Katlanabilir Telefonlar Nasıl Çalışır ve Ne Zaman Gideceğim?

LetsGoDigital

Katlanabilir telefonlar 2019'un en garip ve en devrimci teknolojisi olabilir. Fakat bu işler nasıl çalışıyor ve bunları satın alma şansımız ne zaman olacak?

Bu Telefonları Katlanabilir Yapan Nedir?

Elbette, 90'lı ve 2000'li yıllarda geriye katlanan telefonlarımız vardı. Ama şimdi akıllı telefonlar çağındayız ve akıllı telefonunuzu ikiye katlamaya çalıştıysanız, kırık bir telefonla bitirdiniz. Akıllı telefonunuzda esnek bir OLED ekran, polimer ekran, özel bileşenler ve eklemli bir kılıf olmadığı sürece bu. Katlanabilir telefonlar, tonlarca devrimci teknoloji ile doludur, ancak göreceğiniz en çığır açan bileşen ünlü, esnek OLED ekrandır.

Organik ışık yayan diyot göstergeleri (diğer bir deyişle OLED göstergeleri), bir organik bileşikler ağı üzerinden elektrik atılarak çalışır. Son derece ince, esnek ve canlıdırlar. Arkadan aydınlatmaya gerek duymazlar ve kalın LED ekranlardan daha koyu renkler üretebilirler.

Bu güzel, esnek ekranlar öncelikle Samsung tarafından üretilmiştir ve zaten aşina olduğunuz birçok üründe bulunmaktadır. Galaxy S7 Edge'de kavisli bir OLED ekran var. İPhone X bir Samsung OLED ekrana sahip. Sony bazı OLED TV'leri yayınladı ve LG, kağıt inceliğinde ve hafifçe esnek bir dizi Signature OLED TV üretti.

Samsung ve Royole gibi üreticiler, 2011'den bu yana OLED ekranlar geliştiriyor ve bu ekranlar çok sayıda tüketici sınıfı ürüne yöneldi. Katlanabilir telefonların bir şey haline gelmesi neden bu kadar uzun sürdü? İşletmeler, bir telefondaki diğer tüm bileşenlerin de nasıl esnek hale getirilebileceğini bulmak zorunda kaldı.

Merak ediyor olmanız durumunda, cam çok esnek değildir. Sonuç olarak, üreticiler esnek telefonlar için esnek polimer ekranlar geliştirmek zorunda kaldılar. Güçlendirilmiş devre ve lityum-iyon piller, ileri geri esnetirseniz alev alabilir, bu yüzden üreticiler bunun için bir çözüm bulmak zorunda kaldı. Alüminyum ve plastik telefon kılıfları teknik olarak bükülebilir , ancak birkaç kıvrımdan sonra kopacaklar. Bunun nereye gittiğini gördün mü? Cep telefonunda bulmayı umduğunuz her şey, katlanabilir bir telefonda kullanım için devrim niteliğinde olmalı.

Samsung ve Royole gibi üreticiler, telefondaki bileşenlerin nasıl daha esnek hale getirilebileceğini keşfettiler. Aksi takdirde, katlanabilir telefonları serbest bırakmazlardı. Ancak teknoloji hala erken aşamada. Olduğu söyleniyor, bu cihazların uygun fiyatlı ve yaygın hale gelmesi birkaç yıl alacaktır.

Bu arada, üreticilerin katlanabilir telefonlar için daha iyi bir isim bulmasını ümit edebiliriz. İnsanlar kaçınılmaz olarak onlara "dolgun" veya "esnek telefon" demeye başlayacak ve bu hiç de iyi değil.

Katlanabilir Telefonlar Sınırsız Fırsat Sunuyor

Peki, katlanabilir telefonlarla ne yapacağız? Bu eğilimin nereye gittiğini bulmak zor, çünkü üreticiler teknolojiyi çok çeşitli benzersiz yollara indirdiler.

Samsung Galaxy F ve Royole FlexPai gibi bazı cihazların tablet boyutunda akıllı telefonlara genişleyebileceğini biliyoruz ve bu oldukça havalı. Bunları etrafta dolaşırken normal akıllı telefonlar gibi kullanabilir veya bir arkadaşınızla görüntülü sohbet etmek veya bir şeyler yapmak istediğinizde bunları tabletlere katlayabilirsiniz. Bir tablet olarak iki katı olan telefonlar, medyayı kullanma biçimimizi değiştirebilir ve hareket halindeyken çalışmayı daha da kolaylaştırabilirler.

Motorola RAZR 4 gibi katlanabilir teknolojiyi diğer yöne çeken cihazlar da var. RAZR 4, kendiliğinden flip telefon gibi katlanır ve esas olarak hacimli cep telefonunuzu çok daha küçük bir cihaza dönüştürür. Bazı teknik demolar bileğinize sarılabilecek katlanabilir telefonlar gösterdi ve Apple, tuhaf bir şekilde, yeterince kaydırma yapan bir telefon için patent aldı.

Bu teknoloji o kadar yeni ve çığır açıcı ki üreticilerin ne yapacaklarından emin değiller. Ve bu gerçekten heyecan verici bir şey çünkü akıllı telefonların formatı sonunda daha büyük bir şeye dönüşebilir.

Techconfigurations

Teknoloji Şeklinde Bükülebilir

Geleneksel akıllı telefonlarla ilgili birçok sorun çözüldü. Ekranları dayanıklı, dayanıklı pil ömrüne sahip ve insanların kullanımı nispeten kolay. Ancak katlanabilir telefonlar bizi biraz geri getirecek. Daha fazla pil gücü gerektiren daha büyük ekranlara sahipler, çok dayanıklı olmayan malzemelerden yapılmışlar ve ortalama bir akıllı telefondan farklı şekilde çalışacaklar.

Bu telefonlar hakkında duyacağınız en büyük şikayet, muhtemelen onların plastik ekranları olacak. Hayır, cam gibi paramparça olmayacaklar ve Royole gibi şirketler “kırık ekranlara elveda demek” gibi sloganlar atmaya başladılar ama bu fikir biraz yanıltıcı. İPod'ların cebinizde çizilen ve çizilen plastik ekranlar olduğunu hatırlıyor musunuz? Evet, katlanabilir telefonlar aynı problemi yaşayacak. Ve bu telefonlar katlanabilir olduğu için, ekran koruyucusu bulma konusunda çok fazla şansınız olmayacak.

Ancak ekran, katlanabilir bir telefonun tek kırılgan kısmı değil. Üreticiler, günde yüzlerce kez bükülebilecek malzeme lehine sert metal veya plastik telefon kılıflarından uzaklaşmak zorunda kalacaklar. Bu katlanabilir telefonlardaki menteşeler ciddi zayıf noktalar olacak (onlar da flip telefonlardaydı), çünkü çoğunlukla plastik ve hafif metallerden yapılacaklar. Bu cihazlardaki OLED ekranları da sorun olacak çünkü OLED'ler zaman içinde yanma problemine maruz kalabilir (TV gibi) ve yaptıkları organik materyal neme karşı çok hassastır.

Pil ömrü, yazılım uyumluluğu, devre ve kullanım kolaylığı da bu telefonlar için engel teşkil edecek. Ancak bazı insanlar bu küçük sorunlar için fazla endişelenmeyebilir ve katlanabilir telefonlar tüketici dostu bir fiyata ulaşmadan çok önce çözüleceklerdir.

Eğer ellerinizi 2019 yılında katlanabilir bir telefona sokarsanız, kırılgan, tıknaz, loş ve aç olan bir cihaz için çok para harcayacaksınız. 1. nesil iPad'in ne kadar riskli olduğunu hatırlıyor musunuz? Evet, biraz böyle olacak. Ancak rekabet teknolojik ilerlemeyi teşvik eder ve bu katlanabilir cihazlar (popüler hale gelirlerse) on yıldan daha kısa bir sürede rahat ve dayanıklı hale gelmelidir.

Royole

Katlanabilir Telefonunuz Olacak… Sonunda

Bu andan itibaren, satın alabileceğiniz tek katlanabilir telefon Royole FlexPai'dir ve maliyeti 1.318 $ 'dır. Bir çok şirket esnek telefonlarını piyasaya mümkün olduğunca hızlı bir şekilde zorluyor gibi gözüküyor (5G'nin yanında) ve bazı şirketler 25 Şubat'ta MWC 2019'da çıkış tarihlerini belirleyecek. Samsung Galaxy F'nin bu yıl çıkacağını varsaymak güvenli, ancak Samsung'un 20 Şubat'ta bir basın açıklaması yaptığını kesin olarak bileceğiz.

FlexPai'nin 1.318 $ 'lık fiyat etiketine bakılırsa, 2019’da bütçeye katlanabilir telefon bulamayacaksınız. Açıkçası, FlexPai süper kaliteli bir cihaz gibi görünmüyor. CES 2019'daki videolar, FlexPai'nin ekranının gövdesiyle aynı hizada olmadığını, plastik-y kılıfının düz bir şekilde katlanmadığını ve Water OS cihazının açılıp kapandığında sıkıca kapandığını ve takıldığını gösteriyor. Popüler bir üreticiden gelen yüksek kaliteli ve esnek bir telefonun 2000 ABD dolarından fazla bir süre için çalışabilme ihtimali yüksektir.

İşte bildiğimiz esnek telefonlar:

  • Royole FlexPai şu anda satın alınabilir. 1.318 dolardan satılıyor.
  • Samsung, 20 Şubat'ta Galaxy F'nin çıkış tarihini ve fiyatını açıklayacak.
  • Huawei, 5G katlanabilir telefonlarını 25 Şubat'ta MWC'de göstermeye hazırlanıyor.
  • Motorola RAZR 4 hakkında pek bir şey paylaşmadı. Cihazın MWC'de gösterileceği konusunda söylentiler var, ancak Motorola MWC Sergi sayfasına dahil edilmedi.
  • Oppo, 25 Şubat'ta MWC'de bir katlanabilir telefonu gösterebilir.
  • Xiaomi bu hafta başında katlanabilir telefonları için bir video yayınladı.
  • Sony, katlanabilir bir telefon oluşturuyor olabilir ve bazı konsept görüntüleri TechConfigurations tarafından bir araya getirilmiştir.
  • LG yakın zamanda katlanabilir bir telefon için patent başvurusunda bulundu.
  • Apple son zamanlarda katlanabilir bir telefon ve kaydırma gibi ayarlanan bir telefon için patent aldı.

Kaynaklar: Patence, Android Kurumu, CNET