HP'nin Mürekkep Aboneliğinde, Yazıcı Kartuşlarınızı Devre Dışı Bırakan DRM Var

HP

Yazıcı mürekkebi pahalıdır. HP, aboneliğinizi iptal ettiğinizde çalışmayı durduran kartuşlarla tamamlanan, mürekkep için bir abonelik servisiyle ilgili yardım sözü verir. Ancak HP size sayfa sayımı yapar ve istediğim kadar yazdırmayı tercih ederim.

HP'nin Mürekkep Abonelik Hizmeti İyi Bir Anlaşma Gibi Ses Verdi

2016'nın ortasında tekrarlayan bir sorunla karşı karşıyaydım. Her zaman yazıcı mürekkebi bitiyordu ve yeni kartuşlar pahalıydı. Lazer yazıcılar birçok kişi için daha ucuz olabilir, ancak evim metin belgelerindeki kadar renkli fotoğraflar basar, bu da benim için iyi bir seçim olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, HP'nin kullanımı kolay mürekkep abonelik hizmeti vaadiyle yeni bir mürekkep püskürtmeli yazıcı satın aldım. Düşük bir maliyet için, her zaman ihtiyacım olan tüm mürekkebi elde edecektim – bir sayfa limitine uyduğum sürece, öyle.

Şimdi, yıllar sonra, başka bir kabul fiyatının olduğunu farkettim. Bana gönderdikleri mürekkep benim değil; bu onların. Faturalandırma döngüsü sona erdiğinde aboneliği iptal edersem, yazıcı artık mürekkebi kullanmaz ve HP, onlara geri göndermemi ister. Evimde bulunan mürekkebi değiştirmek için yeni mürekkep almak zorundayım.

HP Anında Mürekkep Kullanımı Kolay ve Ucuz Önü

HP

HP internete bağlı yazıcınız desteklediği sürece, HP Instant Ink'in kurulumu çok kolaydır. Kayıt sitelerine gidin, bir hesap için kaydolun ve yazıcınızı bağlayın. Kayıt işlemini tamamladığınızda, HP size mürekkep kartuşları gönderir; faturaları yazıcınıza kurduğunuzda başlar. HP, her ay yazdırabileceğiniz sayfaları sınırlayacak bir plan seçmenizi gerektirir. HP ne yazdırdığınızı, sadece iş için gereken sayfaları önemsemiyor. Üzerinde tek bir kelimeyle bir sayfa ve tam renkli bir fotoğraf sayfası, plan ile ilgili olarak aynıdır. Ay içinde tüm ayrılmış sayfalarınızı kullanmazsanız, fazladan sayfalar toplanır ve gelecek ay bunları kullanabilirsiniz.

Ne kadar ödeyeceğiniz, yazdırabileceğiniz ve geriye sarabileceğiniz sayfa sayısına bağlıdır. HP ayda 15 sayfalık ücretsiz bir plan sunar, ancak geri alma işlemi yapılmaz. Limiti aşarsanız, yazdırdığınız her 10 sayfa için $ 1 ödersiniz (yani, beş sayfa yazdırırsanız, yine de 1 $ ödersiniz). İlk ödenen seviye 50 sayfa için ayda 2,99 ABD Doları, önceki aylardan 100 sayfa üzerinden geçilebiliyor. Ek sayfalar 10 sayfa kümesi için hala 1 dolar. Bir sonraki adım ayda 3.99 dolar, ayda 100 sayfa ve 200 roll-over sayfa. Bu seviyeyi aşarsanız, 15 sayfalık setler için 1 dolar ödersiniz. En yüksek seviye 300 sayfada ayda 9.99 ABD Doları, 600 sayfada ise devrilmedir. Bu seviye sınırını aşarsanız, her 20 sayfa için 1 dolar ödersiniz.

İptal ederseniz mürekkep çalışmayı durdurur

İşte okuyucu: İptal ederseniz, mürekkebiniz çalışmayı keser. Bunu doğru okudunuz; Faturalandırma döngünüz sona erdiğinde, yazıcı artık mürekkebi kabul etmeyecektir ve HP'ye geri göndermeniz gerekir. En azından bu amaç için posta ve paketleme hizmeti veriyorlar.

HP, mürekkebi geri gönderememe konusundaki hizmetlerinde herhangi bir sonuç vermedi, bu yüzden bir destek temsilcisi ile kontrol ettik. Onları geri gönderemezseniz hiçbir şey olmadığını faydalı bir şekilde açıkladılar, ancak kartuşlar çalışmayı durduracaktı. Yazdırmaya devam etmek istiyorsanız, tek başına daha fazla mürekkep satın almanız gerekecektir. HP, bu işlemin bir parçası olarak özel olarak işaretlenmiş mürekkebi gönderir ve yazıcınız yalnızca Anında Mürekkep aboneleri için tasarlandığını kabul eder. Esasen DRM'dir, ancak dijital bir filmi veya kitabı kilitlemek yerine, bu fiziksel bir ürünü kilitler: yazıcınızdaki mürekkep.

Anında Mürekkep, yazıcınız için bir internet bağlantısı gerektirir. HP, mürekkep düzeylerinizi izlediklerini açıklar, bu nedenle size ne zaman daha fazla göndereceklerini bilirler, ancak Hizmet Şartlarında açıklandığı şekilde bunun diğer nedeni, iptal ederseniz veya cihazınızla ilgili herhangi bir sorun varsa mürekkep kartuşlarınızı uzaktan devre dışı bırakmaktır. ödeme.

Bu koşullar ayrıca, Anında Mürekkep hizmeti sağlamak için HP'ye “size bildirimde bulunmaksızın, yazıcınızın yazılımını, yazılımını veya programlamasını uzaktan değiştirme, düzeltme, güncelleme veya başka bir şekilde değiştirme” izni verir. HP ayrıca, yazıcınızın sayfa sayısını ve mürekkep durumunu ve “yazdırılan belge türlerini (örneğin, Word, PowerPoint, pdf, jpeg, vb.”) Uzaktan izleyeceğini söylüyor.

Çoğunlukla Renkli Baskı Yaparsanız Tasarruf Sağlayacaksınız

HP anında mürekkebinin iyi bir anlaşma olup olmadığını soruyorsanız, yanıt yankılanır: duruma göre değişir.

İki buçuk yıldan biraz fazla bir sürede 1517 sayfa bastım. Bunların çoğu fotoğraflar, etiketler vb. İçin tam renkli baskılardır. Ancak bu aynı zamanda normal siyah beyaz belgelerin bir karışımını da içermiştir. Sayfa çevirme sayfaları sayesinde her ay dördü hariç ekstra ödemelerden kaçınıyorum. Bu dört ayın üçünde, sınır sayfalarına ondan daha az baskı yaptım; bir ay ek 116 sayfa bastım. Bu yüzden çoğu ay 3 ila 4 dolar, bir ay aşırı sayfa baskılarım için 16 dolar ödedim.

Genel olarak 110 doların altında harcadığım HP mürekkebine katıldığımdan beri. Bunu mürekkebin maliyetiyle karşılaştırarak iyi yapıyorum. Programa kaydolduğumdan beri, HP bir siyah kartuş ve her iki renkli kartuştan iki tane gönderdi. Şu anda mevcut siyah kartuşta% 25'in altında ve renkli kartuşların yaklaşık% 50'sinde oturuyorum. HP'nin gönderdiği mürekkebin tamamı satılık değildir, ancak SSS'lerinde 'ekstra yüksek kapasite' olarak tanımlamaktadır. Yazıcım için bulabileceğim en yakın eşdeğer Yüksek Verimli kartuşlardır. 110 dolara tam paket (siyah, camgöbeği, macenta ve sarı) ve 66 dolara renk paketi satıyorlar. Yan yana, 176 dolar mürekkep aldım ve sadece 110 dolar ödedim. Üçüncü taraf kartuşlarla para biriktirmeyi deneyebilirsiniz, ancak HP ve diğer yazıcı üreticilerinin kullanımlarıyla mücadele konusunda uzun bir geçmişi vardır. HP'nin yasal metni, üçüncü taraf kartuş kullanmanın garantiyi geçersiz kılacağını açıklayan satırları içerir.

Fiyatlandırma matematiği benim için iyi çalışıyor olsa da, sizin için de işe yaramayabilir. HP yalnızca ihtiyacınız olduğunda mürekkep gönderir; bu nedenle benden çok daha az veya çok fazla yazdırırsanız veya yalnızca metin belgeleri yazdırırsanız matematik değişir. Ortalıkta sıkışıp kalmak kolaydır ve bundan kaçınmak için planınıza inip çıkarken, ne zaman gerekli olduğunu bilmeniz gerekir.

Kaç sayfa yazdırdığınızı bilmenin tek yolu HP'nin web sitesine giriş yapmak ve önce kontrol etmektir. Bunu yapmayı unutup takip etmiyorsanız, planınızın üzerinden geçebilirsiniz. HP sizi otomatik olarak bir sonraki seviyeye taşımaz. Kasım ayında başıma gelenler: Limitimin 100 sayfasına gittim ve fatura gelinceye kadar farketmedim. Bu noktada, bir sonraki seviyeye geçmek için çok geç kalmıştı ki bu da bana para kazandıracaktı.

Daha da kötüsü, yazıcınızı değiştirmeniz gerekirse, bunu HP aracılığıyla yapmanız gerekir, aksi takdirde devirmeli sayfalarınızı ve planlarınızı kaybedersiniz. Her yazdırdığımda, ilk sayfa bulanık bir karışıklıktır (sınırıma göre sayılır). Ancak, ödediğim mürekkebi kaybetmek istemiyorsam, HP'nin web sitesinde “Yazıcıyı Değiştir” işlemini kullanmalıyım.

Yazdırmaktan Korkmaktan Yoruldum

HP Instant Ink 'belirle ve unut' hizmeti olarak tasarlanmış ve faturalandırılmıştır ve bu da her şeyin kolaylık faktörüne katkıda bulunurken, aynı zamanda tuzaktır. İşte bu yüzden istifa etmek istiyorum.

Matematiğe göre, HP'nin Instant Ink programından en fazla yararlanabilecek türden biriyim. Geleneksel bir rotadan gitmiş olmamdan daha az parayla daha fazla mürekkep alıyorum. Ancak ikincil bir maliyet var. Yazıcımı, sahip olduğum tek nedenden dolayı kullanmaktan korkuyorum. Her baskıya gittiğimde, şimdi planımda yeterli sayfa olup olmadığını kontrol etmem gerektiğini hissettim. Yazıcımı kullanmak için HP'den izin istemek gibi bir şey. Ve yeterince kibarca sormazsam, fazladan ya da daha kötüsü ödeyeceğim, mürekkebimi alacaklar. Ve aslında benim mürekkebim değil: HP'nin anlık mürekkep geri dönüşüm sayfası bunu açıkça ortaya koyuyor (benimkine vurgu yapıyor):

HP Instant Ink kartuşları HP'nin malıdır ve boş olduğunda veya hizmetiniz iptal edildiğinde iade edilmelidir

Evimde bu şekilde çalışan başka bir şey düşünemiyorum. Kanepelerimde oturma süresi için bir pay yoktur ve mobilya mağazasına minderlerini kullanma hakkı için sürekli bir ücret ödemem gerekmemektedir. Yastık aboneliğimi ödeyemezsem, mağazanın onları götürüp beni yastıksız bir kanepeyle bırakacağından korkmuyorum.

Çamaşır makinem deterjan gerektiriyor, ancak ayda yıkayabileceğim yük sayısında sınırlı değilim. Yağmurlu ve çamurlu olduğunda çamaşırları daha sık yapmak için fazladan ödeme yapmam ve deterjanımın stokta kalmasının ötesinde, giysilerimi yıkamanın uygun olup olmadığını kontrol etmem gerektiğini hiç hissetmedim. Bugün kullandığım deterjan markasını beğenmemeye karar verirsem, sadece değiştirmek istediğim için geri göndermem gerekmiyor.

Ama yazıcımla nasıl hissettiğim böyle. Yaptıklarımı durdurmak, bir web sitesine gitmek ve yazdırmama izin verilip verilmediğini kontrol etmek istemiyorum. Yazıcımın benim olmasını ve benim tarafımdan kontrol edilmesini istiyorum. Tek yapmam gereken kendimi özgürlüğün tüm yeni mürekkebin bedeli olduğuna inandırmak.