İndirilen Dosyanın MacOS'tan Nerede Geldiği Bul

Mac'inize yeni indirdiğiniz dosyanın gerçekte nereden geldiğinden emin değil misiniz? MacOS'ta kontrol etmek için hızlı bir yol var.

Mac'inize yazılım yüklüyorsanız, bazı sitelerin, dosyaların nereden geldiğini bildiğinizden emin olmanız iyi bir fikirdir; Ancak, bir şey indirirken çeşitli sitelerin sizi yönlendirdiğini görmek de oldukça ilginç.

Bunu kontrol etmek zor değil. İndirilen bulucuya sağ tıklayın ve ardından “Bilgi Al” komutuna tıklayın. Ayrıca dosyayı seçip Command + I tuşlarına basabilirsiniz.

Bilgi penceresinde Daha Fazla Bilgi bölümünü genişletin. İki URL'yi görmelisiniz: indirme için tam olarak ve ayrıca bağlantıyı tıkladığınız site. Aşağıdaki örnekte, Firefox'u Mozilla web sitesinden indirdik ve dosya Mozilla sunucusundan geldi.

Ayrıca Firefox'u MacUpdate sitesinden indirdik ve bağlantılarının Mozilla ile aynı indirme bağlantısına işaret ettiğini keşfettik. CNET, diğer yandan, aşağıda görebileceğiniz gibi, dosyayı kendileri barındırıyor.

Bu CNET indirme işlemi, indirdiğimiz zamanki güncelliğini yitirdi; bu, resmi ana sayfadan doğrudan yazılımı indirmek için herhangi bir sebep kadar iyi.

Ancak, bir şeyi nereden indirdiğinizi hatırlayamıyorsanız, bu hızlı ipucu yararlıdır. Mac Observer'daki Melissa Holt'a, bize gösterdiği için teşekkür ederim.