İyi Siluet Fotoğrafları Nasıl Gidilir?

Dijital kameralar, hem çok parlak hem de çok karanlık şeylere sahip bir sahneye sahip olduğunuzda – fotoğrafçılık açısından, geniş bir dinamik aralıkta – mücadele ediyor. Bir seçenek, karanlık alanları denemek ve aydınlatmak için flaşları kullanmaktır; diğeri ve genellikle daha iyi bir seçenek, onu kucaklamak ve bir siluet çekmek içindir. Bakalım nasıl.

Bir siluet fotoğraf çekmek nasıl

Fotoğraf çekmek zor değildir, ancak sadece belirli durumlarda mümkündür. Parlak bir ışık kaynağı tarafından arkadan aydınlatılan bir konuya ihtiyacınız var ve o kaynakta da resmin olması gerekir.

Siluet fotoğrafları çekmek için en basit zaman, açık bir günde gün doğumu ya da gün batımından sonra ya da iki saat içinde. Gökyüzünde güneşin altında oturmasıyla, konuyu konumlandırmak kolaylaşır, böylece kontrast olur. Güneşin tam karşısında olması bile gerekmiyor çünkü bu ufukta da çok parlak olacak. Bu fotoğraftaki gibi, bu sabah doğduğumdan bir saat sonra kumsaldaki köpeğimi çektim. Bu yazı için benim örneğim olarak kullanacağım.

Bir hızlı not. Güneşi ışık kaynağınız olarak kullanmaya odaklanacağım sürece, parlak bir ışıkla siluetleri alabilirsiniz. Güneş, çoğu insan için mevcut olan en parlak şey.

Bir siluet çekerken, manuel veya diyafram öncelikli modunu kullanırsanız daha kolay bulacaksınız. Fotoğrafı kameranızın sayacının önerdiği noktadan bir ya da iki tarafından işaretini kaldırın. Gökyüzünde çok fazla renk olmasını istediğiniz gibi vurgular atmamaya dikkat etmelisiniz, ancak konuya biraz doku bırakmak iyi bir fikirdir; post prodüksiyonda her zaman tamamen siyah olabilirsiniz.

İLGİLİ: Otomatik Out Get Out : Daha İyi Fotoğraflar için Fotoğraf Makinesi Çekim Modları Nasıl Kullanılır

Bu görüntüyü biraz fazla büyütmüş olabilirim. Histogramda güneşin merkezinde saf bir beyaz var, ancak köpeğimde istediğim dokuya sahibim, bu yüzden oldukça mutluyum.

Kameranızı otomatik modda bırakırsanız, büyük olasılıkla düşük pozlama ve sahneyi aşırı pozlama arasında değişecektir. Şansınız varsa, iyi bir atış elde edeceksiniz, ancak çok fazla kontrole sahip olmayacaksınız ve birkaç deneme yapacaktır. Telefonunuzu kullansanız bile, pozlama üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlayan bir uygulama kullanmalısınız.

Modern bir kamera veya akıllı telefondaki otomatik netleme, bir siluet ile çok fazla zorluk çekmese de, bir yaygaraya bastığında, manuel netleme moduna geçin ve konunuza odaklanın. F / 8 veya daha dar bir diyafram kullandığınız sürece, herşeyi kabul edilebilir bir şekilde odakta tutmanın hiçbir problemi olmayacaktır.

Bir siluet fotoğraf nasıl düzenlenir

Hemen hemen tüm fotoğraflar gibi siluet fotoğrafları, birkaç basit düzenleme ile büyük ölçüde geliştirilir. Normalde iPhone'umu kullanarak Fotoğraflar uygulamasını kullanarak yapmanız gereken değişiklikler üzerinde çalışacağım, ancak herhangi bir düzenleme uygulamasında benzer araçlar bulacaksınız. Photoshop'unuz varsa normal fotoğraf iş akışım da mükemmel şekilde çalışacaktır.

İLGİLİ: Otomatik İyileştirme Olmadan (Hemen) Herhangi Bir Dijital Fotoğraf Nasıl Geliştirilir

Yapılacak ilk şey, herhangi bir sorunu düzeltmektir. Benim görüntümde, sol altta küçük bir mercek parlaması var (ki bu da silüetlerle ortak bir sorundur) ve ufku düz değil (yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi), bu yüzden ikisini de düzelteceğim. Kırpma Aracı ile bir kez. İşte sonuç.

Ardından, parlaklığı ve kontrastı düzeltmenin zamanı geldi. İyi görünen bir şey elde edene kadar kaydırıcılarla oynayın, ancak genel olarak ayrıntıları kaybetmeden olabildiğince fazla kontrast eklemek isteyeceksiniz. Görüntünüzü azar azar veya çok fazla bastığınız gibi, siz de bunu düzeltmelisiniz.

Son adım, görüntüdeki renkleri yoğunlaştırmaktır. Görüntünüzü gülünç göstermeden yapabileceğiniz kadar doygunluk ekleyin. Görüntüyü sarı veya maviye doğru itmek için beyaz dengesiyle de oynayabilirsiniz.

Bununla bittiğinde epik görünümlü bir siluet fotoğrafına sahip olmalısınız.

Büyük Siluet Fotoğrafları İçin İpuçları

Basit siluet fotoğraflarını çekmek oldukça kolay, ancak işleri biraz daha ileriye taşımak isterseniz, bazı ipuçları aşağıda verilmiştir:

Silhouette fotoğraflarını çekebileceğiniz zamanlarda uzun gölgeler de alırsınız. İkisini birleştirebilir ve ilginç kompozisyonlar oluşturmak için gölgeleri kullanabilirsiniz. Bunu Santa Monica İskelesi'nin bu görüntüsüyle yaptım.

Gökyüzünün rengi, iyi siluet fotoğraflarının büyük bir parçası olma eğilimindedir. Sadece hafif bir gün doğumu ya da gün batımına razı olmayın. Eğer yapabilirseniz, gerçekten muhteşem bir görüntü alana kadar aynı noktada birkaç gün üst üste ziyaret edin.

Çok sayıda siluet görüntüsü portrelerdir. Haklı oldukları zaman, gerçekten harika olabilirler, ama aynı zamanda oldukça genel olabilirler. Konularınızı karıştırın ve manzara resimleri gibi farklı şeylerle oynayın.

Siluet fotoğraflarınızın görünüşünü değiştirebilecek büyük bir şey, gölge alanlarında ne kadar doku bıraktığınızdır. Denemek ve biraz ayrıldığınızda tamamen siyahla karşı karşıya kaldığınızda neler olacağını görün.

Acemi fotoğrafçılara sık sık dinamik bir aralığa sahip durumlardan kaçınmaları söylenir, ancak doğru şekilde yaklaşır ve ne beklediğini bilirseniz, gerçekten harika fotoğraflar çekebilirsiniz.