İyi Uzun Pozlama Fotoğrafları Nasıl Alınır

Uzun pozlama fotoğrafçılığında, çekim hızıyla (genellikle beş ila altmış saniye arasında bir yerde) fotoğraf çekersiniz, böylece sahnedeki herhangi bir hareket bulanıklaşır. Tek bir görüntüde zamanın geçişini göstermenin bir yolu. Onları doğru bir şekilde nasıl yapacağına bakalım.

İLGİLİ: Shutter Hızı Nedir?

Uzun pozlama fotoğrafçılığı, tek bir fotoğrafta geçen hareketi ve zamanı göstermekle ilgilidir; Hareketsiz görüntülerde hareket göstermenin yollarından biridir. Hareketsiz kalmak istediğiniz konuların fotoğraflarını çekmek için uzun pozlama sürelerini kullanabilirsiniz (gece gökyüzü gibi). Bunlar uzun süreli pozlama görüntüleri değildir çünkü kasıtlı olarak yıldız izleri çekmediğiniz sürece hareket göstermezler. .

İLGİLİ: Yıldızlı Gökyüzünün İyi Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Klasik örnekler – ve en popüler uzun pozlama konularından bazıları – deniz veya şelaleler gibi su kütlelerinin fotoğraflarıdır. Aşağıdaki uzun pozlama resmine bakın. Suyu ve bulutları bulanıklaştırmak ve düzeltmek için 10 saniyelik bir çekim hızı kullandım ve onlara ethereal bir kalite sağladım. Bu uzun pozlama görüntüsü.

Bir sonraki çekimi on dakika sonra aldım. Burada saniyenin 1 / 100'ünde deklanşör hızı kullandım ve su ve bulutların yukarıdaki uzun pozlama çekiminden çok farklı olduğunu görebiliyorsunuz.

Teknik Şeyler

Uzun pozlama görüntüsü için, sadece bir şeyden sonra geliyorsunuz: Yavaş bir enstantane. Hızlı hareket eden nesneler için uzun pozlama oranını yaklaşık yarım saniyede almaya başlayacaksınız, ancak genellikle on ile otuz saniye arasında bir enstantane hızına sahip olacaksınız. Bazı fotoğraflar için daha uzun süre gitmek isteyebilirsiniz. Yaptığınız her karar bu hedefe hizmet edecektir.

Bir tripod şarttır. Birisi olmadan, yavaş deklanşör hızlarında keskin resimler elde edemezsiniz. Yani evinizi tripodunuz olmadan bırakmayın.

İLGİLİ: Bir Tripod Nasıl Seçilir ve Kullanılır?

Yapmamanız için zorunlu bir nedeniniz olmadığı sürece, ISO'nuzu her zaman kameranın doğal ayarına getirin. Hemen hemen tüm kameralar için bu 100'dür. Bu size en düşük enstantane hızlarını ve en yüksek kalitede görüntüleri sunar.

İLGİLİ: Kameranızın ISO Ayarı Nedir?

Diyafram ayarlanması biraz zor. Çoğu lensle, f / 18'in ardından görüntü kalitesinde bir düşüş görmeye başlarsınız. Normalde f / 16'nın etrafında, yavaş deklanşör hızı ve keskin bir görüntü arasındaki en iyi dengeyi sunması düşünülür, böylece uzun pozlama görüntüleri için en iyi başlangıç ​​noktasıdır. Normalde büyük bir alan derinliği istiyorsun.

İLGİLİ: Aperture Nedir?

ISO'yu 100'e ve diyaframı f / 16'ya ayarladıysanız ve hala istediğiniz çekim için yeterince yavaş çekim hızı elde edemiyorsanız, daha dar bir diyafram veya düşük ISO yerine bir nötr yoğunluk filtresi kullanmayı düşünmelisiniz. modu. Nötr yoğunluk filtreleri merceğin önüne gider ve kameraya giren bir ila on ışık arasındaki bloku engeller. Örneğin, ND süzgeci olmadan bir saniyenin deklanşör hızı ile düzgün bir pozlama elde ederseniz, üç duraklı bir filtre eklemek, sekiz saniye boyunca düzgün bir pozlama için gerekli olan deklanşör hızını alacaktır; Altı durdurma filtresi 64 saniyeye çıkarır.

İLGİLİ: Nötr Yoğunluk Filtreleri Nasıl Çalışır ve Daha İyi Fotoğraflar İçin Nasıl Kullanılır?

Çoğu kameranın maksimum otuz saniyelik bir enstantane hızı vardır. Bunun ötesine geçmek isterseniz, Ampul modunu kullanmanız ve pozlamayı kendiniz zamanlamanız gerekir.

İLGİLİ: Kameramda “Ampul Modu” Nedir?

Diğer İpuçları ve Püf Noktaları

Uzun pozlama fotoğraflarını çekmek için en uygun zaman, gün doğumu ve gün batımının olduğu saatlerdir. Sadece mükemmel ışık almakla kalmıyor, aynı zamanda daha az şey olduğundan, daha düşük obtüratör hızlarına sahip olmak daha kolay. Uzun pozlama çekimlerini öğlen saatlerinde yapabilirsiniz, ancak ND filtrelerini istiflemeniz gerekir.

Pozlama süresi uzadıkça, görüntünün hareketli alanlarında daha fazla şey bulanıklaşacak ve daha az doku ve tanım olacaktır. Her zaman peşinde olduğunuz bakış için doğru dengeyi bulmanız gerekir. Geçen sene bir gün, yerel bir iskelede kırılan dalgaları vurmaya gittim. Aslında sekiz saniyelik bir enstantane ile başladım ve bu sonuç oldu. Bu harika değil.

Aklımda olan görüntü için ne kadar bir enstantanenin istediğimi tahmin etmek üzereydim. İşte saniyenin 1 / 5'inde çektiğim bir atış. Çok daha iyi.

Farklı konularla oynayın. Su en basitlerinden biridir ve çarpıcı sonuçlara yol açabilir, ancak hareket eden her şey işe yarayabilir. Geceleri hareket eden parlak nesneler (arabalar veya dönme dolaplar gibi) harika görünen başka bir başlangıç ​​noktasıdır.

Uzun pozlama görüntüleri, hareketsiz bir şeyle hareket eden bir şeyiniz olduğunda en iyi şekilde çalışır. Bu yüzden manzara fotoğrafçıları ile çok popülerler. Su, bu makaledeki tüm fotoğraflara bakarken, kayalar ya da manzaralar için olmasa da, bulanık bir dağınıklık gibi görünecekti.

Uzun pozlama görüntüleri çekmek için zaten yavaşlamak zorunda olduğunuzdan, ciddi düşünceyi kompozisyona koymak için harika bir zaman. Ayrıca bunları sınırlı renk paletleriyle oynamak için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz.

İLGİLİ: Daha iyi fotoğraflar için sınırlı bir renk paleti nasıl kullanılır

Uzun pozlama görüntüleri inanılmaz derecede ödüllendirici. Akıllı telefon kameralarının rekabet edemediği birkaç fotoğraf alanından biri. Uzun pozlama resimlerinin çoğu manzaraya da sahip, bu yüzden de harika manzara fotoğraflarına rehberimizi mutlaka göz atın.

Image Credits: Giancarlo Revolledo, Sebastian Davenport-Handley, Unsplash ile.