İnternet Nisan Ayı Günü Nasıl Öldürüldü (ve Neden Durması Gerekiyor)

Africa Studio/Shutterstock.com

April Fools 'Günü eskiden eğlenceliydi, ama artık değil. Gmail gibi hizmetleri bozan, cüretkar şakalar, sahte basın açıklamaları ve kötü şakalar günü. Herkes Microsoft'un yiğit liderliğini takip etmeli ve buna bir son vermelidir.

April Fools Günü Nasıl Kötüleşti?

April Fools 'Günü her yıl daha da kötüye gidiyor. Ve hayır, biz sadece yaşlandığımızı sanmıyoruz. İnternetin çalışma şekli – ve teknoloji şirketlerinden herkesin haber web sitelerine herkesin Nisan Ayı Günü'ne yaklaşması – temelde farklı.

BBC'nin ünlü 1957 aldatmacası, spagetti'nin ağaçlardan toplandığını gösterdi. Tabii, belki bu bazı insanları kandırdı, ama komikti. Biraz bilgi veya araştırma ile bunun fiziksel olarak mümkün olmadığını keşfedebilirsiniz.

Spagetti parçası Nisan Ayı Günü'nde BBC'de yayınlandı ve yıl boyunca tekrar tekrar yayılan bir parça haline gelmedi – çevrimiçi olmanın aksine, aylar sonra sahte eşyalara rastlayabileceğiniz ve Nisan ayında yayınlandığını fark etmeden önce yanlış yönlendirilebileceğiniz Aptallar Günü.

İnternet şimdi farklı. Teknoloji şirketleri sıklıkla gerçek olabilecek ürünleri “duyururlar” – ama öyle değiller, çünkü April Fools Günü!

Tabii ki, işleri karmakarışık kılmak için, April Fool Günü'ndeki çılgın duyurular gerçek olabilir. Gmail, 2004’teki Nisan Şakası Günü’nde ünlü ilan edildi ve insanlar Google’ın 1 GB e-posta depolama alanı sunmasının mümkün olmadığı için sahte olduğunu düşündüler. Sonuçta, Hotmail o zamanlar sadece 2 MB (Gmail’in depolama alanının% 0.2’si) teklif etti. Öyleyse, insanlar Google’ın Google Assistant’la bir çim cücesi veya evcil hayvanlar için bir uygulama mağazası, hatta kendi kendine süren bisikletler için bir cüceyi açıklayabileceklerine inanmaları şaşırtıcı mıdır? İnsanlar, şirketleri onları sahte basın bültenleriyle aldatmamalarını bekler ve özellikle gün veya haftalar sonra bu hikayeyi bulduğunuzda tarihi gözden kaçırmak kolaydır.

Bu sadece yanıltıcı hikayeler hakkında değil. Bazı şakalar engel oluyor ve sorunlara neden oluyor. Google’ın 2016 Gmail “mikrofon bırakma” şakası, Gmail’e geçerli e-posta başlığını arşivleyen, sessize alan ve Minion'dan animasyonlu bir GIF gönderen bir düğme ekledi. Birçok kişi bu düğmeyi yanlışlıkla tıklattı – ve Gmail bazen tıklamasanız bile özelliği yanlışlıkla etkinleştirdi! Birden Gmail e-posta ipliklerinizden birini susturdu, böylece herhangi bir yanıt görmeyeceksiniz – ne komik bir şaka değil mi?

April Fools 'Günü hepimiz çok eğlenceliydi, ancak teknoloji şirketleri hepimizin kullandığı ve sorun çıkardığı araçlara müdahale ettiklerinde, çizgi çizme zamanı geldi – ya da Google'ın koyabileceği gibi, mikrofonu bırakma zamanı.

Google

Ve dürüst olalım: April Fools'un şakaları açıkça sahte olsa ve yola çıkmasalar bile, genellikle inanılmaz derecede cüretkarlar ve komik değiller. Roku'yu seviyoruz, ancak TV şovlarına gitmek için atıştırmalıklar öneren bir Roku kanalı olan “Roku SnackSuggest” gerçekten komik bir şaka mı? Biz öyle düşünmüyoruz.

Microsoft Ayağını Azalttı

Neyse ki, en az bir şirket mesajı aldı. Microsoft, pazarlama şefi Chris Capossela'nın bu yıl April Fools 'Day şakalarını yasaklayarak tüm Microsoft çalışanlarını halka açık olan April Fools' Day şakalarını iptal etmeleri konusunda uyardığında başlıklar koydu. “İnsanların bu faaliyetlere zaman ve kaynakları ayırdıklarını takdir ediyorum, ancak bu günde komik olmaya çalışarak kazanacağımızdan daha fazla kaybedeceğimize inanıyorum” dedi.

Geçmişte, Microsoft, Google’ın temiz ana sayfasına “1997’den daha fazla, çevirmeli bağlantı duyarlılığına” sahip olduğunu ve “dünyamızın nasıl göründüğünü nasıl göstereceğini” gösteren, Google’a hakaret etmek için Nisan Şakası Günü şakalarını kullandı. gelişmedi. ”Arama Motoru Arazisi'nden Matt McGee'nin 2013 yılında yazdığı gibi:“ April Fool Günü'nün hafif ve esprili ruhu için çok fazla. Vay, Bing. ”

Neyse ki Microsoft bugün önderlik ediyor – ve yıllar önce kötü niyetli Scroogled kampanyasını da bıraktı.

Tabii ki, tüm şirketler April Fools'un şakalarını cringey kabul etmediler. John Gruber'ın belirttiği gibi, Apple hiçbir zaman bir Nisan Şakası Günü şakası yapmadı.

Mashable

Kim Prank Yaptığınıza Dikkat Edin

İnsanlarda oynayabileceğiniz ama en iyi kararını kullanabileceğin bilgisayar şakalarının bir listesini yaptık. Kardeşini ya da devam eden bir şaka savaşı geçirdiğin bir arkadaşını şaka mı yapıyorsun? Elbette, bu komik olabilir. Bu tür bir ilişkiniz olmadığında, daha az teknoloji usta bir iş arkadaşınızla mı uğraşıyorsunuz? Yapma

Teknoloji şirketlerinin karşılaştığı en büyük sorun bu. Şaka yapan insanlarla uğraşmak eğlenceliydi – ama tüm interneti şakalamak ve Gmail'in herkes için çalışma şeklini değiştirmek? Bu hiç hoş değil.

İLGİLİ: En saçma 10 müthiş Geeky bilgisayar şakaları