İndirin: Bugün Microsoft'un Yeni Krom Tabanlı Kenar Tarayıcısını Deneyin

Microsoft geçen Aralık ayında Edge’i Chromium işleme motoruna taşıyacağını duyurdu. Sızan yapılar birkaç hafta önce web'e isabet etti, ancak şimdi Microsoft'tan resmi bir yapıyı deneyebilirsiniz. İşte nasıl ayarlayacağınız.

Hoşçakal EdgeHTML, Hello EdgeChromium

Microsoft, EdgeHTML’de çalışmayı durduracağını ve Edge tarayıcısını Chromium’a geçireceğini açıkladığında birçok sorumuz vardı. Bazıları, örneğin Chrome Eklenti desteği alma amaçlıysa, oldukça hızlı bir şekilde yanıtlandı. Ancak büyük soru, “ne zaman deneyebiliriz?” Olmuştur. Microsoft, güncelleme talep etmek için bir Insider sayfası açmıştır, ancak bugün, gördüğümüz tüm e-postaların önünde, Microsoft'tan resmi bir yapı indirebilirsiniz.

Şu anda iki seçeneğin bir Dev derlemesi (haftalık olarak güncellenen) ve Kanarya derlemesi (günlük olarak güncellenen) olduğunu unutmayın. Her altı haftada bir en kararlı ve güncel olacak beta seçeneği mevcut değil. Muhtemelen bunu akılda tutmalı ve bu tarayıcıyı önemli bir şey için kullanmamalısınız. Çok erken testlerimizde, en azından rahat tarama için yeterince kararlı görünüyor.

Ayrıca Microsoft, blogunda bunun yalnızca 64-bit Windows 10 için olduğunu belirtir. Windows 7, Windows 8.1, macOS ve daha sonra Beta ve Stable gibi diğer kanallar için destek sözü veriyorlar.

Nasıl Kurulur ve Başlanır

Yeni Edge tarayıcısını yüklemek oldukça basit bir meseledir. Microsoft'un indirme sitesine gidin ve bir kanal seçin. Daha istikrarlı bir seçenek için Dev Channel'ı seçin, kanama kenarı için Canary ve yeni özelliklere ve muhtemelen yeni hatalara ilk bakışta.

Kurduktan sonra, yeni bir sekme sayfası stili seçmeniz istenir. Bu, geleneksel Edge’deki yeni makaleler seçeneklerine benzer ve MSN’den gelen haberlerle veya süslü resimlerle bombalanmak istemiyorsanız, odaklanmış seçeneği seçin.

Sonra, diğer tarayıcılardan veri aktarabilirsiniz. Sağ üst köşedeki (üç yatay noktaya benzeyen) daha fazla seçeneğe tıklayın ve ardından ayarları tıklayın.

Ardından, profilinizin altındaki “Önemli tarayıcı verileri” seçeneğini tıklayın.

Almak istediğiniz tarayıcıyı seçin (Chrome, Firefox veya Edge gibi), ardından almak istediğiniz verileri.

Eklentilerin Kurulması da benzer bir meseledir. Daha fazla seçeneğe (üç yatay nokta), ardından Uzantılara tıklayın.

Arama yapmak şu anki derlemede işe yaramıyor, bu yüzden “Microsoft Mağazasından uzantıları al” seçeneğine tıklayın.

Microsoft Mağazası uygulaması yerine, yeni bir sekme açılacaktır. Uzantıya manuel olarak inmeniz gerekecek, soldaki kategoriler yine de yardımcı olacaktır.

Ve gitmeye hazırsın. Bir sonraki adımınız, Twitter'da oturum açmak ve bir Edge Chromium etiketiyle "daha hızlı hissettirdiğini" açıkça ilan etmek. (Neredeyse Google Chrome'la aynı tarayıcı olduğundan, performans veya bellek kullanımında büyük bir fark olduğundan şüpheliyiz.)