'Karanlık Web' Hakkında Başlıklar Genellikle Saçmalık

Haber çıkışları özel veriler hakkında “karanlık web'de görünmek” hakkında rapor hazırlarken eleştirel düşünün, çünkü muhtemelen hayal ettiğiniz şey anlamına gelmez.

İşte Troy Hunt, bir güvenlik araştırmacısı, TroyHunt.com'da yazıyor:

Çoğu insanın “karanlık web” hakkında konuştuğunu duyduğumda, IRL eşdeğeri hakkında düşündükleri farklı bir izlenim edinirim; Geceleri geç saatlerde rıhtıma çıkmak gibi, bir kapriste başınızı bir beysbol sopasıyla mağara edebilecek gölgeli karakterlerle yüzleşmek gibi.

Hunt, karanlık ağın büyük ölçüde zararsız olduğunu ve insanların anonim bir şekilde iletişim kurmasını sağladığını göstermeye devam ediyor. Ve karanlık sitenin suçlu kısımları satış için kişisel bilgi sunuyor? Büyük oranda, selleri veya basit Google aramalarını kullanarak kolayca bulabileceğiniz şeyler satıyorlar. Bir vakada, Reddit'te sızdırılan veriler, bir kişi satmaya çalışmasından dört gün önce kamuya açıktı – sadece medya, karanlık web üzerinde satış için “görünmek” konusunda nefes kesici bir şekilde rapor verdi.

O zaman neden haber siteleri ve güvenlik şirketleri karanlık ağı o kadar çok oynuyor? Çünkü satıyor. İşte tekrar Hunt:

Kullandığınız "karanlık web" kelimelerini her gördüğünüzde kendinize şu soruyu sorun: yayının hissetmenizi istediği duygu nedir? Korkmanı hissetmeni istiyorlar mı? Yaparsan daha fazla güvenlik işi satarlar mı? Tıklama, hikayeyi okuma ve reklam para kazanma kampanyasının bir parçası olma olasılığı daha yüksek mi? Evet? O zaman muhtemelen FUD.

Tüm parça bir okumaya değer, ve web sitelerinde (bu bir tane de dahil olmak üzere) tıklamalara yol açmak için kullanılan korkutucu görünümlü bir hacker klip sanatının büyük bir gözyaşıyla başlıyor.