İPhone Kameranızı Manuel Olarak Kontrol Etme (Ve Neden İstediğiniz)

Nasıl Yapılır Geek'te sık sık geri döndüğümüz noktalardan biri, daha iyi fotoğraflar çekmek için fotoğraf makinenizi manuel olarak nasıl kontrol edeceğinizi anlamanız gerektiğidir – her ayar veya çekim için yapmasanız bile. İPhone'unuz istisna değildir. Maalesef, iOS varsayılan Kamera uygulamasında manuel kontroller sunmaz, bu yüzden üçüncü taraf bir uygulama ile gitmemiz gerekir.

Apple (Google’ı kovalayan), Smart HDR ve Portre Modu gibi şeyler için Kamera uygulamasına yeni özellikler eklemeye ve eklemeye devam etti. Bunlar harika, ancak manuel kontrollerin yerine geçmiyorlar. Örneğin, hareketli bir aracın penceresinden fotoğraf çekmek istiyorsanız, enstantane hızınızı manuel olarak ayarlamanız gerekir; iPhone'unuzun kamerası, hareket bulanıklığını önlemek için neredeyse her zaman çok yavaş ayarlayacaktır. Benzer şekilde, muhtemelen en azından geceleri çekim yaparken veya çok fazla kontrast olduğunda kameranızı manuel olarak kontrol etmek isteyeceksiniz.

My iPhone’s camera doing its thing.

Esasen iPhone'unuzun işini yapmasına izin verseniz bile (benim gibi, dürüst olmak gerekirse), gerektiğinde harika fotoğraflar çekmek için işleri manuel olarak nasıl kontrol edeceğinizi bilmek hala önemlidir.

Neleri Kontrol Edebilirsiniz?

İPhone'unuz olası her ayar üzerinde size tam manuel kontrol sağlamaz. Özellikle, lensin açıklığı ve odak uzaklığı f / 1.8'e ve ayrıca 26mm (geniş açılı lens için) ve 51mm'ye (telefoto lens için) eşdeğer bir çerçeveye sabitlenir. Bu, enstantane hızı ve ISO veya pozlama telafisi kullanarak pozlamayı kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir.

İyi bir manuel kamera uygulaması ile kontrol edebileceksiniz:

  • Deklanşör hızı (1/45000 ila 1 saniye).
  • ISO (15 ila 2304).
  • Beyaz dengesi.
  • Odak mesafesi
  • Pozlama telafisi (-6 ila +6 durur).

Ayrıca, fotoğraflarınızı düzenlerken size daha fazla seçenek sunan RAW fotoğraflar çekebileceksiniz.

Ücretsiz Seçenek: VSCO (Ücretsiz)

Tamam, bu yüzden VSCO’yu “tavsiye etmeme” rağmen, yalnızca zaman zaman manuel kontrolleri kullanmanız gerekmediği ve bunun için ödeme yapmak istemediğiniz sürece, aslında bunu önermiyorum. Sadece mevcut olan en iyi ücretsiz seçenek.

VSCO inanılmaz bir düzenleme uygulaması – en sevdiğim fotoğrafçılık uygulamalarımdan biri – ancak, sorun şu ki, kamera kısmı tamam. Obtüratör hızı, ISO, beyaz dengesi, netleme ve pozlama telafisi üzerinde manuel kontroller sağlar, ancak kullanımı çok kolay değildir. Ayrıca, uygulamayı açtığınızda, doğrudan kameraya alınmazsınız, bu da biraz yavaş olduğu anlamına gelir.

Kamera ayarlarını manuel olarak kontrol etmeniz gereken yerlerde zaman zaman çekim yapmak istiyorsanız, VSCO sizin için harika çalışacaktır. Ancak, iPhone'unuzun kamerasının kontrolünü düzenli olarak kontrol etmek istiyorsanız, sizi rahatsız etmesi muhtemeldir.

En İyi Seçenek: Halide (5,99 Dolar)

Halide en iyi iPhone kamera uygulaması oluyor. Deklanşör hızı, ISO, beyaz dengesi, netleme, pozlama telafisi ve alan modunun derinliği üzerinde tam kontrol sağlar. Tüm kontroller kullanımı hızlı ve sezgiseldir. Birkaç dakikalık bir pratikle, bir kamera uygulamasından tam olarak ne istediğinizi düşünmeden her şeyi düşünmeden kontrol edebileceksiniz.

Halide ile ilgili en iyi şey, geliştiricilerin iPhone'un kamerasıyla mümkün olanı sürekli olarak zorlamasıdır. “Beautygate” ile olanlara derinlemesine giren ilk kişilerdi ve iPhone'un varsayılanından daha iyi kalitede ve daha net RAW görüntüler alan bir pozlama algoritması olan Smart RAW'ı geliştirmek için öğrendiklerini kullandılar.

Halide, iPhone fotoğrafçılarının bir nedenden ötürü go-to-app. İPhone'unuzun kamerasını manuel olarak kontrol etmenin en iyi yoludur.