İPhone veya iPad'inizde Kaydettiğiniz Tüm Veri Siteleri Nasıl Görülür ve Kaldırılır

Bir iPhone veya iPad'deki bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde, veri parçacıkları cihazınıza kaydedilir. Çerezler ve diğer önbelleğe alınmış veriler sonunda önemli bir yer kaplar, bu yüzden onları temizlemek isteyebilirsiniz. İşte nasıl.

İOS’in depoladığı verilerin periyodik olarak temizlenmesi, çeşitli nedenlerden dolayı iyi bir fikir olabilir. Toplu olarak bu web sitelerinin cihazlarınızda oldukça fazla veri depoladığı gerçeğinin ötesinde, bu veriler ziyaretlerinizi izlemek için de kullanılabilir. Web siteleri, ne zaman tekrar ziyaret edildiğini söyleyebilmek için çerezleri cihazlarınıza kaydeder ve bu oturum açmanız ve tercihlerinizi kaydetmeniz için faydalı olsa da herkes beğenmez.

Web sitelerinin sizi takip edemediğinden emin olmak istiyorsanız, cihazınıza kaydettiği bilgileri silmeyi de isteyebilirsiniz. Eğer uzayda yetersizseniz, tüm acımasızlıklardan da kurtulmak isteyebilirsiniz.

Verileri Görme ve Kaldırma

Başlamak için, Ayarlar uygulamasını açın. Sonra, “Safari” ye dokunun.

Şimdi, ekranın en altına gidin ve “Gelişmiş” düğmesine dokunun.

Ardından, ekranın üstündeki “Web Sitesi Verileri” ne dokunun.

Bir sonraki ekran, en çok veri kullanan web sitelerini görüntüler. Hepsini görmek istiyorsanız, “Tüm Siteleri Göster” e basın. Tüm web sitelerine ait tüm verileri silmek için, “Tüm Web Sitesi Verilerini Kaldır” a basın.

Ancak, yalnızca bir web sitesi için veri kaldırmayı tercih ederseniz, sola kaydırın ve beliren “Sil” düğmesine dokunun.

İOS, bir cihazın depolama alanının azaldığını tespit ettiğinde normal temizlik faaliyetleri sırasında bu verilerin bir kısmını silebilse de, iPhone veya iPad'inize kaydedilen verilerde sekmeleri tutmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu, tam olarak bunu yapmanın bir yoludur ve toplam veri miktarının ne kadar hızlı bir şekilde patlamaya başladığına şaşırdığınızı düşünüyoruz.