Asistan uygulamasında Ayarlar> Alışveriş Listesi'nden de erişilebilir. Bu kısayolların her ikisi de sizi, alışveriş listenizin, görevlerinizden, hatırlatıcılarınızdan ve Google'ın uygulamalarında oluşturmuş olabileceğiniz diğer türlerden ayrı olarak depolandığı web sitesine yönlendirir.

Google Neden Sadece Odaklanamıyor?

Neden her şey bu kadar karmaşık olmalı? Google neden 82 farklı sohbet uygulamasına ve bu çok farklı yere, görevleri, hatırlatıcıları, yapılacaklar listelerini ve alışveriş listelerini saklamak istiyor?

Apple'ın hatırlatıcılar, görevler ve alışveriş listeleri içeren tek bir uygulaması — Hatırlatıcılar’ı vardır. Daha ayrıntılı bir liste yazmak istiyorsanız bir Notlar uygulaması var. Bu kadar!

Google neredeyse oradaydı. Hatırlatıcılar Google Gelen Kutusu'nda zaten kullanılıyor. Gmail’e Reminders’ı eklemeleri ve kullanımı kolay hale getirmek için özel bir Reminders uygulaması oluşturmaları gerekiyordu. Bu kadar.

Lütfen her şeyi karmaşık hale getirmeyi bırak, Google. Sadece bir görev listesi istiyorum ve bu listeyi tüm uygulamalarınızda görmek istiyorum.