Kablosuz HDMI Nedir ve Kullanmalısınız?

Keith Muratori/Shutterstock

Kablosuz HDMI ürünleri neredeyse on yıldan beri var ancak çok fazla popülerlik kazanmamışlar. Peki, Kablosuz HDMI nasıl çalışır ve eviniz için Kablosuz HDMI ürünlerini satın almanız gerekir mi?

Kablosuz HDMI, HDMI Kablolara Alternatiftir

HDMI kabloları, on yıldan uzun bir süredir yüksek tanımlı video aktarmak için standart ortam olmuştur. Ancak HDMI kablolarının bazı belirgin dezavantajları vardır. Bir kaç asılsız HDMI kablosu, eğlence merkezinizi bir fare yuvasına dönüştürebilir ve kablo kutunuzu veya oyun konsollarınızı tek bir odayla sınırlayabilir.

Bunu şimdiye kadar muhtemelen tahmin etmişsinizdir, ancak Kablosuz HDMI, HDMI kablolarıyla ilgili bazı problemleri çözebilecek bir yüksek çözünürlüklü kablosuz video çözümüdür. Eğlence merkezinizi temizleyebilir, evinizin her yerindeki TV'lere tek bir video kaynağı yayınlayabilir veya ekranı telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan TV'nize yansıtabilirsiniz.

Piyasada bir çok Wireless HDMI ürünü var ve bunların kurulumu oldukça kolaydır. Bir vericiyi bir video kaynağının HDMI portuna ve bir alıcıyı TV'nin HDMI portuna takarsınız, hepsi bu.

İLGİLİ: Düzenli Bir Medya Merkezi ve Çok Odalı Video için En İyi Kablosuz HDMI Ürünleri

Bluetooth gibi, ancak Video için

Apple AirPlay gibi ekran yansıtma uygulamalarının aksine, Kablosuz HDMI bir Wi-Fi bağlantısı gerektirmez. Video kaynağınıza bağladığınız verici bir mikrodalga frekansı gönderir ve ekranınıza takılan alıcı bu frekansı yüksek tanımlı videoya dönüştürür. Bluetooth gibi düşünün, ancak video için.

Bazı (ancak tümü değil) Kablosuz HDMI ürünlerinde dahili IR vericileri bulunur. Bu vericiler, uzaktaki cihazları kontrol etmek için TV uzaktan kumandalarını kullanmanızı sağlar. Bu IR vericileri birçok Kablosuz HDMI kurulumu için gereklidir. Sonuçta, TV kanallarını değiştirmek için bir odadan diğerine koşmak popoda bir ağrı olurdu.

Herhangi bir kablosuz iletim şekli gibi, Kablosuz HDMI da engellemeye eğilimlidir. Kablosuz HDMI ürünlerinin çoğu, Wi-Fi ve cep telefonu sinyalleriyle tıkanabilen 5 GHz mikrodalga frekansı çevresinde çalışır. Neyse ki, çoğu yeni Kablosuz HDMI ürünü, evinizdeki en az sıkışık frekansa otomatik olarak ayarlamak için dinamik frekans seçimini kullanır.

Alexander_Evgenyevich/Shutterstock

Ancak, Kablosuz HDMI'ya gelince, gecikme kaçınılmaz bir engelleme şeklidir. Bir video sinyalinin gösterilmeden önce kodlanması, iletilmesi, alınması ve kodunun çözülmesi gerekir. Sonuç olarak, Kablosuz HDMI ürünlerinin çoğu biraz gecikmiştir.

Kablosuz HDMI ürün yelpazesi genellikle gecikmelerinin en büyük göstergesidir. 660 feet menzile sahip J-Tech Digital HDbitT gibi ürünler birkaç milisaniye gecikme süresine sahip olma eğilimindedir. Ancak, 30 fit menzile sahip olan Nyrius ARIES NPCS549 gibi ürünler, saptanamayan birkaç mikrosaniyeye maruz kalıyor.

Şu ana kadar, siz oyuncular, kablosuz HDMI çözümlerinin Xbox oyunlarını evin etrafında yayınlamak için iyi olmadığını, ancak HDMI kablolarını eğlence merkezinizden çıkarmak için kullanılabileceğini muhtemelen biliyorsunuzdur.

Neden Wireless HDMI Küresel Standart Değil?

Kablosuz HDMI çok soğuksa, neden HDMI kablolarının yerini almadı? Eh, Wireless HDMI için standartlar yoktur ve piyasadaki pahalı Wireless HDMI ürünlerinden hiçbiri birbiriyle uyumlu değildir. Üreticiler bir araya gelip Kablosuz HDMI'yı ev videolarının yeni standardı olarak itebilirler ancak açıkçası, USB-C gibi süper hızlı veri aktarma formatlarının yerini alabilecek teknolojiyi geliştirmek için çok az teşvikleri var.

Şu anda, WHDI lider Kablosuz HDMI seçeneğidir. 5 GHz frekansında çalışır ve 1080p ve 3D videoyu destekler. Ne yazık ki, WHDI 4K'yı desteklemiyor ve yönlendiricilerden ve cep telefonlarından kaynaklanan girişime yatkın. On yıl önce küresel WHDI'nın benimsenmesi yönünde bir baskı vardı ve Sharp ve Philips gibi şirketler aslında WHDI alıcılarını bazı televizyonlara yerleştirdiler. Ancak bu WHDI TV'ler çok başarılı olmadı ve format niş konumuna getirildi.

Diğer bazı Kablosuz HDMI formatları, 4K videoyu destekleyen WiGig ve bazı iyi veri aktarım hızlarına sahip olan WirelessHD dahil olmak üzere tersine düştü. Ancak bu kablosuz formatları destekleyen herhangi bir yeni ürün bulunmuyor ve sonunda unutulacaklar.

Kablosuz HDMI bir Niş Üründür

Her ne kadar Kablosuz HDMI bazı insanlar için son derece yararlı olsa da, yaygın kullanım veya pratik kullanım için çok fazla potansiyeli yoktur. Kablosuz HDMI ile ilgili birçok sorun var ve eğlence merkezinizi temizlemeye ya da bodrumunuza bir kablo sinyali yayınlamaya çalışmadığınız sürece, formatı kabul etmek için çok fazla nedeniniz yok.

Kablosuz HDMI ile en büyük sorun nedir? Fiyat etiketi. Çoğu Kablosuz HDMI kiti yaklaşık 200 ABD doları tutarında çalışır ve yalnızca tek bir verici ve tek bir alıcı içerir. Uygun bir Wireless HDMI ürünleri ordusu oluşturmak için 1000 dolardan fazla para harcamanız gerekecek ve 4K'yı desteklemediklerinden işlem sırasında bazı video kalitesinden ödün verebilirsiniz. Bahsedilmez, çoğu Kablosuz HDMI ürünü aynı anda yalnızca bir verici veya alıcıyla iletişim kurabilir. Tek bir video kaynağını birden fazla televizyona yayınlamak çok pahalı ve zordur.

Dmitiri Ma/Shutterstock

Gecikme başka bir sorundur. TV izleyicilerinin birkaç milisaniyelik gecikme süresinden endişe etmeleri gerekmez, ancak bir Kablosuz HDMI kurulumunun eklediği gecikme süresi video oyunlarını oynanamaz hale getirebilir. Oyuncular için gecikmesiz Kablosuz HDMI ürünleri var, ancak yaklaşık 30 feet menzile sahip olma eğilimindeler, bu nedenle sadece eğlence merkezinizi geliştirmek için gerçekten iyi.

Elbette, Kablosuz HDMI’nın mantıklı olduğu bazı durumlar vardır. Kablo şirketine, her odaya 200 dolarlık bir set üstü kutu koymak için ödeme yapmak yerine, evin etrafında tek bir kablo kutusu yayınlamak için birkaç adet Kablosuz HDMI seti satın alabilirsiniz. Bu Kablosuz HDMI setleri sizi uzun süre dayanmalı ve gelecekte farklı uygulamalar için kullanabilirsiniz.

Kablosuz HDMI, eğlence merkezinizi temizlemek için de harika bir yoldur. 1000 $ 'lık ürünler satın almak istemiyorsanız, bir vericiyi her zaman bir HDMI düğmesiyle eşleştirebilir ve HDMI kablolarının çoğunu eğlence merkezinizden tek bir dokunuşta kaldırabilirsiniz. Ayrıca, Kablosuz HDMI, evden projektörleri çok daha kolay bir hale getirebilir, çünkü tavandan herhangi bir kablo sarkmak zorunda kalmazsınız.

Kablosuz HDMI, video aktarımı için küresel standart olacak mı? Uzak ihtimal. Ancak, bunun için iyi bir kullanım bulabilirseniz, evinizdeki HDMI kablolarının yerini alabilir.

Kaynaklar: ActionTec, Wikipedia