İyi RAW Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Burada, Nasıl Yapılır Geek'te genellikle JPEG'ler yerine RAW formatlı görüntüler çekmenizi tavsiye ederiz, çünkü çektiğiniz her sahne hakkında daha fazla bilgi yakalarsınız. RAW formatından en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğimize bakalım.

Camera RAW, JPEG’lerden veya diğer sıkıştırılmış dosya formatlarından çok daha fazla görüntü verisi depolayabilen sıkıştırılmamış bir dosya formatıdır. Kameranızın sensörü onu yakalayabilirse, RAW dosyasına kaydedilir. Bu, RAW dosyalarının milyarlarca rengi (16 milyon JPEG ile karşılaştırıldığında) artı bir sahnenin tam dinamiğini içerebileceği anlamına gelir. En büyük sorun, kameraların çoğunun yakalayabildiği ve RAW dosyalarını içerebildiği, şu anda herhangi bir ekranın gösterebileceğinden çok daha fazla bilgi içermesidir.

Şimdi, daha iyi fotoğraflar için RAW dosyalarınızdaki veri miktarını nasıl en yükseğe çıkaracağınıza bakalım.

Kameranızın Manuel Kontrolünü Alın

Herhangi bir görüntü biçiminde iyi fotoğraflar çekmek istiyorsanız, kameranızın ne yaptığını kontrol etmeniz gerekir. Otomatik'e koymak ve sadece deklanşöre basmak sizi çok uzağa götürmez. Kontrol sizde ise, pozlamayı doğru alabilirsiniz, vurulma olaylarının durmasını veya gölgelerin ezilmesini durdurabilir ve fotoğrafını çektiğiniz duruma uyum sağlayabilirsiniz.

Bu, tamamen geriye gitmeniz ve yalnızca manuel özellikleri kullanmanız gerektiği anlamına gelmez; bunun yerine, otomatik özelliklerin nasıl çalıştığını kontrol etmenizi sağlayan kameranızın özelliklerini ve modlarını kullanmalısınız. Örneğin:

  • İstediğiniz pozlamayı elde etmek için Açıklık Önceliği veya Deklanşör Hızı Öncelikli çekim modlarını ve pozlama telafisini kullanın.
  • Farklı otomatik netleme modlarını nasıl kullanacağınızı, otomatik netleme noktalarını veya gruplarını nasıl seçeceğinizi ve çektiğiniz konular için doğru ayarları kullanmayı öğrenin.
  • Kameranızın sahneleri nasıl ölçtüğünü anlayın ve istediğiniz sonuçlar için doğru ölçüm modunu seçin.
  • Otomatik odaklama kilidinin ve otomatik pozlama kilidinin ne zaman kullanılacağını bilin.

Gördüğünüz gibi, modern kameralardaki “otomatik” özellikler size yaptıkları üzerinde büyük bir kontrol sağlıyor. Neler olup bittiğini anladığınızda, bunları çektiğiniz görüntüleri zihninizde çekmek için doğru bir şekilde kullanabilirsiniz.

İLGİLİ: İyi Fotoğraf Çekmek İçin Daha İyi Bir Göz Nasıl Geliştirilir

Sağa Maruz Kal

Kameranızı doğru kullanıp istediğiniz fotoğrafları çektikten sonra, RAW dosyalarınızda yakaladığınız veri miktarını en üst düzeye çıkarmanın zamanı gelmiştir. Dijital fotoğrafçılığın tuhaflıkları nedeniyle, veriler sensör tarafından eşit şekilde yakalanmamaktadır. Bir görüntünün en parlak alanları bir RAW dosyasındaki verilerin büyük kısmını alır; Bu nedenle, fotoğrafların gölgelerinde gürültü, vurgulardan çok daha yaygın.

İLGİLİ: Fotoğrafta “Sağa Açığa Çıkma” Nedir ve Neden Yapmalısınız?

Biraz can sıkıcı olsa da, bunu “sağa pozlama” adı verilen bir teknik kullanarak kullanabilirsiniz. . Vurgulardaki görüntünün çoğu, postayla çalışmak için daha iyi veriler anlamına gelir.

Sağa maruz kaldığınızda, fazla pozlamamak ve vurgularınızı patlatmamak için çok dikkatli olmalısınız. Bunu yaparsanız, normal bir pozlama yaptığınızdan daha kötü bir görüntü elde edersiniz. Bununla birlikte doğru yapın; her bayttan mümkün olduğunca sulu fotoğraf verisi elde edersiniz.

İLGİLİ: Fotoğraf Çektiğinizde Konumdaki Pozlama Nasıl Çivilenir

Fotoğraflarınızı Düzenleyin

Dijital kameralar daha iyi görünmelerini sağlamak için JPEG dosyalarına bazı basit düzenlemeler uygular. Genellikle kontrast ve doygunluğu arttırır, biraz netlik ekler ve bir gürültü azaltma algoritması kullanırlar. Fotoğraf makineniz aynı düzenlemeleri RAW dosyalarına uygulamayacağından, bazı basit işlem sonrası işlemlerle düzeltmeniz gerekebilecek biraz düz görünmelerini sağlayabilir.

Herhangi bir RAW dosyasını yüklemek veya yazdırmak için Adobe Lightroom veya başka bir RAW işleme uygulamasını kullanarak dosyayı “geliştirmeniz” gerekir, bu nedenle, görüntülerinizi daha iyi hale getirecek şekilde düzenleyebilmeniz için görüntülerinizi düzenleme fırsatını kullanmak iyi bir fikirdir. beyaz dengesi. Herhangi bir dikkat dağıtıcıyı temizlemek, pozlamayı değiştirmek, biraz kontrast eklemek ve renkleri geliştirmek için biraz zaman harcamayı seviyorum. Neredeyse tüm dijital görüntüleri iyileştirme konusundaki makalemize temel iş akışım hakkında yazdım.

İLGİLİ: Otomatik Geliştirme Olmadan Herhangi Bir Dijital Fotoğraf (Neredeyse) Nasıl Geliştirilir

RAW görüntülerin en büyük avantajı, daha sonra çalışmanız için çok daha fazla veri saklamaları; Düzenleme adımında atlamak, sıkıştırılmamış formatta çekim noktasını tamamen kaçırır. Çektiğiniz tüm ekstra verileri kullanmayacaksanız, JPEG çekebilirsiniz.

RAW çekim yapmanızı öneririz, çünkü, JPEG'in aksine, kameranızın sensörünün yakalayabileceği tüm bilgileri kaydedersiniz. Düzgün kullanın ve mükemmel sonuçlar elde edin.