İstediğiniz Fotoğrafı Her Zaman Nasıl Alabilirsiniz

Uzun bir fotoğraf çekimi, fotoğraflarınızı içe aktarma ve daha sonra istediğiniz fotoğrafı almadığınızı görünce evden almaktan daha can sıkıcı şeyler var. Belki fazla poz verdin ya da odağı kaçırdın ya da kompozisyonu çivilemedin. İşte bir daha yaşanmayacağından emin olmanın yolu.

Bu makalede, örnek olarak manzara fotoğrafçılığını kullanacağım çünkü her şey güzel ve yavaş oluyor; veya en azından çoğu zaman yapar. Basamaklar diğer fotoğraf türleri için aynıdır, ancak test çekimlerini atlamanız gerekebilir – buradaki fark her şeyi çok daha hızlı yapmak zorunda olmanızdır.

Görüntüyü Görselleştir

İstediğiniz fotoğrafı elde etmenin ilk adımı, hangi fotoğrafı çekmek istediğinize karar vermektir. Bu biraz gerçekçilik gibi gelebilir, ancak gerçek şu ki çoğu fotoğrafçı düşünmeye yeterince zaman harcamıyor. Güzel bir yere ulaşmak, uzaklaşmaya başlamak ve iyi bir fotoğrafın olduğunu varsaymak kolaydır, çünkü her şey güzeldir. Eve geldiğinde, hayal kırıklığına uğrayacaksın. Bilgisayar ekranınızdaki resimle, oradayken görmediğiniz telefon kablolarını ve turistleri göreceksiniz.

Bunun yerine, yavaşlayın, etrafa bakın ve ne tür fotoğraf çekmek istediğinizi düşünmeye başlayın. Plaja veya güzel kaya oluşumuna karşı kırılan dalgaları yakalamak ister misiniz? Sunulan genellikle birkaç farklı çekim olacaktır. Örneğin, bu fotoğrafı çektim:

Ve bu fotoğraf:

20 dakika arayla. Güneş ufkun altındayken zen, yumuşak siyah beyaz bir görüntü yakalama fırsatım olduğunu gördüm. Güneş yeterince yükselir doğmaz tüm renkleri istedim. Her iki fotoğraf da o sırada mevcut olanlara dayanarak kasıtlı seçimlerdi.

Şimdi, mümkün olan her çekimi düşünmek için saat harcamanız gerektiğini söylemiyorum. Sadece yavaşlamanız ve neyin peşinde olduğunuzla ilgili birkaç dakika düşünmeniz gerekir. Daha iyi fotoğraflar çekmenin kesin yollarından biri.

Yapmanız Gerekenleri Düşünün

Kafanızda istediğiniz görüntüyü görselleştirdikten sonra, gerçeğe dönüştürmenin zamanı geldi. Hayalinizdekileri kameranızın hafıza kartına nasıl sokacağınızı bulmanız gerekiyor.

İlk adım, istediğiniz çekimi bile yapıp yapamayacağınızı değerlendirmektir. Telefoto lensiniz yoksa, bazı deniz kuşlarının yakın bir fotoğrafını çekemezsiniz. Nötr yoğunluklu filtreleriniz veya tripodunuz yoksa, uzun pozlama çekimi ile herhangi bir suyu yumuşatmanız mümkün değildir.

İhtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzu varsayarsak, bir sonraki adım kompozisyonunuzla oynamak. Kameranıza bakarak ve güçlü bir görüntü bulana kadar farklı odak uzunlukları deneyerek dolaşın. Hem ön plan hem de arka plan öğelerini eklemeyi unutmayın. Tripod kullanıyorsanız, şimdi ayarlama ve her şeyi kilitleme zamanı.

İLGİLİ: Daha Güçlü Fotoğraflar Oluşturmak için Ön Plan ve Arka Planı Kullanma

Kompozisyon sıralanırken, bir sonraki adım hangi pozlama ayarları kombinasyonunun kullanılacağına karar vermektir. Doğru enstantane hızını seçmek, uygun bir diyafram açıklığı seçmek ve hangi ISO'nun kullanılacağına nasıl karar vereceğimiz konusunda kılavuzlarımız var;

Son olarak, deklanşöre basmak için neredeyse zamanı geldi. Son adım, konunuza odaklanmak, böylece güzel ve net bir görüntü elde edersiniz. İki seçeneğiniz, kameranızın otomatik netlemesi ile çalışmak veya sahne biraz zorsa, merceğinizi manuel olarak odaklamak.

Bazı Test Çekimleri Alın

Her şey yolundayken, fotoğraf çekmeye başlamanın zamanı geldi Hemen her şeyi alma konusunda endişelenmeyin; ilk birkaç fotoğrafını deneme çekimi olarak görmelisin. Kameranızın arkasındaki ekrandaki vizörde görmediğiniz şeyleri sıklıkla fark edeceksiniz. Pozlama ayarlarınız veya netlemeniz de biraz ince ayar gerektirebilir.

Bir veya iki kareyi çektikten sonra, bunları kameranızın arkasında görüntüleyin. Keskin ve net olmak istediğiniz alanların net olduğundan emin olmak için yakınlaştırma işlevini kullanın. Olmazlarsa, odağınızı veya açıklığınızı ayarlamanız gerekir.

İLGİLİ: Histogram Nedir ve Fotoğraflarımı Geliştirmek İçin Nasıl Kullanabilirim?

Ayrıca, gölgeleri ezmediğinizden veya herhangi bir vurgulama yapmadığınızdan emin olmak için histogramı inceleyin. Histogram – ve yanıp sönmeler – size sadece fotoğrafa bakmaktan çok daha doğru bir fikir verecektir. Vurgu veya gölge ayrıntılarını kaybediyorsanız, pozlama ayarlarınızı yapmanız veya HDR kompozit görüntü için kullanabileceğiniz birkaç parantezlu kare çekmeniz gerekir.

İLGİLİ: Fotoğraf Çektiğinizde Konumdaki Pozlama Nasıl Çivilenir

Son Görüntüyü Al

Artık her şeyin çevrildiğinden emin olduğunuza göre, son görüntüyü çekmenin zamanı geldi. Deklanşöre basın – veya daha iyisi, uzaktan deklanşör serbest bırakma kullanın – fotoğrafı inceleyin. Hepsi istediğin gibi bakıyorsa, harika!

İLGİLİ: Kameranızı Uzaktan Kontrol Etme

Şahsen, istediğim çekimi yaptıktan sonra bile, birkaç güvenlik çekimi alıyorum. Fazladan ayrıntı istemem ihtimaline karşı kasıtlı olarak az pozlanmış ve fazla pozlanmış fotoğraflar çekiyorum. Ayrıca yapabildiğim için birkaç alternatif kompozisyon çekiyorum. Çoğunlukla ana fotoğrafımla giderim, ancak bazen daha büyük bir ekranda her şeye baktığımda, alternatiflerimden birinin daha iyi bir çekim olduğunu fark ediyorum.

İşte buyur.

Özetlemek gerekirse: yavaşla, düşün ve yeniden değerlendir. Fotoğraf çekerken bunu yapın ve istediğiniz çekimlerle eve gitmek neredeyse garantinizdir. Fotoğrafçılıkta daha iyi hale geldikçe, her adım ikinci bir doğa olacaktır ve her şeyi neredeyse anında yapabileceksiniz.