İOS 12'den Sonra bile, iPhone'da Bulmadığınız Altı Android Özellikleri

Android ve iOS sürekli olarak birbirlerinin özelliklerini kopyalayıp (ve genişleterek) çalışırlar. Ama her zaman parite değildirler. İşte bu, iOS'taki iOS 12'ye yükselttikten sonra bile iPhone'da bulamayacağınız bir çok şeyi Android'e daha yakından bakabilir.

İLGİLİ: iOS 12'deki Yenilikler, iPhone ve iPad'inize Giden Geliyor

Ancak bazı özelliklere atlamak için önce bir şeyi netleştirelim: Bu bir alev savaşı değil. Amacımız “Android iOS'tan daha iyi” demek değildir, çünkü durum böyle değildir. Her iki işletim sistemi de harika ve her birinin kendine özgü özellikleri var.

Birden Çok Kullanıcı ve Konuk Erişimi

Lollipop (Android 5.x) veya daha yeni bir kişiyi çalıştıran herhangi bir Android cihazını başka bir kişiye verebilir ve oturum açabilir, uygulamalarına, bilgilerine ve benzerlerine erişebilir; bunların tümü, telefondaki birincil hesaba zarar vermeden.

Öncelikle kişisel ve kişisel bilgilerinizi gösteren herhangi bir endişe duymadan telefonunuzu kontrol etmenize izin vermek istiyorsanız, Misafir Modu'nu da kullanabilirsiniz. Bu temelde giriş yapmanıza gerek kalmadan Android'in bir stok örneğini tetikler, bir başkasının telefonunuzu basit görevler için kullanmasına izin verirken eşyalarınızı ayrı tutar.

Birisinin iPhone'unuzu kullanmasına izin vermek istiyorsanız, onu olduğu gibi dağıtmanız gerekecek. İlk olarak, tek kullanıcılı cihazlar olarak tasarlandıkları için, misafir modlarına ya da çoklu kullanıcı erişimine gerçek bir ihtiyaç olmadığını iddia edebiliriz. Ancak tabletler farklı bir hikaye. Birden fazla kullanıcı / konuk erişimi iPhone'larda hiç görünmese bile, iPad'lerde çok yararlı olabilir.

İLGİLİ: Android'de Birden Fazla Kullanıcı Profili Nasıl Ayarlanır ?

Doğrudan USB Erişimi ve Gerçek Bir Dosya Sistemi

Bir Android cihazını bir bilgisayara bağlarsanız, yerel depolama alanı içinde bulunan tüm dosya ve klasörlere, bilgisayarınıza bağlı başka bir sürücüye benzer şekilde doğrudan erişebilirsiniz. Aynı şeyi bir iOS cihazında yaparsanız temel olarak kamera içeriğine erişebilirsiniz.

Aynı şey, cihaza yüklenen dosya yöneticileri için de geçerlidir. iOS, kutudan biriyle geliyor, ancak son derece sınırlı, sadece “son” dosyaları gösteriliyor ve gerçek dosya sistemi erişimi sağlanıyor. Tersine, Android'e bir dosya yöneticisi yüklerseniz ve Play Store'da düzinelerce varsa, tüm depolama bölümüne tam erişime sahip olursunuz. Dosyaları bir bilgisayar üzerinde yaptığınız gibi kesebilir, kopyalayabilir, taşıyabilir ve silebilirsiniz.

Bu özellikle harici sürücüler için yararlıdır. Android'de, basitçe telefonunuza bir sürücü takın ve (bir dongle gerektirir olabilir) kullanmak; Ancak iOS'ta her bir sürücü, herhangi bir dosya yönetimi için kendi uygulamasına ihtiyaç duyar. Kıvrılmış ve olması gerekenden çok daha kafa karıştırıcı.

Anlamlı Ana Ekran Özelleştirme

İOS'ta simgeleri gezinebilir ve klasörler halinde gruplayabilirsiniz. Yani olması gerektiği gibi yararlı, ancak olarak yararlı değil. Örneğin Android'de, simgeleri yalnızca klasörler halinde gruplandıramaz, ancak ihtiyacınız olan yere anlamlı bilgiler veren widget'lar ekleyerek ana ekranlarınızın nasıl çalıştığını tamamen yeniden düzenleyebilirsiniz.

Hatta daha ileri gitmek için, gerçekten evinizdeki ekran düzeni kontrolünü ele alalım özellikleri geniş bir yelpazede Play Store'da üçüncü taraf rampaları ile ilgili bir takım vardır. Simge boyutunu, ızgara boyutunu ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz. Ana ekran tasarımı ve çok yönlülüğünden başka hiçbir şeye adanmamış tüm topluluklar bile var. Buradaki olanaklar oldukça sınırsızdır – eğer bunu düşünebilirseniz, bunu Android'de yapabilirsiniz.

İLGİLİ: Android'in Ana Ekranlarına Nasıl Başlanır?

Varsayılan Uygulama Seçimleri

Android'de yeni bir tarayıcı indirirseniz, bağlantıları açmak için varsayılan seçiminiz olarak ayarlayabilirsiniz. Aynı klavye, mesajlaşma uygulaması, ana ekran, telefon uygulaması, dijital asistan ve daha fazlası için de geçerlidir. Ve bunu uygun gördüğünüz gibi değiştirmekte özgürsünüz.

İOS'ta temel olarak verdiğiniz şeyi alırsınız. Sen diğer tarayıcıları indirebilirsiniz, ancak varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz olamaz. Aynı şey klavye için de geçerli. Birden fazla seçenek mevcut olduğu sürece, hangisini birincil tercihiniz olarak kullanmayı tercih edeceğinizin bir yolu olmalıdır.

İLGİLİ: Android'deki Varsayılan Uygulamaları Nasıl Ayarlanır ?

Bir Bakışta Bilgi için Her Zaman Açık Ekran

Telefonunuza bakabilmeniz, zamana, tarihe, bildirimlere ve daha fazlasına dokunmak zorunda kalmadan kesinlikle görmeniz konusunda kesinlikle tatmin edici bir şey var. Bu, Android için nispeten yeni bir özellik, ancak alıştığınız zaman çok değerli hale gelen bir özellik.

Pixel 2 ve Galaxy S9 gibi birçok yeni Android telefonu, hızlı bakış bilgilerini gösteren her zaman açık ekranlara sahip. Tabii, hoşunuza gitmezse, onu kapatabilirsin, ve Samsung bunu değiştirmene ya da belirli bir zamanda (bir gecede olduğu gibi) otomatik olarak devre dışı bırakmaya ayarlamana bile izin verir.

İOS'ta alacağınız en yakın şey, telefonu yükselttiğinizde ekranı kapatan yükseliştir. Bu yararlı, ama sadece telefonunuza bakmak daha güzel.

Gerçek Çoklu Görev için Çoklu Pencere Desteği

Android Nougat (7.x) ile başlayan Google, iki uygulamayı yan yana ekranda çalıştırabilme özelliğini uyguladı. Ve hiç kullanmadığınız bir şeye benzemese de (neden küçük telefon ekranınızda iki uygulamayı çalıştırmak istiyorsunuz), gerçekten ihtiyacınız olduğunda kullanışlı bir özellik. Örneğin, bakkal listenizi ve hesap makinenizi aynı anda maliyetler üzerinde tutmak için görebilirsiniz. Bu bir oyun değiştirici. Ayrıca, bir tablette daha da kullanışlı hale gelir.

Şimdi, bu özellik iOS'ta ancak yalnızca iPad'de kullanılabilir. Bir tabletin daha büyük ekranında çok anlam ifade ediyor, ancak bu özelliği kısa süreli satmıyoruz – özellikle de Plus modeli gibi bir şey kullanıyorsanız, telefonlarda da çok anlam ifade ediyor.

İLGİLİ: Android Nougat'ın Bölünmüş Ekranı Nasıl Kullanılır?