iOS 12, 911 Çağrısı İçin Kesin Konum Verilerini Paylaşacak

911'i aradığınızda iPhone'unuz doğru konum verisini yakında paylaşacak ve acil durum çalışanlarına, tam olarak nerede olduğunu söyleyemeseniz bile tam olarak nerede bulunduğunuzu bilmelerini sağlayacak. Bu, daha sonra bu sonbaharda gelecek olan iOS 12'de yeni bir özellik.

911 operatörü şu anda cep telefonu şirketleri tarafından paylaşılan konum verilerine erişebiliyor, ancak çok hassas olma eğiliminde değil. Apple'a göre yeni iOS özelliği, hayat kurtarıcı potansiyele sahip olacak. Apple bugün bir basın açıklamasında şu şekilde özetledi:

Apple, bugün, acil durum teknolojisi şirketi RapidSOS'un İnternet Protokolü tabanlı veri aktarım sistemini, 911 merkezi ile HELO (Hibridize Acil Durum) konum verilerini hızlı ve güvenli bir şekilde paylaşmak için kullanacağını açıkladı. RapidSOS'un sistemi, endüstri standardı protokollere dayanan birçok 911 merkezin mevcut yazılımı ile entegre olarak iOS kullanıcılarının acil durum konum verilerini sunacaktır.

Android polisine göre Android, Android telefonlar için benzer bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu nedenle, 911'i cep telefonunuzdan aramak, önümüzdeki birkaç yıl içinde daha etkili olmalı. Bu açık bir şekilde iyi bir şey.