İşitme Kaybı: Ne Kadar Gürültülü?

Dean Drobot/Shutterstock

Kulakiçi kaynaklı işitme kaybına ilişkin konuşmalar çoğunlukla azalırken, insanlar işteki, restoranlardaki ve sokaktaki ses seviyelerinin kalıcı işitme kaybına neden olabileceğinden endişe duyuyor. Peki, ne kadar gürültülü?

Long Story Short, 85+ dB'den Kaçının

Uzun ve tekrarlanan pozlamalarda 85 desibeyi geçen sesler kalıcı işitme kaybına neden olabilir. Ve 85 dB çok ses çıkarsa da, her gün 85 dB sese maruz kalma ihtimaliniz yüksektir. Örnek olarak, arabanızın camını her 50 mil hızında sürerken her açışınızda, yaklaşık 89 dB sese maruz kalırsınız.

Şimdi, çok gergin olmadan önce, ne kadar süre ve ne sıklıkla maruz kaldığınızı düşünün. Doktorların çoğu, yaklaşık 8 saat boyunca 85 dB sese maruz kalabileceğinizi kabul eder. Ancak, sekiz saat süren bir çim biçme ya da pencereleri aşağı doğru süren cehennemden sonra bile, kalıcı işitme kaybını sürdürmemeniz için iyi bir şans var.

Bak, kulağının içinde sterocilia adı verilen küçük kıllar var. Bu kıllar ses dalgaları kulağınıza girdiğinde titrer ve bu titreşimler beyninizin anlayabileceği sinirsel bilgilere dönüştürülür. Yüksek seslere uzun süre maruz kaldığında (örneğin, sekiz saatlik bir çim biçme seansı), küçük kulak kıllarınız, üzerine basılmış çim bıçakları gibi alçalır. Depresyonda, bu kıllar titremeyi bırakır, bu da beyninizin herhangi bir ses sinyali alamadığı anlamına gelir.

Ancak, çimen kılları gibi, küçük kulak kıllarınız da bir gecede geri gelebilir. Uzun süreli maruz kalınması önemli değildir; tekrarlanan uzun süreli maruz kalma kulaklarınızı mahvedecektir. Bu kulak kılları her depresyona girdiğinde, biraz daha az sinirlenirler. Sonunda, geri dönmeyi hiç bırakmazlar ve kalıcı işitme kaybınız kalır.

Eugenio Marongiu/Shutterstock

İşitme kaybını sürdürdüğünüz için, daha yüksek bir ses toleransına sahip olduğunuz anlamına gelmediğini de not etmek önemlidir. 85 dB, kulaklarınız çoktan patlamış olsa bile, işitme kaybının evrensel eşiğidir.

85 dB aralığında, açık pencere sürücüleri ve çim bakımı amatörleri için endişelenecek pek bir şey yok. Sekiz saat süren 85 dB'ye maruz kalma süresine dayanan çoğu insan inşaat işçileri, barlardaki çalışanlar ve ses mühendisleridir. Bu, gürültüye bağlı işitme kaybına karşı güvende olduğunuzu söylemek anlamına gelmez – sadece yüksek sesle çalışan bir ortamda çalışan 85 dB eşiği hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

85 dB'den Sonra Ne Olur?

Sesi ölçmemiz biraz yanıltıcı olabilir. 80 dB'nin 40 dB'den iki kat daha yüksek olacağını varsayıyorsunuz, ancak durum böyle değil. Ses seviyesi her 10 dB kazancında iki katına çıkar, bu nedenle 80 dB, 40 dB'nin sekiz katıdır. Bu şekilde, Richter ölçeğindeki deprem ölçümlerine benzer.

Ses seviyesi arttıkça, gürültü toleransınız da benzer oranda düşer. 90 dB'de, dört saatlik maruz kalma süresi kalıcı işitme kaybına neden olur. 95 dB'ye kadar çıkın ve kulaklarınız sadece iki saatlik pozlamayı kaldırabilir. 110 dB'ye kadar bastırın; kulaklarınız sadece 1 dakika 29 saniye alabilir.

Sekiz korkunç çim biçme çimine maruz kalmasanız bile, birkaç saat boyunca bir rock konserinde, birkaç saatinde bir barda, bir gecede, bir futbol maçında ya da bir bütününde geçirme şansınız var. gün kulaklıklarını kullanarak müzik dinlemek. Eh, ortalama rock konseri yaklaşık 120 desibel, yoğun bir bar yaklaşık 90 desibel, NFL oyunları yaklaşık 90 dB ve kulaklıkların çoğu 115 desibel işaretine ulaşabiliyor.

Ortalama bir günün sizi tehlikeli ses seviyelerine nasıl maruz bırakabileceğini görmek kolaydır. Ama düzenli insanlarla uğraşmak istemiyorsan, kulaklarını güvende tutmak için ne gibi önlemler alabilirsin?

Yüksek Bir Ortamda Çalışıyorsanız Bazı Kulaklıklar Satın Alın

Bir çim bakımı uzmanı, inşaat işçisi, müzisyen, barmen veya başka bir gürültülü ortamda çalışıyorsanız, sağır edici sesler duymanıza yardımcı olamazsınız. Ne yazık ki, bir buldozer veya hoparlörün susturulmasını söyleyemeyeceğiniz için kulaklıklara başvurmanız gerekir.

Şanslısın ki, modern kulaklıklar ucuz, konforlu ve pratiktir. Bazıları gelen gürültüyü agresif bir şekilde engeller, bazıları ise ses netliğinden ödün vermeden desibel seviyelerini aktif olarak düşürür. İyi bir kulak tıkacı bulma konusunda yardıma ihtiyacınız olursa, çok sayıda yüksek kaliteli kulak tıkacı arasından geçen Review Geek hakkında harika bir yazı var.

İLGİLİ: Her Durum İçin En İyi Kulaklıklar (Uçaklar ve Çığlık atan Bebekler Dahil)

Africa Studio/Shutterstock

Biliyorum, arkadaşların ve iş arkadaşların, kulak tıkacı taktığın için seninle dalga geçecekler. Onlara, sağlığınızla ilgilenmek için gerçekten çok havalı olduğunuzu açıklayabilir veya kulak tıkaçlarınızı kulak tıkacı olarak utanç verici şekilde gizleyebilirsiniz. Amazon'da bol miktarda kulak tıkacı vardır ve bazı kulaklıklar dış sesleri engelleyebilecek kadar yoğundur. Kulakiçi kulaklıklarla ses çalmanın, gelen desibel harici ses seviyesini sihirli bir şekilde iptal etmediğini ve özel kulaklıkların işitme duyunuzu korumak için her zaman bir kulaklıktan daha iyi olacağını unutmayın.

Ortam Sesi ve Gürültü Kirliliğine Dikkat Edin

Anlaşıldığı üzere, büyük şehirlerde yaşayan insanlar gürültüye bağlı işitme kaybı için yüksek risk altındadır. Genelde bu, “ortam sesi” ve “gürültü kirliliği” ile ilişkilendirilir. Trafik ve inşaat, şehir sakinlerinin sabahlarını yüksek seslerle doldurabilir ve barlarda ve restoranlarda geç geceler sonik bir kabus olabilir.

Şehir hayatının kulaklarınızı mahvettiğinden endişe ediyorsanız, muhtemelen gün boyunca kaç desibel maruz kaldığınızı kontrol etmelisiniz. Telefonunuza Sound Meter veya Sound Analyzer gibi bir desibel metre indirin veya daha doğru ses ölçümleri için özel bir desibel metre kullanın. Maruz kaldığınız ses seviyesinden memnun değilseniz, kulaklık almayı veya rutinlerinizi değiştirmeyi düşünün.

Müzikseverler İçin Kulaklıkları Düşük Ses Seviyesinde Takın ancak Kalitesi Değil

Bunu daha önce duymuş olmanızın iyi bir şansı var, ancak her zaman bir konserde kulaklık takmanız gerekir. Ortalama rock konseri yaklaşık 120 desibeldir ve yerel dalışınızdaki veya en sevdiğiniz kulüpteki DJ'deki şovların daha da yüksek ses çıkarması ihtimali yüksektir. Ses kalitesinden ödün vermeden desibel seviyelerini düşüren çok sayıda kulaklık vardır, bu nedenle kulaklık takmamak için mazeret yoktur. Arkadaşların seninle dalga geçerse, ertesi güne kadar bekle ve kulaklarının nasıl hissettiğini sor.

Pelfophoto/Shutterstock

Konserler müzik severlerin endişelenmesi gereken tek şey değil. Kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar genellikle 100 dB'nin üzerindeki ses seviyelerine ulaşabilir ve arabanızdaki veya evinizdeki ses sistemi daha da yüksek ses çıkarabilir.

Yüksek sesli müzikten hoşlandığınızı düşünebilirsiniz, ancak muhtemelen müziğinizin sunduğu tüm detayları duymak istersiniz. Hoparlörleriniz veya kulaklıklarınız düşük ses düzeyinde ses gibi geliyorsa, daha yüksek kalitede ses donanımına yatırım yapmanız gerekir. Banka kırmak zorunda değilsiniz; 200 dolardan daha az maliyetli yüksek kaliteli kulaklık ve hoparlörler var.

Bazı yeni kulaklıklara birkaç yüz düşürmek istemiyorsanız, düşük ses kalitesini sağlamak için ekolayzır ayarlarınızı yapmayı düşünün. Çoğu cep telefonu ve amplifikatör güçlü, otomatik EQ ayarlarına sahiptir ve mevcut kurulumunuzun ses kalitesini gerçekten artırabilir.

Kaynaklar: Neurophys.wisc.edu,