İnternet Üzerindeki Her Şey ISS'nizin Veri Kapsamı Dışında Büyüyor

Fallout 76'nın en yeni yaması 47 GB'ın üzerinde. Video oyunlarından 4K video akışına, çevrimiçi her şey daha büyük olmaya devam ediyor. Ancak Comcast'in 1 TB veri sınırı değişmiyor ve bazı küçük İnternet servis sağlayıcıları daha da kötü.

Modern Oyunlar için 100 GB İndirme

Modern konsol ve PC oyunları çok büyük! Elbette, tek bir yama için 47 GB büyük bir alan, ancak bu buzdağının görünen kısmı.

Xbox One'daki Red Dead Redemption 2 , 88.57 GB indirmeyi gerektiriyor. Orta Dünya'nın PC sürümü : Savaşın Gölgesi 97,7 GB. Son Fantezi XV: Windows Edition için 75 GB'lık bir indirme gerekiyor ve bu da 4K doku paketi içermiyor. Bu büyük oyunlar genellikle büyük yamalar da elde eder.

Modern oyunlar indirme boyutunda 100 GB'a yaklaşıyor. 1 TB (1000 GB) bant genişliğiyle, dijital olarak satın aldığınızı ve indirdiğinizi varsayarsak ayda yaklaşık 10 büyük video oyunu — ve bu bağlantınızla başka bir şey yapmamanız gerektiği varsayılıyor.

4K Akış için Saat Başına 7 GB

Netflix, 4K akışının cihaz başına saatte yaklaşık 7 GB kullandığını söylüyor. Standart yüksek kaliteli 1080p akış saatte 3 GB'a kadardır.

4K akış için bu ayda yaklaşık 143 saattir. Kulağa çok benziyor. Ancak, 30 günlük bir ay olduğu varsayıldığında, günde 5 saat video akışı yaşanıyor. Bu hala yeterli olabilir – ancak İnternet bağlantınızla başka hiçbir şey yapmayan tek bir kişi olduğunuzu varsayıyor.

Dijital akışa ve 4K'ya doğru ilerliyorsak, bu 1 TB bant genişliği kapağı sadece kesmeyecektir. 8K ufukta gözüküyor ve daha da fazla bant genişliği alacak.

İLGİLİ: Netflix Ne Kadar Veri Kullanıyor?

Video Akışları için Saat Başına 11 GB

Video akışlarının çok fazla potansiyeli var. Isı, pil ömrü veya performans sorunları olmadan etrafta bulunduğunuz herhangi bir cihazda zorlu bir oyun oynayabileceğinizi hayal edin.

Google’ın Project Stream beta’sı çok iyi çalışıyor, ancak çalışması için en az 25 Mbps hızında bağlantı gerekiyor. Sürdürülebilir 25 Mbps'de saat başına 11,25 GB veri aktarılır.

Bant genişliği sınırına ulaşmadan önce bu yaklaşık 89 saatlik bir oyun akışı. Başka bir deyişle, 30 günlük bir ay olduğu varsayıldığında, günde 3 saatten azdır. Bir kez daha, bu bağlantıyı kullanan tek kişi olduğunuzu varsayıyor ve yaptığınız tek şey akış oyunları.

İLGİLİ: Google'ın Proje Akışı Üstün Bir Oyun Hizmeti İçin Umut Verici Bir Başlangıç

Smarthome Kameradan Ayda 1 TB + Aylık

Bazı akıllı ev aygıtları da çok fazla bant genişliği kullanabilir. Bu özellikle Wi-Fi kameralar için geçerlidir.

Örneğin, bir Nest Aware aboneliğine sahip bir Nest Cam’ınız olduğunu varsayalım. Kameranız otomatik olarak 7/24 video yerleştiren Nest sunucularına video akışı gönderiyor. Yüksek kaliteli bir ayarda, Nest maksimum bant genişliğinin 4 Mbps olduğunu söylüyor.

Günde 43,2 GB. 30 günlük bir ay olduğunu varsayarsak, 1 TB bant genişliği sınırınızı aştınız ve yalnızca tek bir güvenlik kamerasından yaklaşık 1300 GB veri yüklediniz.

Ancak elbette kalite ayarını azaltabilirsiniz. Diyelim ki, en fazla 0,8 Mbps olan Low'a kadar iniyorsunuz. Bu ayda 250 GB'ın üzerinde – bant genişliği sınırınızın dörtte birinden fazlası. Ve hepsi bir kameradan düşük kaliteli video yüklemek ve başka hiçbir şey yapmamaktan kaynaklanıyor.

İLGİLİ: En İyi İç Mekan Wi-Fi Kameraları

Data Caps Teknoloji Geri Dönüyor

Video oyunları, çevrimiçi videolar ve diğer her şey daha büyük ve daha yüksek çözünürlüktedir. Aygıtlar giderek daha fazla veri kullanıyor; İnternet bağlantılı kameralara bakın. Yukarıdaki uygulamalardan birkaçını bir araya getirin – özellikle de evinizde birden fazla insan yaşıyorsa – 1 TB bant genişliği sınırınızı kolayca kapatabilirsiniz.

Büyüyen şeyler mutlaka kötü değildir! Modern oyunlar çok büyük ve yüksek çözünürlüklü dokular ve aslına uygun sesler ile dolu. 4K akışları, inanılmaz derecede yüksek çözünürlüklü video sunar. Akışlı oyun hizmetleri bir teknoloji harikasıdır; uzaktan yapılan tüm işlerle oyun oynayabilirsiniz ve oldukça iyi çalışır. Neredeyse herkes uzaktaki bir sunucuya yüksek çözünürlüklü video aktaran sürekli açık bir kameraya sahip olabilir. Bu oldukça havalı.

Ancak ISS'ler yetişmiyor. Comcast Xfinity, 2016 yılında 1 TB'lık kapağını piyasaya sundu ve o zamandan beri yaptığı tüm Comcast, daha fazla müşteriye zorluyor. AT&T, CenturyLink ve Cox gibi diğer büyük ISS'lerin kendi 1 TB veri başlıkları vardır. ABD'deki ISS veri başlıklarının ayrıntılı bir listesi.

5G ev İnternetinin bir takım rekabeti sunarak işleri değiştirebileceğini umuyoruz. Yaşadığım yerde sahip olduğum tek gerçek seçenek Comcast Xfinity, tabii ki Comcast hizmetini iyileştirmek zorunda değil. Belki 5G yardımcı olur? Garanti yok, ama ufukta bir şeyleri iyileştirecek başka bir şey görmüyoruz.

Her iki durumda da, bir şey değişmeli. Her şey daha fazla veri tüketmeye devam edemezken, ISS'ler veri sınırlarını yükseltmeyi reddediyor.

İLGİLİ: 1 TB Cap Üzerinden Geçmekten Kaçınmak İçin Comcast Veri Kullanımınızı Kontrol Etme

Image Credit: Andriy Blohkin / Shutterstock.com, Rockstar Oyunları, Netflix, Joshua Rainey Photography / Shutterstock.com