Homebrew Oyun ve Uygulamalarını Çalıştırmak için Wii U'nuzu Nasıl Hack Edersiniz?

txking / Shutterstock

Homebrew, Wii U'nuzun Nintendo'nun sizin için çalıştırmadığı uygulamaları çalıştırmasına izin veriyor. Bu, emülatörleri, özel oyunları ve modları içerir. Oyunlarınızın yedek kopyalarını bir sabit sürücüye yükleyebilir ve oradan çalıştırabilirsiniz.

Bu süreç uzun, ama aşırı karmaşık değil ve ortalama bir kullanıcı tarafından tamamlanabilir. Konsolunuza normal homebrew ile zarar verme ya da tuğla atma riski yoktur, bu yüzden tamamen güvenlidir.

Neden Homebrew?

Homebrew, yeni hayatı eski bir konsola solumak için harika bir yol. Modded bir konsolla yapabileceğiniz birçok harika şey var.

  • Emulators: Wii U'nizde Nintendo 64 oyunları çalıştırmak ister misiniz? Emülatörlerle Wii U, 3DS veya Switch'e özel olmayan neredeyse tüm Nintendo oyunlarını oynayabilir.
  • USB oyun yükleme: Wii U'nuzda yalnızca hızlı bir şekilde bir kaç oyun yüklemek için yeterli olan yaklaşık 16-32 GB'lık bir alanınız var. Homebrew, kendinizi diskten atabileceğiniz yüzlerce oyunun USB depolama birimine yüklenmesini sağlar. Bu korsanlığı mümkün kılar, ancak asıl odak noktası bu değildir.
  • Cemu: Wii U'nuzu Homebrewing, PC'de yasal olarak Wii U oyunlarını oynamanın tek yoludur ve şu anda Cemu'da Wii U ve Nintendo Switch'teki oyunlardan çok daha iyi çalışıyor.
  • GameCube oyunları: Nintendo, Wii U'nuzda GameCube oyunlarını çalıştırmayı devre dışı bırakmak için bir anahtar yaptı. İşlevsellik hala orada, ancak Wii modundan devre dışı bırakıldı. Konsolu tekrar açabilir ve konsoldan tam olarak faydalanabilirsiniz.
  • Modding oyunlar: Smash 4 mod için aktif bir sahne var. Bunlardan biri oyunu tamamen değiştiren Melee HD. Homebrew mod oyunları için tek yoldur.

Burada her şeyi ayrıntılı olarak gösterecek çok fazla içerik var, ancak konsolunuzu nasıl bir araya getireceğinizi ve istediğiniz şekilde yüklemeye başlayabileceğiniz bir noktaya değineceğiz.

SD Kartınızı Hazırlayın

Homebrew dosyalarını Nintendo Wii U'nuza götürmeniz gerekir. Bunu yapmak için bir SD kart okuyucusuna ihtiyacınız olacak. Bilgisayarınızda bir tane yoksa, Amazon'da bir adaptör 10 $ 'dan daha düşük bir fiyata alabilirsiniz.

Homebrew işleminde izleyebileceğiniz iki yol var. İlki, rasgele kod çalıştırmak ve homebrew başlatıcısını yüklemek için bir tarayıcıyı kullanır. Oradan, Mocha CFW adında, kod imzalamayı kaldıran ve homebrew kanalını Wii U'nuza bir uygulama olarak yüklemenizi sağlayan özel bir ürün yazılımı paketi yükleyebilirsiniz.

Sorun şu ki, Wii U'nuzu yeniden başlatırsanız, tarayıcıyı kullanmaktan vazgeçmeniz gerekir. Bu, özellikle istismarın daha düşük bir başarı oranına sahip olduğu en son üretici yazılımında can sıkıcıdır. Bunun çözümü, bir Sanal Konsol DS oyununun üzerine yazmak ve tarayıcıyı tamamen sömürmek yerine, geçici bir homebrew fırlatıcısına dönüştürmek için Haxchi adlı başka bir istismardır. Ancak meşru bir DS oyununa ihtiyacınız olacak – homebrew sihri ile bile korsan olmanın yolu yok. Şu anda, Nintendo eShop'taki en ucuz DS oyunu, diğerleri desteklense de, 6.99 $ olan Brain Age. Ayrıca, Wii U'nuzu Coldboot Haxchi adı verilen önyüklemede çalıştırma işlemine de sokabilirsiniz, ancak bu gerekli değildir ve bir başka deyişle, Wii U donanımınızı kullanılamaz hale getiren konsolunuzu tuğla basma riskini taşıyan birkaç şeyden biridir.

İlk kurulum

Hangi yolu seçerseniz seçin, birkaç dosyaya ihtiyacınız olacak:

  • Tarayıcıyı çalıştırdığınızda çalıştırılacak yük
  • Yük tarafından yüklenen homebrew başlatıcısı kanalı. Her iki .zip dosyasını da indirin.
  • Homebrew uygulama mağazası, teknik olarak isteğe bağlı, ancak gelecekteki uygulamaları yalnızca Wii U'nuzdan kurmanıza izin verecek.

Tüm .zip dosyalarını indirin, bunları yeni bir klasöre yerleştirin, şöyle:

Hepsini aç, .zip dosyalarını kaldır ve şöyle bir şeye sahip olmalısın:

Sonra, SD karta geçeceğiz. Tahsisat büyüklüğü 32,768 (32k) olan FAT32 olarak biçimlendirilmiş olduğundan emin olmak istersiniz. Ayrıca bir MBR bölümü kullanması ve GPT kullanması gerekecektir. Ayrıca, bazı nedenlerden dolayı, SD kartı wiiu .

Biçimlendirildikten sonra, homebrew dosyalarını yerleştirmek için birkaç boş klasör oluşturmanız gerekir. /wiiu/apps gereken /wiiu/apps ve /install/hbc /wiiu/apps yapmanız gerekir:

/install klasörü, özel kanalları homebrew kanalı için kullandığımız Wii U menüsüne yüklemek için kullanılır. /wiiu/apps klasörü homebrew uygulamaları için kullanılır.

appstore ve homebrew_launcher klasörlerini indirmelerinizden /wiiu/apps klasörüne /wiiu/apps . Drag payload.elf içine /wiiu klasöründe (değil içindeki uygulamalar klasör).

homebrew_launcher_channel.v2.1 klasörünün içeriğini açın ve hepsini seçin. Her şeyi /install/hbc klasörüne sürükleyin.

SD kartınızdaki sonuç dosya yapınız şöyle görünmelidir:

Eşleşirse, gitmen iyi olur. Homebrew başlatıcısı yüklendikten sonra Wii U'nuzdaki her şeyi çok daha kolay bir şekilde indirebilirsiniz.

Homebrew Launcher'ı Wii U'nuza Kurma

İlk istismar tarayıcı üzerinden yüklendiğinden, Wii U'nuzun İnternete bağlanabildiğinden emin olmanız gerekir. Wii U'da İnternet tarayıcısını açın ve wiiuexploit.xyz gidin. Bunu işaretlemek isteyebilirsiniz. Bu belirli site kapalıysa veya sizin için çalışmıyorsa, başka birçok homebrew istismar ana bilgisayarı var.

Burada olduğunuzda, homebrew başlatıcısını çalıştırmak için düğmeye tıklayın.

İşe yaradıysa, konsolunuz SD karttan homebrew başlatıcısı uygulamasına yeniden başlatılmalıdır. Donarsa, konsolu kapatmak ve tekrar denemek için güç düğmesini basılı tutmanız gerekir. Donmalar tamamen rastgeledir ve en son sistem yazılımı üzerinde çok daha yaygındır. Bu biraz zaman alırsa şaşırmayın ve SD kartınızın on denemeden fazlasını alırsa doğru şekilde biçimlendirildiğinden emin olun.

Homebrew Kanalı Kurulumu

Homebrew kanalı, homebrew başlatıcısı için erişmesi kolay bir yükleyicidir. Sadece Mocha CFW kullanıyor olsanız bile, homebrew özelliklerine erişmek için uzun tarayıcıyı kullanma işlemini çalıştırmanıza gerek kalmadan oyunlara ve uygulamalara yükleme ve uygulama yapma olanağı sağlar.

Homebrew başlatıcısından, ana ekranda, homebrew uygulama mağazasını açın.

App Store'da “Mocha CFW” ve “WUP Installer G2X” i arayın ve ikisini birden kurun.

WUP Yükleyici GX2, Wii U'nuzun ana ekranına kanal ve uygulama yüklemek için kullanılır. Bunu, kod imzalama işlemi devre dışı bırakılmadan yapamayacağımız için, önce Mocha CFW'ye yüklememiz gerekir.

Homebrew uygulama mağazasından geri dönün ve Mocha CFW'yi yükleyin. Wii U yeniden başlatmalı ve yeniden yüklerken Mocha açılış ekranını göstermelidir.

Özel bir ürün yazılımı üzerinde çalıştığınızda, daha kalıcı bir çözüm için homebrew kanalını kurmanın zamanı geldi. Tarayıcıyı tekrar kullanmaya başla, WUP Installer GX2'yi aç, "hbc" yi seç ve "Yükle" ye bas.

Size NAND'a mı yoksa USB'ye mi kurması gerektiğini soracak, “NAND” ı seçecektir. Bu, SD kartındaki /install/hbc/ klasöründen homebrew kanalını Wii U'nun sistem belleğine yükler. “DSi İstisna Oluştu” ile başarısız olursa, konsolunuzu yeniden başlatın ve tekrar deneyin.

İşe yaradıysa, homebrew'den çıkıp Wii U'nuzun ana ekranına dönebilirsiniz. Yeni bir “Homebrew Launcher” ikonu görmelisiniz.

Artık istediğiniz zaman homebrew başlatıcısına yükleme ve yükleme yapabilir ve kullanmak istediğiniz diğer homebrew uygulamalarını yükleyebilirsiniz. “Homebrew Launcher” kanalının yalnızca Mocha CFW çalıştırırken çalıştığını unutmayın, bu nedenle konsolunuzu kapatırsanız, tarayıcıyı tekrar kullanmanız ve Mocha'yı yeniden yüklemeniz gerekir.

İsteğe bağlı: Haxchi'yi Kurmak

Haxchi, tarayıcınızın istismarını ana ekranınızdaki kullanımı kolay bir kanalla değiştirir. Bu adım tamamen isteğe bağlıdır, ancak konsolunuzu her kapatışınızda tarayıcıyı kullanma sıkıntısı çekmez. En son sistem bellenimini kullanıyorsanız bu özellikle önemlidir, çünkü tarayıcıdan faydalanma çalışmaya başlamadan önce birkaç deneme yapabilir.

Haxchi'nin Sanal Konsol DS oyununun meşru bir kopyasını ödemenizi gerektirdiğini unutmayın.

SD kartınıza birkaç dosya daha koymanız gerekir:

  • Haxchi'nin son sürümü.
  • Bu özel yapılandırma dosyası.

Haxchi_v2.5u2.zip dosyasını indirin ve açın. İçinde iki klasör bulacaksınız – bunlardan biri /haxchi/ adresindeki Haxchi verilerini ve diğeri /wiiu/apps/haxchi adresindeki Haxchi yükleyicisini /wiiu/apps/haxchi .

Bütün /haxchi/ klasörü SD kartınıza sürükleyin ve /wiiu/apps/ içindeki haxchi klasörünü SD kartınızın /wiiu/apps/ klasörüne /wiiu/apps/ . Alternatif olarak, Haxchi yükleyicisini homebrew uygulama mağazasından indirebilirsiniz, ancak diğer /haxchi/ klasöre ihtiyacınız olacak.

Varsayılan olarak, Haxchi özel ürün yazılımına yüklenmeye çalışacaktır, ancak bu davranışı farklı bir config.txt dosyası ile engelleyebiliriz. /haxchi/ klasöründeki config dosyasını /haxchi/ dosya ile değiştirin. Bunu Mocha'yı otomatik olarak yüklemek üzere ayarlayabilirsiniz, ancak şimdilik manuel olacaktır.

Bundan sonra, homebrew başlatıcısını tekrar yükleyebilir ve Haxchi yükleyicisini açabilirsiniz. Yükleyici, sizden uyumlu bir oyun seçmenizi isteyen bir komut istemidir. Oyunu seçmek için A düğmesine basın.

Burada herhangi bir şey görmüyorsanız, eShop'tan bir tane indirmeniz gerekecek, en ucuz Beyin Yaşı 6,99 dolar.

Kurmak istediğinizden emin olup olmadığınızı soran başka bir bilgi istemi olacaktır. Her şeyi yüklemek için A tuşuna basın.

Tamamlandıktan sonra, ana ekranınızda tarayıcıyı kullanmak yerine homebrew başlatıcısını yüklemek için kullanabileceğiniz “Haxchi” adlı DS oyununun yerini alan yeni bir kanal görmelisiniz. Homebrew başlatıcısını “Homebrew Launcher” kanalından yüklemek istiyorsanız, Haxchi'yi çalıştırdıktan sonra Mocha'yı çalıştırmanız gerekir.

Her yeniden başlatma için hala çok fazla şey varsa, Coldboot Haxchi'ye yükseltebilirsiniz, ancak doğru yapmazsanız konsolunuzu tuğla yapmak mümkündür, bu yüzden bunu önermeyiz.