İOS'taki Yenilikler 12, iPhone'unuz ve iPad'iniz Bu Güze Geliyor

Apple'ın iOS 12'si, 2018 sonbaharında piyasaya sürülecek. Haziran ayı başlarında geliştirici beta sürümü piyasaya sürüldü ve önümüzdeki haftalarda bir kamu beta sürümü takip etmelidir. Şimdiye kadar yeni değişiklikler hakkında bildiklerimiz.

İOS12 güncellemesi, en modern iPhone'ları ve iPad'leri destekleyecektir. Kısacası, iOS 11'i destekleyen tüm cihazlar da iOS 12'yi destekleyecektir. Aşağıda, cihazların listesi bulunmaktadır:

  • iPhone : 5s, SE, 6, 6 Plus, 6s, 6s Artı, 7, 7 Artı, 8, 8 Artı, X
  • iPad : Mini 2, Mini 3, Mini 54, Hava, Hava 2, 5. Nesil, 9.7 inçlik 6. Nesil, 9.7 inç Pro, 10,5 inç Pro, 12,9 inç Pro 1. Nesil, 12,9 inç Pro 2. Nesil
  • iPad Touch: 6. Nesil

Anladım? İyi. O zaman yeni olanlara bir bakalım.

Geliştirilmiş Performans

Daha eski cihazlara gelince, geliştirilmiş performans her zaman hoş bir değişikliktir ve iOS 12'nin bunu getirmesi gerekiyor. Apple'a göre, kameranın yüzde 70 daha hızlı, klavye yüzde 50 daha hızlı ve uygulama değiştirme hızının iki kat daha hızlı olmasını bekleyebilirsiniz. Bunlar bazı katı rakamlar.

İLGİLİ: Apple İddialar iOS 12 Eski Aygıtları Hızlandıracak

Siri Kısayolları

İOS 12 ile Siri, daha fazla uygulama ile etkileşimde bulunabilecektir. Ayrıca, nesneleri bir araya getirmek için özel komutları “programlayabileceksiniz”. WWDC Keynote sırasında Apple, kayıp anahtar kümesini bulmak için Siri Kısayollarını kullanarak gösterdi; dijital asistan Çini uygulamasını açabildi ve ardından tuşlara bağlı izleyiciyi bulmak için onu kullanabiliyordu.

Bunun dışında Siri, rutin olarak yaptığınız şeyleri almak için makine öğrenimini kullanacak – örneğin işinize giderken kahve toplamak gibi – ve ilgili komutları doğrudan kilit ekranından yürütmek.

Grup Facetime

Hiç geri döndün ve “adamım, FaceTime harika, ama gruba 30 kişi daha ekleyebilirsek çok güzel olur mu?” Diye düşündünüz mü, o zaman sizin için iyi haberlerimiz var. İOS 12'de, FaceTime 32 kişiye kadar grupları destekleyecektir. Bu grup hem video hem de ses katılımcılarını içerebilir ve grup iMessages sohbetlerindeki kişiler aramaya girip çıkabilecektir.

İLGİLİ: FaceTime Grup Çağrısı Üzerine 32 Kişiyi Destekleyecek

Gruplanmış Bildirimler

İOS'taki bildirim sistemi, özellikle de aynı uygulamadan birden fazla bildirim almaya geldiğinde, zayıf noktalarından biri olmuştur. İOS 12'de, aynı uygulamalardan gelen bildirimlerin gruplandırılacağı için, Facebook bildirimlerinizin 19'unu listede görmek zorunda kalmazsınız. Dolayısıyla, aynı uygulamalardan Bildirim Merkezi'ni tıkayan bildirimler yerine, yalnızca genişletmek için dokunabileceğiniz gruplandırılmış bildirimler yığınlarınız olur. Çok daha temiz.

Bu özelliği uygulama bazında da kontrol edebilirsiniz, böylece istediğinizleri gruplandırabilir ve diğerlerini ayırabilirsiniz.

İLGİLİ: iPhone 12'de Gruplandırılmış Bildirimler Alıyor

Artırılmış Gerçeklik, ARKit 2 ve Ölçü

Artırılmış Gerçeklik birçok geliştiricinin odak noktası olmaya başlamıştır, özellikle de Apple ve Google, zorlu AR uygulamaları oluşturmaya yardımcı olmak için platformlar oluşturduklarından beri. Apple'ın ARKit'i, iOS 12 ile sürüm 2'ye girecek ve AR'ye pek çok harika yeni özellik sunacak – diğer insanlarla oyun oynama gibi.

İLGİLİ: Apple'ın Yeni Tedbir Uygulaması iPhone'unuzla Her Şeyi Ölçmek için AR'yi Kullanıyor

Sadece oyunun yanı sıra, bazı pratik uygulamalara AR'yi yerleştiren Measure adlı yeni bir uygulama da var. Odadaki herhangi bir şeyi ölçmek için telefonun kamerasını kullanır ve şaşırtıcı bir şekilde doğrudur. AR'yi gördüğümüz en havalı özelliklerden biri.

İLGİLİ: iOS 12, sadece AR Video için Yeni Bir Dosya Biçimi olan “USDZ” yi Tanıttı

AR ile mümkün olan daha fazla şey için, Apple ayrıca AR videoları için özel olarak USDZ adlı yeni bir dosya formatı oluşturdu. Bu, AR videoları ve içeriğin oluşturulmasını ve paylaşılmasını iyileştirir.

Ekran Saati ve Rahatsız Etmeyin

Hem Apple hem de Google, insanların kendilerini iyi bir şekilde kullanmaları konusundaki eğilimlerini, dijital iyilik halleriyle ilgili kendi davranışlarıyla karşılamaya çalışıyor. Apple için bu, yeni bir "Ekran Saati" ayarı biçiminde gelir.

Ekran Saati, telefonunuzu ne kadar kullandığınızı ve en çok aradığınız uygulamaları size söyler ve ardından belirli uygulamalarda ne kadar zaman harcayabileceğinize ilişkin özel sınırlar belirlemenize izin verir. Ayrıca, tüm aile için özel ekran süresi kuralı oluşturabilir, belirli uygulamaları bir tür beyaz listeye ekleyebilir ve Ekran Süresi atlanmadan önce bir PIN'i etkinleştirebilirsiniz.

Rahatsız Etmeyin, ayrıca konum veya etkinlik için bu seçeneği etkinleştirmek gibi bazı yeni özellikler de görecektir. Ayrıca, normalde ekranı uyandıracak olanlar da dahil olmak üzere, gece tüm bildirimleri devre dışı bırakan yeni bir “Uyku Zamanı Modu” seçeneği de vardır.

İLGİLİ: iOS 12 iPhone Bağımlılığınızla Savaşmanıza Yardımcı Olacak

Üçüncü Taraf Otomatik Doldurma Seçenekleri

Üçüncü taraf bir şifre yöneticisi kullanıyorsanız, bunu seveceksiniz. iOS 12, mobil web sitelerindeki ve uygulamalardaki kimlik bilgilerini otomatik olarak doldurmak için LastPass veya 1Password gibi şifre yönetimi uygulamalarını kullanmanıza olanak tanır. Yani, artık uygulamanızı bırakmayacak, şifre yöneticinizi işten çıkaracak, şifreyi kopyalayacak ve ardından uygulamaya yapıştırmak için uygulamanıza geri dönmeyeceksiniz.

Benzer şekilde, SMS 2FA gizlilik kodları da içeri girdikçe Otomatik Doldurma önerileri olarak görünür.

Yeni Animojo, Memoji ve TONGUES

iPhone X kullanıcıları Animoji'yi çok seviyorlar, bu yüzden de sürpriz de değil, Apple bu özelliğe daha fazla ışık tutuyor. X kullanıcıları sadece dört yeni Anomoji'yi (koala, kaplan, hayalet ve t-rex) görmeyecekler, aynı zamanda onların benzerliklerini üstlenecek bir Animoji (Memoji denir) üretme kabiliyetine de sahip olacaklar. Samsung'un AR Emoji'si gibi ama Apple tarzı gibi.

Ayrıca, diller katılacak. Bunun için hazır ol.

Fotoğraf İyileştirmeleri

Fotoğraflar uygulaması hem paylaşımda hem de aramada bazı iyileştirmeler yapıyor. İOS 12'de, Fotoğraflar en iyi çekimlerinizi akıllıca seçer ve onlarla ilgilendiğiniz kişilerle paylaşmanızı önerir.

Arama önerileri, fotoğraflarınızı ayrıştırmayı ve kullanıcılara, yerlere ve etkinliklere önceden erişim sağlamak suretiyle neyi aradığınızı bulmayı kolaylaştıracaktır. Ayrıca, özelliği kullandığınız gibi, önem verdiğiniz şeylere daha hızlı erişim sağlamanızı da öğreneceksiniz. Apple kesinlikle bu konuda Google Fotoğraflar'dan bir sayfa aldı.

CarPlay Üçüncü Taraf Harita Entegrasyonu

Bir CarPlay kullanıcısıysanız, bu muhtemelen büyük olasılıkla özlem duyduğunuz bir şeydir. CarPlay, Google Haritalar ve Waze gibi üçüncü taraf navigasyon uygulamaları için destek alıyor. Bu nedenle, farklı bir uygulama kullanırsanız ve Araba Oynatım'ı kullanırken Apple Haritalar'a geçmek zorunda kaldığınızda hayal kırıklığına uğramışsanız, bu hayal kırıklığı yakında sona erecektir.

İLGİLİ: Carplay, iOS 12'de Google Haritalar ve Diğer Uygulamaları Destekleyecektir

İPad için Daha İyi Hareket Navigasyonu

İOS 11 ile iPad, ilk navigasyon navigasyonunu aldı. İOS 12 ile, bu jestler iPhone X'te jest navigasyonunu çok iyi yapan pek çok şeyi benimseyerek daha da iyi hale geliyor. Ana ekranınıza geri dönmek, dock'unuzu kaydırarak veya Denetim Masası'nı açmak için sağ üst köşeden kaydırmak gibi şeyler yapabilirsiniz.

Web'de Geliştirilmiş Gizlilik

İOS 12'de Safari, mükemmel bir izleyici engelleme özelliği elde ediyor. Varsayılan olarak, Safari tüm sosyal paylaşım düğmelerini ve sosyal bağlantılı yorum kutularını sizin onayınız olmadan engeller ve izleme aracılarının web'deki etkinliklerinizi izlemesini engeller. Ayrıca, reklamverenlerin cihazınızın tanımlama özelliklerini toplamasını ve web'deki diğer tüm iOS 12 cihazları gibi görünmesini de engeller. Bu sizi anonim tutar ve reklamları daha az kişiselleştirir.

Yüz Kimliği: Alternatif Görünüm ve Yeniden Denemeler

Face ID'nin doğruluğunu ve kullanışlılığını geliştirmek için iOS 12'de birden fazla "görünüm" ekleyebileceksiniz. Bu, Face ID'nin görünümlerinizi "öğrenmesini" ve genel olarak sizin için daha iyi çalışmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, Yüz Kimliği ilk kez sizi tanımaması durumunda, şifrenizi girerek takılıp kalmak yerine tekrar denemek için yukarı kaydırmanız mümkün olacaktır.

Otomatik İşletim Sistemi Güncellemeleri

Şu anda bir iOS güncellemesi geldiğinde, indirmek için bir bildirim ve daha sonra yüklemek için bir bildirim alacaksınız. İOS 12 ile, güncellemeleri indirildikleri anda indirip otomatik olarak yükleyen yeni Otomatik Güncelleştirmeler özelliği vardır. Bu sistemin, iOS 12 için henüz bir güncelleme olmadığından tam olarak nasıl çalışacağı net değil. Örneğin, indirme ve yükleme işlemlerini gerçekleştirirken ne kadar kontrole sahip olacağınızı henüz bilmiyoruz.

Geliştirilmiş Uygulama Mağazası Önerileri

App Store, her zaman özel olarak seçilmiş bir deneyim sağladı, ancak iOS 12'de size , sizin için önemli olan daha fazla içerik göstermek amacıyla makine öğrenimini kullanıyor. Geçmişteki kurulum ve kullanım geçmişinize dayanarak istediğiniz gibi “düşündüğünüz” uygulamaları ve oyunları akıllıca seçip seçecektir. Bunlar daha sonra App Store'un ana sayfasında vurgulanacaktır.

Siri Yeni Vurgular Aldı

Aynı Siri'den sıkıldınızsa, iOS 12 sizi mutlu etmeli: Siri İrlanda ve Güney Amerika aksanı alıyor.

Telefonunuz Kilitli Olduğunda USB Erişimi Engellenebilir

Cihazınız kilitlendiğinde nelerin erişilebileceğini her zaman kontrol ettiniz, ancak iOS 12'de yeni bir özellik var: USB Aksesuarları. Bu seçenek devre dışıyken, cihazınız bir saatten fazla kilitlendiğinde USB erişimi reddedilir. Bu, USB cihazlarının kilitli iPhone'lara erişim kazanmasına izin vermeyeceğinden ve özel bilgilerinizin korunmasını sağlamayacağından kayda değerdir.

Uygulama İyileştirmeleri: Apple Haberleri, Yeniden Tasarlanan Hisse Senetleri, Sesli Not, Apple Kitapları

Çekirdek işletim sisteminde yapılan değişikliklerin yanı sıra iOS 12'de gerçekleşen bir dizi uygulama güncellemesi de var:

  • Apple Haberler: Yeniden tasarlanan navigasyon ve göz atma seçenekleri.
  • Stoklar: iOS 12'de tamamen yeniden tasarlandı. İPad'de de mevcut olacak.
  • Sesli Not: Ayrıca iPad'e ilk kez geliyor.
  • Apple Books: iBooks artık yok. Apple Books'a merhaba de. Tamamen yeniden tasarlandı.

AirPod'larla Canlı Dinleme

Kullanıcılar birkaç yıl boyunca işitme cihazlarıyla daha iyi dinleme için iOS cihazlarını uzak bir mikrofon olarak kullanabildiler. İOS 12'de, bu özellik AirPod'larla da kullanıma sunulacak. Bu seçeneği İşitme menüsünün altındaki Kontrol Merkezi'ne ekleyebilirsiniz.

Apple'ın yeni özellikler ekleyebileceği, mevcut olanları değiştirebileceği ya da bunların geliştirici önizlemesinde nasıl çalıştığını değiştirebileceği bir şans var, ama şu an olduğu yerdeyiz. Ve değişikliklerle ilgili sizi güncel tutacağız.