Kendi Oyun Sunucunuzu Nasıl Başlatabilirsiniz?

OHishiapply / Shutterstock

Bilgisayarınızda bir oyun sunucusu barındırabilseniz de, bazen 7 gün 24 saat çalışan bir bulut sunucusuna sahip olmak daha uygundur. Oyun sunucusu barındırma özellikle ucuza birkaç arkadaşınızla oynamak istiyorsanız şaşırtıcı derecede ucuz olabilir.

Özel ve Paylaşılan Hosting

Özel barındırma, bir sunucunun rafının tamamını ya da genellikle bu rafın kaynaklarının bir kısmını kiraladığınızda gerçekleşir. Tam olarak ne satın aldığınızla ilgili ayrıntılı spesifikasyonlar verilecek ve paylaşılan barındırma ile karşılaştırıldığında genellikle biraz daha fazla ödeme yapacaksınız.

Paylaşılan barındırma, birden çok sunucu rafında bir oyun sunucusunun birden çok örneğini çalıştırarak barındırma sağlayıcısının tasarruf etmesini ve düşük bir fiyat almasını sağlar. Ancak, hangi özellikleri aldığınız her zaman net değildir ve sunucunuz ağır yük altındaysa tıkanıklık sorunları yaşayabilirsiniz.

Siz ve birkaç arkadaşınız için bir sunucu kurmayı düşünüyorsanız, biraz para biriktirmenizi ve paylaşılan bir hosting almanızı öneririz. Sunucunuzda çok sayıda insanın oyun oynamasını istiyorsanız, önce paylaşılan barındırma işlemini denemeli ve gerekirse özel barındırma sistemine geçmelisiniz.

Sunucunuzu hangi sağlayıcıdan satın aldığınıza bağlı olarak, sağlayıcı otomatik olarak yeniden başlatmalar ve kolay mod yükleme gibi sunucunuzu otomatik olarak kurmak, yapılandırmak ve yönetmek için araçlar oluştururken yönetilen barındırma da alabilirsiniz.

Paylaşılan Barındırma Seçenekleri

Nodecraft

Burada listelenen seçeneklerin tümü de barındırabilir. Kurulum için çok fazla endişelenmenize gerek kalmayacaktır, çünkü nispeten basit olmalı veya tamamen sizin için kullanılmalı.

 • Gameservers.com: Küçük kullanım durumları için çok ucuz sunucular, istediğiniz oyuncu sayısına göre ücretlendirilirsiniz. İyi bir kontrol paneli, ancak DDOS koruması yok.
 • Low.ms: Çoğu oyun için yönetilen bir kontrol paneli sunarken, özel ve paylaşılan barındırma arasında bir uzlaşma. Aldığınız özellikleri bileceksiniz, ancak özel bir iş parçacığı için ekstra ödeme yapmanız gerekecek. Ayrıca, sunucu unvanınıza marka koyuyorlar, bu da 2 ABD Doları’nı kaldırıyor, ancak biraz para biriktirmeye çalışıyorsanız bu konuda sorun olabilir.
 • Nodecraft: Alan başına ücret almayan paylaşılan bir barındırma sağlayıcısı. RAM tarafından bölümlendirilmiş farklı katmanlara ve çalışabileceğiniz örnek sayısına sahiptirler. Aslında, RAM izin veren, tek bir katman üzerinde birden fazla sunucu barındırabilirsiniz.

Hangi seçenekle giderseniz gidin, kontrol paneli olduğundan ve istediğiniz oyunu desteklediğinden emin olun.

Özel Hosting Seçenekleri

Özel barındırma size daha fazla özgürlük ve kontrol sağlar. Birden fazla oyun sunucusunu bir kutuda ve birden fazla farklı oyunda barındırabilir ve kutuya tam erişime sahip olduğunuzdan, bir web sunucusunu sunucudan çalıştırabilmeniz için bir web sunucusunu veya oyunla ilgili olmayan herhangi bir şeyi bile barındırabilirsiniz.

 • OVH: Sadece iki yer, Kanada ve Fransa, ancak fiyat için çok güçlü sunucular sunuyor. En yeni gen donanımına sahip olmakla ilgilenmiyorsanız, eski ekipmanlarını kardeş şirket SYS'den kiralayabilirsiniz. Her ikisi de tamamen yeni sunucular olacaktır ve her şeyi kendiniz ayarlamak zorunda kalacaksınız.
 • Gameservers.com: Bu şirket paylaşımlı barındırma üzerine yoğunlaşsa da, isteğe bağlı sunucular da bir seçenek olarak sunuyor. Bu isteğe bağlı olmasına rağmen yönetilen kontrol panelini bile alır ve yalnızca kontrol paneline erişiminizi kısıtlar.
 • Amazon İnternet Servisleri: Daha fazla premium, kurumsal bir seçenek. Sunucuları barındırmak isteyen bir oyun geliştiricisi iseniz, AWS GameLift araştırmaya değer. Tek, genel bir sunucu arıyorsanız, EC2 daha uygun olacaktır. Ve eğer bir öğrenciyseniz, bir .EDU e-postasıyla 100 $ ücretsiz kredi alabilirsiniz.

Özel Bir Sunucu Ayarlama

Çoğu Steam oyunu, sunucuyu indirmek ve çalıştırmak için SteamCMD'yi kullanır, ancak genellikle tüm başlangıç yönergeleriyle bir .bat dosyası yapılandırmanız gerekir. Diğer oyunların indirebileceğiniz kendi sunucu programları olabilir; daha fazla bilgi için oyunun resmi belgelerine bakın. Buradaki birkaç rehbere link vereceğiz, ancak bu listede olmayan bir şeyi çalıştırmak istiyorsanız, oyunun adı ve “özel sunucu kurulumu” için hızlı bir web araması genellikle yararlı sonuçlar verecektir.

 • Minecraft
 • Pas
 • Factorio
 • Garry'nin Modu
 • Takım kalesi 2
 • CSGO
 • DOTA 2
 • ARK: Hayatta Kalma Gelişimi

Sunucu kurulduktan ve çalıştıktan sonra, bağlantı noktalarının sunucuda açık olduğundan ve böylece kullanıcıların erişebilmesi için emin olmak isteyeceksiniz. Bu adım her ana bilgisayar için farklı olacaktır, ancak sağlayıcınızın kontrol panelinde bir şey görmüyorsanız, yalnızca Windows Güvenlik Duvarı ayarlarını değiştirmeniz ve sunucu uygulamasını beyaz listeye eklemeniz gerekir.

Bağlantı noktaları açıldıktan sonra, insanlar sunucunuza IP adresiyle veya muhtemelen oyun içi sunucu tarayıcısından bağlanabilmelidir. Oyuna bağlı olarak, sunucunuz için bir alan adı almak isteyebilirsiniz, böylece IP adresini kolayca hatırlayabilirsiniz.