İPhone için En İyi Antivirüs Nedir? Yok!

İPhone veya iPad'iniz için bir antivirüs gerekmez. Aslında, iPhone'larda reklamı gördüğünüz tüm "antivirüs" uygulamaları virüsten koruma yazılımı bile değildir. Onlar sizi aslında kötü amaçlı yazılımlardan koruyamayacak “güvenlik” programlarıdır.

İPhone için Gerçek Antivirüs Uygulaması Yok

Windows veya macOS için geleneksel bir antivirüs uygulaması işletim sisteminize tam erişime sahiptir ve kötü amaçlı yazılımların çalışmaması için uygulamalarınızı ve dosyalarınızı taramak için bu erişimi kullanır.

İPhone'unuza yüklediğiniz tüm uygulamalar, yapabileceklerini sınırlayan bir sanal alanda çalışır. Bir uygulama, yalnızca erişim izni verdiğiniz verilere erişebilir. Başka bir deyişle, iPhone'unuzdaki hiçbir uygulama, çevrimiçi bankacılık uygulamanızda ne yaptığınızı bilmez. Örneğin fotoğraflarınıza erişebilirler, ancak fotoğraflarınıza erişme izni verirseniz.

Apple'ın iOS işletim sisteminde, yüklediğiniz tüm “güvenlik” uygulamaları diğer tüm uygulamalarınızla aynı sanal alanda çalışmaya zorlanır. App Store'dan yüklediğiniz uygulamaların bir listesini bile göremezler, kötü amaçlı yazılımlar için cihazınızdaki herhangi bir şeyi daha az tarayabilirler. İPhone'unuzda “Tehlikeli Virüs” yüklü bir uygulama olsaydı bile, bu iPhone güvenlik uygulamaları onu göremezdi.

İşte bu yüzden bir iPhone güvenlik uygulamasının, bir iPhone bulaşmasını engelleyen bir kötü amaçlı yazılım parçasını engelleyen tek bir örnek olmadığını görüyoruz. Varsa, bu iPhone güvenlik uygulaması üreticilerinin bunu sağladıklarından emindik – ama yapmazlar, çünkü yapamazlar.

Elbette, iPhone'larda Spectre gibi güvenlik hataları var. Ancak bu sorunlar sadece hızlı güvenlik güncellemeleriyle çözülebilir ve kurulu bir güvenlik uygulamasına sahip olmak sizi korumak için hiçbir şey yapmayacaktır. Sadece iPhone'unuzu en son iOS sürümleriyle güncelleyin.

İLGİLİ: iPhone veya iPad'inizi iOS 11'e Güncelleştirme

İPhone'unuz Zaten Nasıl Koruyor?

İPhone'unuzun zaten bir sürü güvenlik özelliği var. Yalnızca Apple'ın App Store'dan uygulama yükleyebilir ve Apple bu uygulamaları Store'a eklenmeden önce kötü amaçlı yazılım ve diğer kötü amaçlı şeyler için kontrol eder. Daha sonra bir App Store uygulamasında kötü amaçlı yazılım bulunursa, Apple bunu Mağaza'dan kaldırabilir ve iPhone'unuzu güvenliğini sağlamak için uygulamayı hemen silebilir.

iPhone'larda, iCloud aracılığıyla çalışan ve iPhone'un kaybolmuş veya çalınan iPhone'unu uzaktan bulmanızı, kilitlemenizi veya silmenizi sağlayan yerleşik bir “iPhone'umu Bul” özelliği vardır. “Anti-Theft” özellikleri ile özel bir güvenlik uygulamasına ihtiyacınız yoktur. İPhone'umu Bul özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar'a gidin, ekranın üst kısmındaki adınıza dokunun ve ardından iCloud> iPhone'umu Bul öğesine dokunun.

İPhone'unuzdaki Safari tarayıcısında, kimlik avı filtresi olarak da bilinen “hileli bir web sitesi uyarısı” özelliği vardır. Kişisel bilgilerinizi vermeniz için sizi kandırmak üzere tasarlanmış bir web sitesinde sonuçlanırsanız, belki de bankanızın çevrimiçi bankacılık sayfasını taklit eden sahte bir web sitesidir – bir uyarı görürsünüz. Bu özelliğin etkin olup olmadığını kontrol etmek için, Gizlilik ve Güvenlik altındaki Ayarlar> Safari'ye gidin ve “Sahte web sitesi uyarısı” seçeneğini arayın.

Bu Mobil Güvenlik Uygulamaları Ne Yapar?

 

Bu uygulamalar antivirüs yazılımı olarak kullanılamayacağından, tam olarak ne yaptığını merak edebilirsiniz. Eh, onların isimleri bir ipucu: Bu programlara “Avira Mobile Security”, “McAfee Mobile Security”, “Norton Mobile Security” ve “Lookout Mobile Security” gibi isimler verildi. Apple, bu uygulamaların kelimeyi kullanmasına izin vermeyecek Adlarında “antivirüs”.

iPhone güvenlik uygulamaları, telefonunuzu uzaktan bulmanızı sağlayan hırsızlık önleme özellikleri gibi tıpkı iCloud gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlamayan özellikler içerir. Bazıları, telefonunuzdaki fotoğrafları bir şifre ile gizleyebilen “medya kasası” araçlarını içerir. Diğerleri, diğer uygulamalarda kullanabileceğiniz şifre yöneticileri, çağrı engelleyicileri ve VPN'leri içerir. Bazı uygulamalar, kendi kimlik avı filtrelerine sahip bir "güvenli tarayıcı" sunabilir, ancak bunlar Safari'de zaten oluşturulmuş olana benzer şekilde çalışır.

Bu uygulamalardan bazıları, verileriniz sızdırılmışsa sizi uyaran çevrimiçi bir hizmete bağlanan kimlik hırsızlığı uyarılarına sahiptir. Ama Pwned Have Pwned gibi bir hizmeti kullanabilirsiniz? Bu uygulamalar olmadan e-posta adresinize gönderilen sızıntı bildirimlerini almak için. Credit Karma, ücretsiz kredi raporu bilgilerine ek olarak ücretsiz ihlal bildirimleri de sunmaktadır.

Bu uygulamalar güvenlikle ilgili bazı işlevler yerine getirmektedir, bu yüzden Apple bunları App Store'a eklemektedir. Ancak onlar “antivirüs” veya “antimalware” uygulamaları değiller ve gerekli değiller.

İLGİLİ: Parolanız Çalındıysa Nasıl Kontrol Edilir

İPhone'unuzu Jailbreak Yapmayın

Yukarıdaki tavsiyelerin tümü iPhone'unuzun jailbreak olmadığını varsaymaktadır. Jailbreaking, iPhone'unuzdaki uygulamaların normal güvenlik sanal alanının dışında çalışmasına izin verir. Ayrıca, App Store'un dışından uygulama yüklemenize de olanak tanır. Bu, söz konusu uygulamaların Apple tarafından kötü niyetli davranışlar için kontrol edilmediği anlamına gelir.

Apple gibi, iPhone'unuzu jailbreak etmenizi öneriyoruz. Apple da jailbreaking ile savaşmak için kendi yolumdan gidiyor ve onlar zamanla daha da zorlaştılar.

Bir jailbroken iPhone kullandığınızı varsayarsak, bir çeşit virüsten koruma programı kullanmak için teorik olarak mantıklı olabilir. Normal sanal alanı bozulduğunda, antivirüs programları telefonunuza jailbreak yaptıktan sonra kurmuş olabileceğiniz kötü amaçlı yazılımları teorik olarak tarayabilir. Ancak, bu tür antimalware uygulamaları, kötü uygulamaların tanımlanması için bir tanım dosyası gerektirecektir.

Jailbroken iPhone'lar için herhangi bir antivirüs uygulamasından haberdar değiliz, ancak bunları oluşturmak mümkün olabilir.

İLGİLİ: Jailbreaking Açıklaması: Jailbreaking iPhone ve iPad'leri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tekrar söyleyeceğiz: iPhone'unuz için antivirüs yazılımına ihtiyacınız yok. Aslında, iPhone'lar ve iPad'ler için antivirüs yazılımı diye bir şey yoktur. Var bile değil.

Görüntü Kredisi: Nierfy / Shutterstock.com.