İntihar belirtilerini bilmek, hayat kurtarmak

“İntiharın hayat şansının daha da kötüleşmesi sona ermiyor, hiç iyileşme olasılığını ortadan kaldırıyor.”

Eminim ki herkes bu alıntıyı (kaynak bilinmeyen) daha önce görmüş, fakat birisini intihar etmeyi düşünen herkes için çok zor bir gerçek. Bunu sadece gerçek olarak kabul etmek zor değil, ama kayıp sevgilinizin hayatındaki bir noktaya geldiğini düşünmek zor çünkü tek cevap bu oldu – daha iyi olmanın hiçbir yolu olmadı . Bu zor.

Bu makale Geek'in Ruh Sağlığı Bilinci Günü'nün bir parçası. Burada ne yaptığımız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Öldürdüğüm şahsen son üç kişi kendi elleriyle yaptı. Araba kazalarında değil, doğal sebeplerden değil. Bir başkasının eliyle değil. Kendi başlarına . Ve bütün bu insanlar 25 yaşın altındaydı.

En yakın zamanda, çok yakın bir aile ferdi, altı yıldan beri önemli olan diğerlerini intihar etti. Bu seçim ile arkadaşlarını ve ailesini sayısız soruyla bıraktı – “ neden? Birincisi olmak. Ve işte bu: hiç kimse bilmiyor. Bir daha asla aynı olmayacak olan bir çok kırık insan, parçaları hiçbir şekilde kapatmayacak şekilde kaldı. Elbette parçaları bir araya getirmeye çalıştılar. Kendi sosyal profillerini, bilgisayarındaki dosyaları, her şeyi, gerçekten bir şey bulmaya çalışın, küçük bir şey bulmaya çalışın. Ama muhtemelen hiçbir zaman kesin bir cevap olmayacaktır. Kimse bu insanlara, ölümünden saatler, günler ve haftalar boyunca kafasında neler olup bittiğini söyleyemez.

Bundan bir yıl önce, kendi kuzenim evinde intihar etti. Bazı kötü kararlar vermişti – bazılarının açıkça geri dönüşümsüz olduğunu hissettiği – ve sonucun ne olacağıyla yaşayamadı.

Annesi onu buldu.

Bunu bir saniye düşün. Çocuklarınız varsa, yatak odalarından birini bulmayı hayal edin. Kendi yaptıklarıyla. Onunla uğraşmakla ilgili en zor şeylerden biri, annesini ve büyükannesi eskiden oldukları insanların kabukları haline getirmektir. Bu hiç bir zaman tam olarak bitmeyecek bir dağ – nasıl yaşanacağını yeniden öğrenmeleri gerekiyordu. Bu üç sene önceydi ve hala sanki geçen hafta olduğu gibi onları kemiklerine sallıyor.

Bundan birkaç yıl önce, iyi bir arkadaşım, kız kardeşini intihar etmese de, babasını da aynı şekilde kaybettikten birkaç ay sonra. Ailesinde iki kişi kendi seçimine göre gitti. Babasını ya da yaptığı seçimi yapma nedenlerini bilmediğim halde, kız kardeşinin babasının ölümü nedeniyle muazzam bir suçluluk taşıdığını biliyorum. Kendisini suçladı ve tek dışarıda ona katıldığını hissetti.

Ama bu cevap değil. İntihar asla cevap değildir . Birisi intihar ettiğinde, onlara en yakın olan insanlar, nasıl ilerleyebileceklerini öğrenmek için terkedilir – hayatlarına nasıl devam edilirler. Ve işte burada olan şey: İleriye doğru ilerlememeyi tercih etme şansı var. Birçok durumda, bir kartopu etkisi. Karanlık, siyah, umutsuz bir kartopu.

Umutsuz, çaresiz ve değersiz hissediyorsanız, kötüye gitmesine izin vermeyin. Ümit var. Artık her zamankinden daha fazla, size yardımcı olacak kaynaklar var. Suicide Hotline (1-800-273-8255) her zaman hazırdır, yaşamak için gerçekten yardımcı olmak isteyen bakım gönüllüleri ile. Gets Better, aynı zamanda büyük bir kaynaktır ve çoğunlukla LGBT'lere odaklanırken, aynı zamanda depresyon ve diğer benzer konularla ilgilenir. Bir arkadaşınızın veya sevdiğiniz birinin bu pozisyonda olabileceğini düşünüyorsanız, lütfen işaretleri öğrenin ve mümkün olan en kısa sürede bir plan geliştirin. Yaşayan ve ölmekte olan biri arasındaki fark olabilir.

Keşke işaretleri daha önce bilebilirdim. Kuzenimin geçmeden önce söylediği bazı şeyleri düşünüyorum ve şimdi kafasının nerede olduğunu biliyorum . Kalbimi herhangi bir şeyden daha çok kırdıran şey budur – belirtileri izlerseniz intihar önlenebilir. Ama bu şey — çok fazla insan çok geç olana kadar neleri arayacağımı bilmiyor.

Bu yüzden, lütfen, sizi görüyorum, gözlerinizi açık tutun ve işaretlere dikkat edin. İntihar etmeyi sevdiğin birini kaybetme. Kendini intihar etmeyin. Birini çağır. Kullanabileceğiniz kaynakları kullanın. Reddit üzerinde anonim olarak gönderin. Bir forum bulun. Sadece bir şeyler yap .

Gitme. Pes etme.

Bu yazı Robert, Sean ve Sagan'a bağlı. Kaybınızın etkisi ölçülemez.

Fotoğraf Jeneriği: Daniel Lobo / Flickr