İşte Karanlık Bir Tema Pil Gücünden Tasarruf Edebiliyorsa

Karanlık temalar giderek daha popüler hale geliyor. Bazı cihazlarda pil gücünden bile tasarruf sağlayabilirler. Hepsi, cihazınızın hangi tür ekrana sahip olduğuna bağlıdır – yalnızca OLED ekranlı cihazlar güç tasarrufu avantajlarından yararlanabilir.

Sadece OLED Ekranlı Cihazlar

OLED ekranlarını muhtemelen duymuşsunuzdur, özellikle de geçen yıl yeni bir televizyon pazarındaysanız. OLED ekranları, genellikle elektronik olarak bulunan OLED'lerin arka ışık katmanına sahip olmadığı LCD ve LED ekranlardan farklıdır: her piksel ayrı ayrı aydınlatılır. Bu, ekranı daha ince hale getirir, ancak ana çizim, siyah piksellerin hiç aydınlatılmamasıdır.

Sonuç, en sevdiğiniz filmlerde daha yüksek kontrast, tüm arayüzlerde mürekkep siyahları ve dizüstü bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda karanlık bir tema kullanırken pil tasarrufu olur.

Karanlık Bir Tema Dizüstü Bilgisayarınızda Pil Gücünü Tasarruf Ederken

OLED dizüstü bilgisayarlar CES 2019'da henüz yeni duyurulmuş bazı modellerle görünmeye başlıyor. OLED ekranlı herhangi bir macOS veya ChromeOS dizüstü bilgisayar olmamıştı, ancak birkaç Windows seçeneği var. HP'nin Spectre x360 15, 15 inçlik bir Samsung AMOLED ekranla gönderiliyor, Lenovo ise Yoga C730'u OLED panelli olarak sunuyor. Yüzey pervaneleri şanssız kalacak – Microsoft henüz dizüstü bilgisayarlarına OLED ekranı göndermedi.

Windows'un karanlık temasına geçmek kolaydır ve bu, tüm yerleşik uygulamaları aynı anda kararacaktır. Microsoft Office, pek çok üçüncü taraf uygulamasında olduğu gibi karanlık bir temaya geçmenizi sağlar. Microsoft Edge, Mozilla Firefox ve Google Chrome'un tümü koyu temalar sunar, ancak en sevdiğiniz web siteleri olabilir veya olmayabilir. Google’ın resmi koyu teması henüz Windows’ta kararlı değil ancak önümüzdeki birkaç ay içinde gelecek.

Dizüstü bilgisayarınız bir OLED ekran kullanmıyorsa, pil tasarrufu avantajlarından yararlanamazsınız ve karanlık temanın pil ömrünüze zarar verebileceğini – teorik olarak, en azından. Koyu renkli bir tema, metni okumak ve arayüzdeki düğmeleri görmek için dizüstü bilgisayarınızın parlaklığını artırmanıza neden olabilir ve daha yüksek parlaklık pilden daha fazla güç çeker. Bu, ortamınızdaki ışığın ne kadar olduğuna, görme duyunuzun ne kadar iyi çalıştığına ve arka ışığın ne kadar verimli olduğuna bağlı olacaktır – bu nedenle herhangi bir fark görmeyebilirsiniz. Sadece karanlık tarafa geçerken aklında tut.

Elbette, pil gücünden tasarruf etmek istiyorsanız, Windows dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmanın birçok yolu vardır. Windows 10'un pil tasarrufu modunu bile kullanabilirsiniz. MacBook'unuzda pil gücünden tasarruf etmek için birçok ipucu da sunduk. Aynı temel ilkeler Chromebook'unuzun pil ömrünü uzatmak için de geçerlidir.

Karanlık Bir Tema Cep Telefonunuzda Pil Gücünden Tasarruf Edebilirse

OLED ekranlar akıllı telefonlarda çok daha yaygındır, çünkü daha küçük boyutlarda üretmeleri daha kolaydır. Samsung Galaxy bayrak gemileri her zaman OLED ekranları kullandı, iPhone'lar ise iPhone XR ya da daha eski iPhone'lar için değil, iPhone X, XS ve XS Max için ayırıyor. Google, 2016'dan beri PED telefonları için OLED ekranlarını kullanıyor, diğer üreticilerin desteği ise kaçırılıyor.

Samsung, telefonu için karanlık bir tema sunarken, Pixel telefonları bu yıl Android Q ile karanlık bir mod alacak. Apple'ın iOS 13'ü de karanlık bir tema içerdiği söyleniyor, ancak Mayıs ayının sonlarında WWDC'ye kadar bunu kesin olarak bilemeyeceğiz veya haziran başında.

OLED ekranlı koyu bir tema kullanmaktan pil tasarrufu çok büyük: Google, YouTube'un varsayılan beyaz arka planından karanlık moda geçtiğinde Google, pil ömrü için% 15 ila% 60 arasında bir tasarruf sağladı. Günümün büyük bir bölümünü arkadaşlarla sohbet etmek ve müzikal performansları ayırtmak için Facebook Messenger'da geçiriyorum ve Facebook Messenger'a karanlık bir tema çıkardı. Telefonumda günün sonunda fazladan bir yüzde ikilik farkettim, ancak bu kadar küçük bir miktar şarj cihazından uzaktaysam çok uzun sürebilir. Doubletwist (tercih edilen müzik çalarım) siyah bir tema da sunuyor, bu yüzden telefon kullanımımın çoğu karanlıkta geçiriliyor ve telefonumun bataryasından en iyi şekilde yararlanıyorum.

Telefonunuzun bir OLED ekranı yoksa endişelenmeyin. İster Android'de olsanız, ister bir iPhone kullanıyorsanız, pil ömründen tasarruf etmenin birçok yolu vardır.

İLGİLİ: Karanlık Mod OLED Telefonlarda Pil Ömrünü Nasıl Uzatabilir?

Bazı TV'ler de OLED Panellerini Kullanıyor

LG

Televizyonunuzdaki pil ömrü hakkında endişelenmenize gerek yok ve çoğu zaman yine de TV şovları, filmler veya video oyunları gösterecek. Ancak, bir OLED TV'niz varsa, siyahları görüntülerken parlak renklerden daha az güç kullanır.

Teoride, belki de çok fazla zaman harcıyor ve menüleri gösterirseniz, elektrik faturanızda birkaç kuruş tasarruf edersiniz. LG, en iyi OLED TV'lerden bazılarını yapar ve bu TV'ler aynı zamanda kullanıcı arayüzlerinde karanlık bir tema sunar.