İPad veya iPhone'da Yazı Tipleri Nasıl Yüklenir

İPad veya iPhone'unuza neredeyse tüm TrueType (.ttf) veya OpenType (.otf) yazı tiplerini yükleyebilirsiniz. Sistem yazı tipini değiştiremezsiniz, ancak yüklü yazı tiplerinizi Word, Excel, PowerPoint, Sayfalar, Sayılar, Keynote, Autodesk Sketchbook, Adobe Comp CC ve daha fazlasında kullanabilirsiniz.

Adım Bir: Bir Font Installer Uygulamasını İndirin

Yazı tipleri bir iOS yapılandırma profili kullanılarak yüklenmelidir. Mac'te bu yapılandırma profillerini oluşturabilirken, bunu yapmanın daha kolay bir yolu var.

İFont, AnyFont ve Fonteer gibi uygulamalar, iPad'inizde bir font indirmenize ve ardından kolayca yükleyebileceğiniz bir yapılandırma profiline hızlı bir şekilde paketlemenize izin verir. Bu uygulamalar, yazı tiplerini .ttf veya .otf biçimlerine yüklemenizi sağlar. Ayrıca .zip dosyalarını içlerinde .ttf veya .otf yazı tipleriyle desteklerler.

Her üç uygulama da benzer şekilde çalışır, ancak biraz farklı arayüzlere sahiptir. Reklamları kaldırmak için 0,99 dolar ödeyebilirsiniz, ancak iFont reklamları ile tamamen ücretsizdir. AnyFont, 1.99 $ 'lık bir peşin alım gerektirir. Fonteer en fazla üç yazı tipi kurmanıza izin verir, ancak daha fazlasını yüklemek için 1,99 ABD doları ödemeniz gerekir.

Bu işlemi, herkesin ücretsiz kullanabileceği iFont uygulamasıyla göstereceğiz, ancak bunun yerine AnyFont veya Fonteer'i seçerseniz çok benzer.

Adım İki: Yazı Tiplerini Alın

Başlamak için, yüklemek istediğiniz yazı tipini (veya yazı tiplerini) bulmanız ve indirmeniz gerekir.

Yazı tipini uygulamanın içinden indirebilirsiniz. Örneğin, iFont’da, Google’ın font kitaplığındaki yazı tiplerinin listesini görüntülemek için uygulamanın altındaki “İndir” sekmesine dokunabilirsiniz. Ardından kitaplıktaki herhangi bir yazı tipini arayabilir ve iPad'inize indirmek için “Al” düğmesine dokunabilirsiniz.

Ayrıca, web'den yazı tiplerini de indirebilirsiniz. Safari'de bir font indirme web sitesine gidin ve indirme bağlantısına dokunun. Yazı tipi bir .zip, .ttf veya .otf dosyası olarak mevcutsa, “Open in iFont” ya da seçtiğiniz uygulama için bir seçenek görürsünüz.

“İFont'ta Aç” seçeneğini veya yazı tipi uygulamanızın eşdeğer seçeneğini görmüyorsanız, “Daha Fazla” seçeneğine dokunun ve kullanmakta olduğunuz uygulamadan “iFont'a Kopyala” yı seçin.

Yazı tiplerini indirilen dosyadan font uygulamanıza içe aktarmanız istenir. Yazı tiplerini iCloud Drive gibi bir konuma kaydedebilir ve daha sonra kullanmakta olduğunuz yazı tipi uygulamasından içe aktarabilirsiniz.

Üçüncü Adım: Yazı Tiplerini Yükle

İndirdiğiniz tüm yazı tipleri henüz sistem genelinde yüklü değil. Yüklemek için yükleyici uygulamasında bir yükleme seçeneği arayın.

İFont'ta, uygulamanın altındaki “Dosyalar” seçeneğine dokunun. İndirdiğiniz yazı tipi dosyalarının bir listesini göreceksiniz.

Bir yazı tipi yüklemek için, listeye dokunun ve ardından “[Aygıt Adı] 'nda yükle” seçeneğine dokunun. Aynı anda birden fazla yazı tipi yüklemek için “Toplu Yükleme” seçeneğine de dokunabilirsiniz.

Ayarlar uygulamanızda bir yapılandırma profili açmanız istendiğinde “İzin Ver” e dokunun.

Seçtiğiniz yazı tiplerini yüklemeniz istendiğinde “Yükle” ye dokunun ve PIN'inizi girin.

Profilin bir anahtarla imzalanmadığı konusunda uyarılacaksınız. Çünkü cihazınızda üretildi. Profilde tam olarak neyin olduğunu gösteren “Daha Fazla Ayrıntı” seçeneğine dokunarak güvenli olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda, yalnızca seçtiğiniz yazı tiplerini görebilirsiniz.

Profil yüklendikten sonra “Bitti” ye dokunun.

Artık işiniz bitti ve yazı tipleri bunları destekleyen uygulamalarda görünmelidir.

Dördüncü Adım: Yazı Tiplerini Kullanın

Yüklü yazı tipleriniz, standart yazı tiplerinin yanında çeşitli uygulamaların yazı tipi menüsünde görünür. Onları bulmak için özel bir şey yapmak zorunda değilsin. Uygulamanın sahip olduğu “Yazı Tipleri” düğmesine dokunun ve normal yazı tipi listesinden yüklediğiniz yazı tiplerini seçin.

Yüklediğiniz yazı tipleri, uygulamayı yükledikten sonra bir uygulamada görünmüyorsa, uygulamanın geliştiricisinden kullanıcı tarafından yüklenen sistem yazı tiplerini desteklemesini isteyin.

Yazı Tipleri Nasıl Kaldırılır

Yüklediğiniz yazı tiplerinin listesini Ayarlar> Genel> Profiller'e giderek görebilirsiniz.

Aynı anda çok sayıda yazı tipi yüklediyseniz, birden çok yazı tipi içeren tek bir profil görürsünüz. Yazı tiplerini tek tek yüklediyseniz, her biri bir yazı tipi içeren birden çok profil görürsünüz. Bir profile dokunup daha sonra hangi yazı tiplerinin içinde olduğunu görmek için “Daha Fazla Ayrıntı” ya dokunabilirsiniz.

Bir profili sisteminizden kaldırmak için, ona dokunun ve ardından “Profili Kaldır” a dokunun. Bu, profili ve dahil edilen tüm yazı tiplerini kaldırır.

İPad'inizde veya iPhone'unuzda, yalnızca yazı tipi içermeyen başka profilleriniz olabilir. Örneğin, iPad'iniz veya iPhone'unuz işvereniniz tarafından size verildiyse, cihazınızı iş yerinizin istediğiniz ayarları ile yapılandıran bir veya daha fazla yapılandırma profili yüklemiş olabilir. Muhtemelen bunları kaldırmak istemiyorsunuz.