Internet Üzerinden Büyük Dosyaları Paylaşma

Paylaşacak bir dosyanız var – büyük bir doküman, video sunumu veya resim grubu. Sadece e-postayla gönderemezsiniz, çünkü sizin veya alıcınızın e-posta boyut sınırına karşı çalışıyorsunuz. Büyük dosyaları İnternet üzerinden paylaşmanın çeşitli yolları.

Birisine büyük dosyalar alabilmeniz için birkaç farklı yola bakacağız ve hepsi farklı durumlarda faydalı olacak. Belki bir defalık bir şey ve sadece birine hızlıca bir dosya almanız gerekiyor. Ya da belki de düzenli olarak yapman gereken bir şey. İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, sizi ele geçirdik.

Sonuçta E-postayı Kullanabilirsiniz

Çoğu e-posta hizmeti, özellikle de kurumsal hizmetler, ileti eklerinin olabileceği boyutlara sınırlar getirir. Ve bu kesinlikle can sıkıcı olabilir.

Gmail, Outlook.com ve Yahoo gibi ana e-posta sağlayıcıları bile çok büyük dosyalar göndermeyi desteklemiyor. Gmail ve Yahoo'nun ikisi de 25 MB'lık bir limite sahipken, Outlook sizi 20 MB ile sınırlıyor. Sınırlamalarına rağmen, bu e-posta sağlayıcıları genellikle bulut paylaşım hizmetlerini kullanarak büyük dosya paylaşımı için bir geçici çözüm sunar.

Gmail veya Outlook.com'da çok büyük bir dosya göndermeye çalışırsanız, söz konusu dosyayı ilgili bulut hizmetlerine (Google Drive ve OneDrive) yüklemeniz için otomatik olarak verilir ve ardından dosyaya bir bağlantı ekleyin. e-posta.

Örneğin, Gmail’e daha yakından bakalım. Gmail'de bir mesaj oluşturduktan sonra, bir dosya ekleme fırsatı verilir. Gmail dosyanın çok büyük olduğunu belirlerse, şöyle bir mesaj alırsınız:

“Tamam, Anla” düğmesini tıklarsanız, Gmail dosyayı otomatik olarak Google Drive'a yükler ve mesajınıza eklenecek bir bağlantı hazırlar. İletiyi gönderdiğinizde, iletinin gönderilmesinden önce dosyanın izinlerini düzenleme şansınız vardır. Belgeniz hassas veriler içeriyorsa bu kullanışlı olabilir. Google, bu dosyalar bir Google dokümanı, slayt gösterisi veya e-tabloya dönüştürülmediği sürece, boyutu 5 TB'a kadar olan dosyaları karşıya yüklemeyi destekler. Bu durumlarda, yükleme sınırı, dokümanlar ve slayt gösterileri için 50 MB, e-tablolar için 100 MB'dir. Ve elbette, Google Drive hesabınızda sahip olduğunuz alan miktarı ile sınırlıdır. Genellikle, çoğu dosya için yeterlidir.

Gmail gibi, Outlook.com, OneDrive bulut depolama hizmetini kullanarak büyük dosya paylaşımı için kendi çözümlerini sunar. Bu durumda, otomatik olarak gerçekleşmez. Önce dosyayı OneDrive'a yüklemeniz gerekecek ve ardından e-postanıza bir bağlantı ekleyebilirsiniz. OneDrive, yüklenen dosya boyutunu 10 GB'a sınırlar.

Yahoo, özel bir dosya paylaşım hizmetine sahip değildir, ancak başkalarıyla iyi oynar. DropBox ayarlarınızda bir DropBox hesabını Yahoo'ya bağlayabilir veya benzer bir bulut hizmeti kullanabilirsiniz. Yahoo gibi, çoğu e-posta sağlayıcısının da favori bulut servisleriniz için eklentileri desteklediğini unutmayın.

İLGİLİ: E-posta Üzerinden Büyük Dosyaları Gönderme

Sadece Çok Biraz Büyükse Dosyanızı Sıkıştır

Sadece biraz fazla büyük bir dosya (veya dosya kümesi) varsa, her zaman dosyayı sıkıştırmayı ve sonra e-postayla göndermeyi deneyebilirsiniz. Veri ne anlama geliyor? Hadi bir bakalım.

Sıkıştırma araçları, verilerinizi daha az disk alanı kaplayan yeni bir dosyaya sıkıştırır. Verileri ne kadar sıkıştırabilirsiniz, ne tür verileriniz olduğuna bağlıdır. Genellikle Office belgeleri ve PDF'ler gibi şeyleri oldukça iyi bir şekilde sıkıştırabilirsiniz. Çok sayıda görüntü formatı gibi önceden oluşturulmuş sıkıştırılmış dosyalar, çok sıkıştırılmaz. Dosyalarla dolu tüm bir klasörü, hareket etmek daha kolay olan tek bir sıkıştırılmış dosyaya sıkıştırabilirsiniz.

Hem Windows hem de MacOS'ta yerleşik sıkıştırma araçları var, ancak WinZip ve 7-Zip gibi üçüncü parti araçlar (bizim favorimiz) ek avantajlar sunuyor. Örneğin, sıkıştırılmış dosyanızın şifresini ve şifresini koruyabilirsiniz.

Bir zip dosyasını birden çok parçaya ayırmak için bu araçları da kullanabilirsiniz. Çok büyük bir dosya kümeniz varsa, sıkıştırılmış dosyaları e-posta ile gönderebileceğiniz parçalara bölebilirsiniz. Alıcı daha sonra parçaları diğer ucunda tek bir dosyaya kolayca yeniden oluşturmak için kullanabilir. Dürüst olmak gerekirse, bunun gibi sıkıştırılmış bir dosyayı kırmak, genellikle bir bulut depolama hizmeti gibi daha iyi seçeneklere bakmaya değecek kadar zor olabilir.

İLGİLİ: Zip Dosyaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Peki bulut depolama hakkında ne?

Orada onlarca bulut depolama servisi var. Çoğu, bazı depolama alanı aldığınız ve daha fazla alabileceğiniz ücretli düzeyler sunan ücretsiz bir hizmet düzeyi sunar. Büyük dosyaları paylaşmak için bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken dosyanızı yüklemek ve daha sonra alıcıya indirme bağlantısını sağlamak. Dosyaları birisiyle düzenli olarak paylaşıyorsanız, her zaman bağlantı kurmanıza gerek kalmadan içine düştüğünüz her şeyi yakalayabilmeleri için paylaşılan bir klasör bile oluşturabilirsiniz.

Tabii ki, Google Drive, Microsoft OneDrive, Amazon Drive ve DropBox gibi açık bulut depolama sağlayıcıları var. Mega gibi çok fazla alan sunan ve büyük dosyaları paylaşmanıza yardımcı olan başkaları da var.

İLGİLİ: Büyük Dosyaları Gönderme ve Paylaşma için En İyi Ücretsiz Programlar ve Çevrimiçi Hizmetler

Zaman ayırıp sizin için en uygun çözüm için göz atın. Her biri kendi avantajlarını ve eklenti özelliklerini sunar. Ve hepsinin en azından bir miktar ücretsiz depolama alanı var ve bunları denemelerini kolaylaştırıyor.

İLGİLİ: Ücretsiz Depolama Olan Tüm Bulut Depolama Servisleri

Bir Sunucu Varsa ve Dosyaları Aktarmanız Gerekirse FTP'yi Kullanabilirsiniz

Düzenli bir dosya paylaşım aracına ihtiyaç duyan daha teknoloji meraklı okuyucuların bazıları için, FTP gitmenin yoludur. FTP veya Dosya Aktarım Protokolü, büyük ve küçük dosyaları İnternet üzerinden paylaşmanın başka bir yoludur. FTP terimi hakkında bilgi sahibi olmasanız bile, büyük olasılıkla dijital bir ürün indirirken veya çevrimiçi torrent kullanırken bunu kullandınız.

Kendi bilgisayarınızda bir FTP sunucusu kurabilirsiniz, ancak bu bilgisayarı insanların internete açması gerekir, böylece insanlar dosya indirmek için ona erişebilir. Ayrıca, bu bilgisayarı her zaman terk etmeniz ve ISS'nizin bir sunucuyu çalıştırma konusunda herhangi bir kısıtlama getirip getirmediğini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Zaten internet bağlantılı bir sunucunuz varsa (örneğin, bir web sitesini barındırmak için bir web sunucusu kiralayabilirsiniz), neredeyse her zaman bir FTP sunucusu kurabilir ve bu sorunların bazılarıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

İLGİLİ: Windows'da bir FTP Sunucusunu FileZilla ile Barındırmak

Bir sunucuyu kurmanıza ve yönetmenize ya da kurulu sunucusundan yararlanmanıza izin veren birçok ücretsiz FTP ürünü vardır. Bir FTP sunucusu, verileri orada depolayabilmeniz için bir bulut hizmetine benzer. Dosyaya giriş yapmak ve indirmek için birisine kimlik bilgisi verebilir veya hatta ona erişmek için bir bağlantı gönderebilirsiniz. Daha iyi bilinen FTP ürünlerinin birkaçı, FileZilla, Core FTP ve CyberDuck'u içerir. Kaynaklarınız varsa, bir tane kurmayı deneyin!

Gerçekten Büyük Veri Setleri İçin, Belki Sadece Birisi Harici Bir Postaya Mail Gönder

Bu günlerde harici sürücüler oldukça ucuz. Bu Western Digital 2 TB sürücü, örneğin, sadece 65 $ için satıyor. Birisine gerçekten büyük bir veri seti almanız gerekiyorsa, verileri harici bir sürücüye kopyalamaktan ve postada onlara göndermekten daha iyi olabilirsiniz. İşleri bittiğinde her zaman iade edebilirsin.

Bir sürücünün postaya ulaşması için bekleyen insanların düşüncesi sizi koyabilse de, bu gecikmeyi internet üzerinden büyük veri setlerinin aktarımı sorunlarına karşı tartmanız gerekir. Hızlı bir bağlantıda bile, terabayt veriyi yüklemek ve indirmek oldukça uzun bir süre alabilir. Ayrıca, ISS'nizin empoze edebileceği herhangi bir veri sınırı üzerinden yemek yiyebilir.

Gizlilikle ilgili endişeleriniz varsa sürücüyü de şifreleyebilirsiniz. Windows Professional ve macOS'un her ikisi de ücretsiz şifreleme araçlarıdır, ancak böyle bir şey için ücretsiz VeraCrypt yardımcı programını tavsiye ederiz. VeraCrypt, şifrelenmiş bir kapsayıcı oluşturmak ve onu korumak istediğiniz her şeyle doldurmanızı gerçekten kolaylaştırır.

İLGİLİ: Windows Sisteminizi VeraCrypt ile Nasıl Şifrelersiniz

Resim Kredisi: Odua Görüntüleri / Shutterstock, Boibin / Shutterstock