İPhone'unuzdaki RAW Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

RAW, JPG'den çok daha fazla veri içeren bir resim biçimidir. Kameranızla mümkün olduğunca fazla veri yakalayabilmeniz ve daha sonra düzenleme esnekliği sunabilmeniz için tasarlanmıştır. İPhone veya iPad'inizde RAW fotoğraflarını nasıl çekeceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

RAW ve JPG Arasındaki Fark

JPG, resimlerinizi paylaşmak için mükemmel bir formattır. Yaygın olarak desteklenir, nispeten küçüktür ve hemen hemen her görüntü boyutunu veya kalitesini destekler. Bununla birlikte, fotoğraf çekimi söz konusu olduğunda bazı ciddi sınırlamalar var: Modern bir sensör, tek bir JPG dosyasında saklanabilecek olandan çok daha fazla bilgiyi tespit edebilir. RAW formatının geldiği yer burası.

İLGİLİ: Camera Raw Nedir ve Bir Profesyonel Neden JPG'yi Tercih Eder?

RAW, normalde DSLR'ler ve diğer yüksek son kameralarla kullanılır, ancak akıllı telefonlarda kullanılabilir. Kameranızın yakaladığı, sensörün tüm dinamik aralığı ve ek renk bilgisi gibi tüm bilgileri içerebilir. İPhone 7 Plus'ım ile bir JPG çekiminin 1,5MB civarında olduğu yerlerde, bir RAW dosyası 10MB'nin üstünde. Çalışmak için daha fazla bilgi var.

İşte bir iPhone (iPhone) kameranın hemen arkasındaki bir JPG (solda) ve RAW (sağda) dosyalarının yan yana karşılaştırması.

Oldukça agresif bir düzenleme yaptıktan sonra neye benzedikleri de burada.

Bu kadar uzaktaki bir fotoğrafı hiçbir zaman zorlamak istemezsiniz, RAW dosyasındaki yapraklarda bulunan doku hala iyi görünüyor, oysaki JPG'de lapa haline geldiler. Gökyüzünde biraz daha ince mavi var.

Depolama ucuz ve neredeyse her zaman mümkün olan en yüksek kalitede dosya ile çalışmak istediğinizden, iyi fotoğraflar çekerken ciddi iseniz, iPhone'unuzda RAW çekmek mantıklı. Sadece size daha fazla seçenek sunuyorlar.

İPhone'unuzda RAW Çekimi

Stok iOS Kamera uygulaması, RAW fotoğraflarını çekmeyi desteklemiyor. Bu nedenle, bunun yerine üçüncü taraf bir uygulama kullanmanız gerekecek. Oldukça az seçenek var ama bizim iki favorimiz VSCO (ücretsiz) ve Halide Camera (5.99 $).

VSCO

VSCO, iOS'ta bulunan en iyi düzenleme uygulamalarından biridir ve yerleşik kamera RAW dosyalarını yakalayabilir. Büyük bir şey, bir fotoğraf çekip VSCO'nun harika düzenleme araçlarıyla hemen düzenleyebilmenizdir.

VSCO'yu indirin ve başlatın. Ekranın üstündeki kamera simgesine dokunun.

Varsayılan olarak, kamera sadece JPG yakalayacaktır. RAW dosyalarını yakalamak için, sol alttaki küçük RAW simgesine dokunun. Soluksa, JPG'leri yakalıyorsunuz; Eğer sağlam beyazsa, RAW çekiyorsun. Dikkat edilmesi gereken tek şey, RAW dosyalarının sadece arka kamera ile yakalanabilmesidir. Maalesef benim için RAW selfies yok!

VSCO'nun kullanışlı bir özelliği de, yakaladığınız tüm RAW fotoğraflarını görmeyi gerçekten kolaylaştırmasıdır. Ana ekranda, “Studio” açılır menüsüne dokunun ve ardından “RAW” seçeneğini seçin.

RAW fotoğraflarının da küçük resimlerinin sağ alt köşesinde küçük bir R harfi var.

Halide

VSCO harika düzenleme uygulaması, ama en iyi saf kamera değil. Bunun için Halide'yi istiyorsun. 5.99 $ 'da, bir uygulama için pahalı, ama iPhone'unuzu düzenli olarak bir kamera olarak kullanırsanız buna değer. RAW desteğinin yanı sıra, manuel kontrolleri kullanmak için hızlı ve kolay bir şekilde kullanabilirsiniz, böylece pozlama üzerinde tam kontrol sahibi olursunuz.

İLGİLİ: Kameranızın En Önemli Ayarları: Deklanşör Hızı, Diyafram ve ISO Açıklamalı

Halide indirin ve açın.

Varsayılan olarak, Halide RAW dosyalarını yakalayacaktır. Kapatmak isterseniz, ekranın üstünden aşağı doğru çekin ve ardından “RAW” seçeneğine dokunun. Sarı olduğunda, RAW dosyalarını yakalıyorsunuz; beyaz olduğunda, JPG çekiyorsun.

VSCO ile olduğu gibi, RAW dosyalarını sadece arka kamera ile yakalayabilirsiniz.

İPhone'unuzdaki RAW Fotoğraflarını Düzenleme

RAW dosyalarını iOS'un Fotoğraflar uygulamasıyla düzenlerken, iş için en iyi araç değildir. Ekstra verilerden en iyi şekilde yararlanmak için özellikle güçlü araçlara sahip değildir ve bir RAW dosyasını düzenledikten sonra, RAW verilerini başka herhangi bir resim düzenleme uygulamasında düzenleyemezsiniz. RAW dosyalarınızı, iOS'un kendilerine eklediği düzenlemelerinizin standart JPG önizlemesi olarak göreceklerdir.

İLGİLİ: iPhone veya iPad'de Fotoğrafları Nasıl Kırp ve Düzenle

RAW dosyalarınızı iPhone'unuzda düzenlemek için en iyi uygulamalar VSCO (ücretsiz), Snapseed (ücretsiz) ve Lightroom Mobile (ücretsiz 9,99 $ / ay).

VSCO'nun gerçek gücü bir görüntü düzenleme uygulamasıdır. Fotoğraf makinesini kullanarak RAW dosyalarını yakalıyorsanız, bunları da düzenleyebilirsiniz. Çekmiş olduğunuz RAW dosyalarını farklı bir kamerayla da içe aktarabilirsiniz.

İLGİLİ: Akıllı Telefonunuzdaki Görüntüleri Siyah Beyaza Dönüştürme

Snapseed, orada en iyi mobil düzenleme uygulamalarından biridir. Çoğu şey için benim gideceğim. RAW dosyalarını da işleyebileceğiniz genel amaçlı bir düzenleme uygulaması istiyorsanız, bunun için bir tane.

Lightroom Mobile, Adobe Photoshop Lightroom'un akıllı telefon sürümüdür. Lightroom sadece bir editörden daha fazlası: bir katalog ve görüntü yönetimi uygulaması. Mobil sürüm, inanılmaz RAW desteği dahil olmak üzere tüm masaüstü uygulamasının en iyi özelliklerine sahiptir. Çok fazla resim çekiyorsanız, fotoğraflarınızı bilgisayarınızdaki Lightroom kataloğuna senkronize etmek veya en iyi araçları kullanmak istediğinizde kullanmak istediğiniz uygulama. Tek dezavantajı, Lightroom Mobile'ın tüm özelliklerinin kilidini açmak, sadece mobil uygulama için $ 4.99 / ay veya Adobe Creative Cloud Fotoğraf Planının bir parçası olarak 9,99 dolar.

JPG'lerin yerine RAW dosyaları çekmek, iPhone fotoğrafçınızda çok daha fazla esneklik sağlar. Bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için bunları düzenlemeniz gerekecek, ancak harika fotoğraflar çekmeye ciddiyseniz, buna değer.