İnternet Yayını: Nedir ve Nasıl Çalışır?


Manuel Esteban / Shutterstock

Uzun süredir internetten içerik akışı yapıyoruz ve internetin Netflix ve Youtube gibi servislerle eşanlamlı olduğu anlaşıldı. Fakat tam olarak akış nedir ve nasıl çalışıyor?

Akış Bit Bit Bitiyor

Bilgisayarınızda bir video izlemek veya bir şarkı çalmak istediğinizde önce onu indirmeniz gerekir. Bunun yolu yok. Bunu bilerek, Netflix veya Spotify'a bakabilir ve “videoların ve müziğin nasıl anında indirilebileceğini nasıl çözdük?” Diye sorabilirsiniz. Medya akışı yaptığınızda, bilgisayarınıza anında indirilmez; gerçek zamanlı olarak parça parça indiriliyor.

“Streaming” kelimesi kendi kendini tanımlayıcı niteliktedir. Bilgi bilgisayarınıza sürekli ve sürekli bir bilgi akışı halinde ulaşır. Filmleri indirmek şişelenmiş su almaya benziyorsa, film akışı boş bir şişeyi doldurmak için musluk kullanmak gibidir.

Bir film akışını bir VHS kaset izlemekle karşılaştırabilirsiniz. Bir VHS kaseti oynattığınızda, video ve sesin her saniyesi parça parça taranır. Bu, gerçek zamanlı olarak izlediğiniz sırada gerçekleşir; bu, kesintilerin film izleme deneyiminizi aniden duraklatması veya sonlandırması anlamına gelir.

Bir filmi veya şarkıyı aktardığınızda, bilgisayarınız bir medya dosyasının itty-bity parçalarını gerçek zamanlı olarak indirip çözer. Alışılmadık derecede hızlı bir internet bağlantınız varsa, onu izlemeden veya dinlemeden önce dosya tamamen indirilebilir, bu nedenle internet kesilse bile akış bir süre devam eder. Olduğu söyleniyor, yayınladığınız hiçbir şey bilgisayarınızın kalıcı belleğine girmiyor (Spotify gibi bazı servisler gelecekteki oynatmaları daha hızlı hale getirmek için cihazınıza bazı küçük önbellek dosyaları koyacaktır).

İşletmeler Hızlı Akışı Sağlamak için Çok Çalışıyor

İnternetten video ve ses akışı yapmak yeni değildir; sadece yeni hissettiriyor çünkü sonunda uygun. Bir video izlemek veya bir web sitesinden bir şarkıyı çalmak, can sıkıcı ve zaman alıcı bir ilişki olarak kullanılan bit bit oldu. Akış sürekli durur ve başlar ve yalnızca medyanın tamponlanmasını beklerken dakikalar geçirebilirsiniz (ve bazen hiç tamponlamaz).

Ancak, akışın çalışma şekli çoğunlukla aynı kaldı. Dosyaları izlerken veya dinlerken dosyalar biraz indirilir. Değişen altyapı ve Youtube ve Netflix gibi şirketler bu altyapıyı oluşturmak için çok çalıştılar (ve çok para harcadılar).


Sashkin / Shutterstock

Youtube ve Netflix, içeriklerini barındırmak için yalnızca bir veya iki sunucuyu kullanırdı ve işe yaramadı. Sunuculardan çok uzakta olan kullanıcılar çok fazla gecikme yaşadı ve yüksek trafikli günler (örneğin Cumartesi gecesi) akışlı sunucuları bir taramaya yavaşlattı. Şirketler bu sorunu, içerik depolamak ve göndermek için İçerik Teslim Ağları (CDN'ler) oluşturarak çözmüştür. Bir CDN, tümü aynı içeriği içeren yoğun, global bir sunucu ağıdır. Bu, gecikmeyi azaltır, yoğun nüfuslu bölgelerdeki sunucuları aşırı yüklenmekten korur.

Elbette, tüm kullanıcılarınız berbat internet bağlantılarına sahipse, güçlü bir CDN kullanılamaz. Bazı yönlerden, bu sorun zaman içinde kendini çözer. ISS'ler her zaman daha hızlı, daha güçlü internet bağlantıları için rekabet ediyor ve dünya çapındaki Google Fiber ve 5G ev internet bağlantıları gibi gelişmeler ufukta gözüküyor.

Ancak bazı akış hizmetleri ve ISS'ler, hızlı ev internet bağlantılarına ve yoğun CDN'lere rağmen, yüksek küresel internet trafiğinin akış gecikmesine neden olabileceğini fark etti. Netflix gibi hizmetler dünyadaki küresel internet bant genişliğinin% 15'inden fazlasını kullanıyor. Birçok insan Stranger Things'in en yeni sezonunu yayınlarken, tüm internet yavaşlayabilir.

Sonuç olarak, akış hizmetleri ISS'lere Açık Bağlantı Araçları (OCA'lar) sağlama eğilimindedir. Bu OCA'lar, popüler filmler, şarkılar ve akıcı diğer içeriklerle dolu temelde sabit sürücülerdir ve ISS'nizin internet trafiğinizi bir Netflix veya Hulu sunucusuna yönlendirmesi ihtiyacını azaltır. Bu, yalnızca akışı daha hızlı hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda tüm internetin Netflix'in merhametinde yavaşlamasını önler.

Canlı Yayında Yeni Sorunlar Var

Facebook Live veya Twitch gibi platformlarda canlı video yayını ile, bilgisayarınızda aldığınız bilgiler gerçek zamanlı olarak gerçekleşir (veya mümkün olduğu kadar yakın). Tahmin edebileceğiniz gibi, canlı bir aktarıcının içeriği indirebildiğiniz kadar hızlı yükleyebilmesi gerekir.


Dariusz Jarzabek / Shutterstock

Canlı yayın yapan bir kişi videolarını kaydederken, o videonun her milisaniyesinde (ve beraberindeki ses) küçük küçük dosyalara bölünür. Bu küçük dosyalar bir kodlayıcı tarafından sıkıştırılır ve düzenlenir, Internet üzerinden uçar ve bilgisayarınız onları biraz indirir. Dosyalar kodlandığından, bilgisayarınız onları anlaşılır bir videoda toplayabilir ve akış kaynağı arasında çok fazla gecikme olmamalıdır.

Twitch ve Youtube gibi popüler canlı yayın hizmetleri, gecikmeyi azaltmak ve video yayın kalitesini artırmak için global bir sunucu ağını kullanır. Ancak tüm canlı yayın videoları canlı yayıncının internet bağlantısının insafına kalmış durumda. Tahmin edebileceğiniz gibi, canlı yayıncılar OCA'ları kullanamazlar. Neyse ki, Google Fiber gibi hızlı ev internet bağlantılarının geliştirilmesi canlı akışı mümkün kıldı ve 5G ev internet bağlantılarının uygulanması canlı yayın kalitesini biraz daha artıracak.

Akışın Geleceği Video Oyunları

Tarayıcınızda video oyunları oynama fikri çok yeni değil. İnternetin küçük bir kısmı küçük oyunlara adanmıştır ve Facebook'ta Farmville ve Candy Crush için özel olarak gelen birçok insan var. Ancak bazı şirketler, kaynak ağırlıklı konsol oyunları için akış hizmetleri oluşturarak tarayıcı oyunlarını bir adım öteye taşımaya çalışıyor.

Açık olmak gerekirse, Twitch'teki Farm Simulator'ı canlı yayınlamaktan bahsetmiyoruz, özel bir konsol veya 1000 dolarlık bir bilgisayar olmadan uzaktan video oyunları oynamaktan bahsediyoruz. Oyun akışında, evinizden uzakta bir sunucu, kaynak aç oyunlara güç vermek için gereken tüm sayı işleyişini gerçekleştirir. Google’ın Proje Yayını ve Nvidia’nın GEFORCE NOW gibi hizmetleri, berbat 100 dolarlık dizüstü bilgisayarınızın en büyük ve en güzel oyunları bile oynayabileceğine söz veriyor. Bu, insanlara çok para kazandırabilir ve donanım kısıtlamalarının video oyunları için belirlediği engelleri ortadan kaldıracaktır.

Tabii ki, birinin bilgisayarına bir video oyunu izlemek, bir filmi izlemekten çok daha zordur. Statik bir dosyayı aşamalı olarak indirmiyorsunuz; Gerçek zamanlı bir dosyayı manipüle ediyor ve etkileşime geçiyorsunuz. Denetleyici girişleri ile ekran etkinliği arasında herhangi bir gecikme olursa, oyun oynanamaz. Hızlı ve iki yönlü bağlantıya ihtiyaç duyduklarından, Skype ve Facetime gibi hizmetlere oyun akışının öncüsü olarak bakabilirsiniz. Ancak oyun akışının çok daha sorunsuz olması gerekiyor.

Kaynak ağırlıklı oyun akışı hizmetleri henüz ana veya süper güvenilir değildir, bu yüzden şirketler ticari sırları konusunda çok titizdirler. Ancak, Netflix'in izlerini takip ettiklerini biliyoruz. Nvidia gibi şirketler, süper güçlü grafik kartlarıyla dolu CDN'leri oluşturuyor ve Google, oyunlarla dolu Open Connect Cihazlarını yüksek hızlı Google Fiber ev internet servisleriyle nasıl eşleştirebileceğinizi bulmaya çalışıyor. Her iki durumda da, oyun akışı, medya akışının hikayesindeki bir sonraki adımdır.

İLGİLİ: Oyun Akışı Hizmetleri, TV Yayını ile Aynı Sorunlarla Yüzleşecek