İPhone ve iPad'de Eylem ve Paylaşım Uzantıları Nasıl Kullanılır?

Bir iPhone veya iPad sahibiyseniz, muhtemelen paylaşım ve işlem uzantılarıyla karşılaşırsınız, peki bunlar nedir ve bunları nasıl kullanıyorsunuz? Her ikisi de uygulamalara güç ve yetenek katar ve cihazlarınızı kullanma şeklinizi değiştirebilir.

Bir paylaşım uzantısı, içeriği insanlarla veya bazı durumlarda diğer uygulamalarla paylaşmayı hızlı ve kolay hale getirir. Geek için harika bir rehber okuduğunuzu düşünün, ancak bir trene binmek için ayrılmanız gerekir. Bir paylaşım uzantısı kullanarak, bu kılavuzu en sevdiğiniz okuma servisine kaydedebilirsiniz. Bir arkadaşına göndermek ister misin? Bunun için de bir paylaşım uzantısı var. Paylaşım uzantılarını bir şekilde uygulamalardan veri almanın bir yolu olarak düşünün;

Eylem uzantıları aynı şekilde çalışır, ancak diğer uygulamaların özelliklerini açık bir şekilde açmak zorunda kalmadan kullanmanıza izin verir. Buradaki harika bir örnek, kaynağı ek olarak kullanarak, favori görev yöneticinizde yeni görevler ve projeler oluşturmaktır. İOS 12'nin gelmesinden ve şifre otomatik doldurma konusundaki gelişmiş desteğinden önce, şifre yöneticilerinden şifrelere erişmek, eylem uzantıları için güçlü bir kullanım için mükemmel bir örnekti.

Hem eylem hem de paylaşım uzantıları aynı şekilde çalışır; bu, birini nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, her ikisini de nasıl kullanacağınızı bilirsiniz. Uzantıların nasıl etkinleştirileceğini, yeniden sıralanacağını ve burada nasıl kullanılacağını açıklayacağız.

Bir Eylemin veya Paylaşım Uzantısının Nasıl Etkinleştirileceği

Bir eylemi veya paylaşım uzantısını etkinleştirmek için içerik paylaşmanıza izin veren bir uygulama açın. Safari iyi bir örnektir çünkü herkes buna sahiptir ve genellikle ana ekrandadır. Açtıktan sonra bir web sitesini ziyaret edin ve ekranın altındaki gezinti çubuğundaki “Paylaş” düğmesine dokunun.

Şimdi, üst satırdaki paylaşım uzantılarını ve alt kısımdaki eylem uzantılarını gösteren bir alan olan Paylaşım Sayfasını göreceksiniz. Hangi tür uzantıyı etkinleştirmek istediğinize bağlı olarak, sonuna kadar sağa kaydırın ve “Diğer” düğmesine dokunun.

Bir sonraki ekran, seçtiğiniz satıra bağlı olarak mevcut olan tüm işlemleri veya paylaşım uzantılarını gösterir. Bir uzantıyı etkinleştirmek için yanındaki anahtarı geçin.

 

İşlemi Yeniden Düzenleme veya Uzantıları Paylaşma

Birçoğunuz etkinse, uzantıları yeniden sipariş etmek hayati öneme sahiptir, bu da en sık kullandıklarınızı bulmanızı kolaylaştırır. Başlamak için, Safari'yi atlama noktası olarak bir kez daha kullanalım. Yine, bir web sitesini ziyaret ettikten sonra “Paylaş” düğmesine dokunun. Daha önce bahsetmiş olduğumuz Hisse Sayfasını, üst satırdaki paylaşım uzantıları ve alt kısımdaki eylem uzantıları göreceksiniz. Bu uzantıları yeniden sipariş etmek için, yine listenin en sağına kaydırın ve “daha” düğmesine dokunun. Şimdi, uzantıların listesini gördüğünüzde, bir yanındaki üç yatay çizgiye uzun dokunun ve ardından yeniden sıralamak için listeyi yukarı veya aşağı sürükleyin.

 

Eylem veya Paylaşım Uzantıları Nasıl Kullanılır?

Tüm uzantılarınızı etkinleştirdikten ve sipariş ettikten sonra bunları kullanmak, “Paylaş” düğmesine basıp kullanmak istediğiniz uzantının simgesine dokunmak için basit bir durumdur. Burada hatırlanması gereken bir şey, yalnızca eldeki içerikle çalışan uzantıların bu görünümde gösterilmesidir. Bu, örneğin yalnızca bir web sitesini paylaşıyorsanız, yalnızca görüntüleri kabul edebilen veya çalışabilen uzantıların görünmeyeceği anlamına gelir.