İPhone'lar ve iPad'ler için iOS'un Son Sürümü nedir?

Apple'ın iPhone'ları, iPad'leri ve iPod touch cihazlarının tümü iOS işletim sistemini çalıştırır. Ayarlar uygulamanızdan en son iOS sürümüne yükseltebilirsiniz, ancak Apple eski cihazlara yönelik desteği düzenli olarak düşürür.

En Son Büyük Sürüm iOS 11

Apple'ın iOS işletim sisteminin en yeni sürümü, 19 Eylül 2017'de piyasaya sürülen iOS 11'dir. Apple, her 12 ayda bir kabaca iOS'un yeni sürümlerini yayınlamaktadır.

Apple ayrıca, 29 Mart 2018'de yayınlanan iOS 11.3 dahil olmak üzere iOS 11'e daha küçük ara güncellemeler yayınladı. İOS 11.3, pil kısma kontrollerine, işletmelere sohbet etme ve çeşitli güvenlik güncellemelerine sahiptir. Ayrıca iPhone X üzerinde kullanmak için yeni animoji içerir: bir aslan, ayı, ejderha ve kafatası.

Cihazınızda iOS 11 kullanıyorsanız, Ayarlar'daki standart Yazılım Güncelleme aracı aracılığıyla otomatik olarak iOS 11'in bu küçük sürümlerine geçirileceksiniz.

İLGİLİ: iPhone ve iPad için iOS 11'deki Yenilikler, Şimdi Mevcut

Son Sürümünüz Varsa Nasıl Kontrol Edilir

İPhone, iPad veya iPod touch'ınızda iOS uygulamasının hangi sürümünü Ayarlar uygulamasından kontrol edebilirsiniz.

Bunu yapmak için Ayarlar> Genel> Hakkında'ya gidin. Hakkında sayfasındaki "Sürüm" girişinin sağındaki sürüm numarasını göreceksiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, iPhone'umuzda iOS 11.3.1 yüklü.

 

Son Sürüme Güncelleme

İOS'u, Yazılım Güncelleme ekranından cihazınız için mevcut olan en yeni sürüme yükseltebilirsiniz. İPhone, iPad veya iPod touch'ınız, zaman zaman size iOS'un yeni bir sürümü de sunulduğunu bildiren bir bildirim gösterebilir.

Güncelleme başlatmak için Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme'ye gidin. Cihazınız güncellenmiş bir işletim sistemini hemen kontrol edecektir. Bir güncelleme mevcutsa, istediğiniz zaman indirip yükleyebilirsiniz. Cihazınız için herhangi bir güncelleme yoksa, bunun yerine “Yazılımınız güncel” mesajını görürsünüz.

İPhone, iPad veya iPod touch'ı güncellemek için iTunes'u da kullanabilirsiniz.

İLGİLİ: iPhone veya iPad'inizi iOS 11'e Güncelleştirme

Neden iOS 11'e Güncelleyemiyorum?

Cihazınız yazılımınızın güncel olduğunu söylüyor ancak henüz iOS 11 çalıştırmıyorsanız, Apple'ın artık işletim sistemi güncellemelerini desteklemediği eski bir iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıyorsunuzdur.

Apple'a göre, aşağıdaki cihazlar iOS 11 işletim sistemi ile uyumludur:

  • iPhone : iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE ve iPhone 5'ler
  • iPad : 12,9 inç iPad Pro (2. nesil), 12,9 inç iPad Pro (1. nesil), 10,5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPad (6. nesil), iPad (5. nesil), iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 4, iPad mini 3 ve iPad mini 2
  • iPod touch : iPod touch (6. nesil)

Bu listede olmayan eski bir iPhone, iPad veya iPod'unuz varsa, Yazılım Güncelleme ekranında iOS 11 işletim sistemi sunulmaz. Cihazınızla uyumlu olan en son sürümü yine de yükleyebilirsiniz. Ancak, iOS 11'i almak için yeni bir cihaza ihtiyacınız olacak.

Image Credit: Denys Prykhodov / Shutterstock.com.