Kendi Kendini Süren Bir Araba Ne Zaman Alabilirim?

BMW Group

Kendi kendine sürüş arabaları bir süredir aklımızdaydı ve üreticiler her gün ilerleme kaydediyor gibi görünüyor. Ama araba yolunda ne zaman araba kullanacaksın?

Cevap biraz karmaşık. Buna cevap vermek için, şu anda kendi kendini süren otomobillerle nerede olduğumuzu ve gelecekte tümüyle özerk otomobilleri gerçeğe dönüştürmek için atmamız gereken adımları anlamamız gerekiyor.

Bir Araba Tamamen Özerk Ne Zaman?

SAE International standartlarına göre, otonom otomobiller 0 ile 5 arasında bir ölçekte “seviye” ile derecelendirilmektedir. Seviye 0 otomobillerin özerkliği yoktur ve her zaman bir insan tarafından kontrol edilmesi gerekir. 5. seviye arabalar tamamen özerktir ve bir insanın çalışması için herhangi bir yardım gerektirmez.

NHTSA/SAE

Şu anda kullandığınız araba, büyük olasılıkla, bir Seviye 1 özerk araç. Seyir kontrolü özelliklerine sahip ve hatta bir yedek kamera bile olabilir. Ancak, Tesla, Cadillac CT6, Mercedes-Benz E-Class veya Volvo S90 gibi Seviye 2 veya Seviye 3 yarı özerk bir araba kullanmanız ihtimali var. Bu otomobiller, otomobilinizi sabit bir hızda tutarken ve şerit değiştirirken, ellerinizi direksiyondan çekmenize olanak tanıyan Auto Pilot veya Super Cruise gibi özelliklere sahiptir.

Tamam, yüceltilmiş seyir kontrolü süper harika, ama tamamen kendi kendine sürüş bir araba almaya çalışıyorsunuz. Piyasada herhangi bir Seviye 4 veya Seviye 5 özerk araba var mı? Cevap çok büyük bir "hayır" dır, ancak kendinizi çok kısa bir süre sonra orijinal bir sürüş arabasında bulabilirsiniz.

İLGİLİ: Özerkliğin Farklı Kendi Kendine Süren Arabaları “Seviyeleri” Neler?

2019, Seviye 4 Özerk Arabaların Yılıdır

Henüz Seviye 4 özerk araçlardan bahsetmedik, ama bunlar kendi kendine sürüş arabalara yolculukta önemli bir adım. Seviye 4 ve Seviye 5 özerk arabaları arasındaki ayrım çizgisi, esasen esnekliktir. Level 5 özerk otomobiller bir hevesle herhangi bir yerden geçebilir ve yeni yerler boyunca güvenli bir şekilde manevra yapabilirken, Level 4 otomobiller bir şehir veya eyalet gibi önceden belirlenmiş alanlara sıkışmış durumda. Seviye 4 otomobilleri ayrıca yol haritalarından ve her şeyi süper kolay ve güvenli kılan seyahat verilerinden beslenir. Level 5 otomobilleri aşırı bilinçli insan sürücülerle karşılaştırılabilirken, Level 4 otomobilleri tanıdık bir şehrin sokaklarında dolaşan yakın kör bir kişiyle karşılaştırılabilir.

Bu nedenle, 4. Seviye özerk otomobillerin, perakende otomobil pazarı için değil, özellikle sürücüsüz sürüş paylaşımı ve teslimat hizmetleri için inşa edilmesi. Bu arabalar önceden belirlenmiş bir yolda çalışırlar, ancak şeritlerin arasında manevra yapabilir ve araba ya da yayalarla çarpışmalardan kaçınabilirler. Güvenilir, güvenli ve gelecekte Level 5 otomobilleri için faydalı olacak veri toplama konusunda iyiler. Üreticiler zaten bazı şehirlerde Level 4 özerk araba kullanıyorlar ve Level 4 özerk bir araba görme (veya içinde olma) ihtimalleri çok iyi.

Waymo

Google tarafından kurulan kendi kendine sürüş otomobil şirketi Waymo, 4. seviye kendi kendine sürüş otomobillerinin öncülerinden biridir. Şirket, neredeyse on yıldır özerk otomobiller üzerinde çalışıyor ve şu anda Chandler, Arizona ve San Francisco, California'da sürüş paylaşımı için (belirli bir grup insan tarafından) Waymo araçları kullanılıyor. Bir Waymo özerk taksisinde ücretsiz yolculuk yapmak isteyen Metro Phoenix bölgesi sakinleri şu anda bir Erken Rider programına kaydolabilir, ancak alanlar sınırlıdır, bu nedenle çok fazla zaman harcamayın.

Waymo'nun en büyük rakibi GM, bu yıl kendi kendini süren Chevy Volts filosunu piyasaya sürüyor. Bu Chevy Volt'un direksiyon simidi, pedalları veya hızölçerleri yoktur ve araçsız arabalara doğru güvenli bir adım işaretler. GM'in bu arabaları nerede test edeceğini bilmiyoruz, ancak şirket birkaç yıldır San Francisco ve Phoenix'teki Level 4 özerk arabaları (direksiyonlu) kullanıyor, bu yüzden en yeni Chevy Volt'un bitme şansı var Kaliforniya ya da Arizona’da.

Ancak Arizona veya Kaliforniya'da ikamet etmiyorsanız, bölgenizde farklı bir Level 4 özerk araç markası görebilirsiniz. Şu anda, San Francisco'daki bir kaza olarak Pittsburg'daki kendi kendini süren araba filosuna odaklanan Uber, şirketi testten biraz daha aşağı test etmeye zorladı. Ford, Miami'deki bir Fusion Hybrid Sedan'dan yiyecek almak için Walmart ile birlikte çalışıyor ve 2021'de dolaşan Ford otonom taksileri olmalı.

Nissan ve Volkswagon da dahil olmak üzere, Seviye 4 özerk arabalarını önümüzdeki birkaç yıl içinde Amerikan sokaklarına taşımayı planlayan birkaç şirket var. Fakat oyuna biraz geç kaldılar ve hangi şehirlerde arabalarını test etmeyi planladıklarını açıklamadılar.

Level 5 Özerk Arabalar Nerede?

Şu anda garajınızda 5. Seviye bir otomobil kullanmamanızın bir numaralı nedeni henüz var olmadıklarıdır. SAE standartlarına göre, 5. Seviye bir otonom otomobilin yeni yerlerde bir insan gibi performans göstermesi ve bir insan gibi çılgınca tehlikelere cevap verebilmesi gerekiyor.

Ama burada gerçekçi olalım. Seviye 5 özerk otomobilleri, milletvekillerinin sokaklarımıza izin vermesinden önce, Tanrı'nın her dönüşünde, durağında ve vahşi hareketinde insanları geride bırakması gerekiyor. Bir insan tarafından kontrol edilen bir arabanın bilgisayar tarafından kontrol edilen bir arabadan daha kategorik olarak nasıl daha tehlikeli olduğunu gösteren verilere ihtiyacımız var.

Peki, ne yapılması gerekiyor? Eh, yeni başlayanlar için üreticiler güvenlik raporlarını ABD Ulaştırma Bakanlığı'na gönderebilirler. DOT iyi bir güvenlik verisi toplayana kadar yasalar geçilmez. Anlaşılır bir şekilde, her şirketin DOT'a yıllık raporlar sunmak için yeterli veriye sahip olmadığı ve sadece Waymo ve GM'nin levhaya çıkmayı başardıkları görülmüştür.

Ancak otonom otomobil üretimi için en büyük engel DOT değil AI. Doğal olarak, AI zamanla daha iyi hale gelecektir. İşte yakalama, bir insan gibi düşünmek daha iyi olmalı ve geliştiriciler AI gibi düşünmek daha iyi olmalı.

İnsanları kullanmak için robotları değil, yolları ve otoyolları inşa ettik. Sonuç olarak, sürüşün “kolay” ve “zor” bölümleri hakkındaki anlayışımız tamamen özneldir. Üreticiler, lastik süspansiyonunu gerçek zamanlı olarak (oldukça havalı olan) ayarlayarak AI'nın mümkün olduğu kadar yumuşak bir sürüş yapmasına odaklanırken, AI'nın bazı ortalama, gerçek dünya sürüş koşullarında tamamen güvenilmez olabileceği gerçeğini görmezden geliyorlar.

Waymo

Örneğin, Oto Pilot modundayken karayolu üzerinde bir kamyona çarpan Tesla'yı hatırlıyor musunuz? Bu, Tesla'nın bir kamyonun parlak tarafını gökten ayırt edemediği için oldu. Ancak Tesla sadece dolaşmak için kamera kullanmıyor, radar kullanıyor (rakiplerin aksine, Tesla LiDAR kullanmıyor). Bu enkaz olmadan önce, Tesla'nın radar sistemleri, frenlerin devreye girmesini gerektiren bir engel saptadı. Ancak Tesla, radar sistemini, karayolu üzerinde gördüğünüz büyük yatay nesnelerin çoğu sadece trafik işaretleri olduğu için, büyük yatay nesneleri görmezden gelecek şekilde tasarladı. Bu yüzden Tesla bariz bir sorunu çözmek için zaman ayırırken, çözümlerinin AI'nın iyi seçimler yapma yeteneğini nasıl karmaşıklaştıracağını göz ardı ettiler.

Üreticiler ayrıca AI'ya giden yolun ince dilini de öğretmek zorundadır. Farkında olsanız da olmasanız da, diğer sürücülerle sürekli iletişim kurarsınız. Başka bir sürücü gözlerini dört yönlü bir durakta yanıp söndüğünde, yol hakkınız olduğunu bildirir. Karayolu üzerinde birleşmeye gittiğinde, biraz güven ve saldırganlık kullanmadıkça, diğer sürücüler içeri girmenize izin vermez. Eğer otonom bir araba, yolda ince iletişim biçimlerinin nasıl kullanılacağını bilmiyorsa, asla güvenilir ya da güvenli olmayacaktır. Tabii ki, bu sorunun en iyi çözümü, yoldaki her arabayı kendi kendini süren bir araba ile değiştirmektir, ancak bu on yıllar boyunca gerçekleşmeyecektir (en azından).

Şu anda kendi kendini süren bir arabaya sahip olamasanız da, 2. Seviye veya 4. Seviye özerk bir araçta geleceğin tadını çıkarabilirsiniz. Bu fırsatlar henüz herkes tarafından kullanılamıyor, bu yüzden şanslı olmayan bir özerk otomobil tutkunuysanız, o zaman Detroit Auto Show veya CES 2019'dan fotoğraflar için razı olmalısınız.