Kendi Web Sitenizi Kolay Bir Şekilde Ayarlama

Kendi web sitenizi kurmak hiç bu kadar kolay olmamıştı; İşte bu web sitesini çalıştırmak ve çalıştırmak için bilmeniz gerekenler.

Bir Web Sitesine Ne İhtiyacınız Varsa Karar Verin

Başlamadan önce, istediğiniz web sitesi türünü göz önünde bulundurmanız gerekir. Bir web sitesine başlamak için pek çok harika seçenek var, ancak hepsinin farklı avantajları var. Bir çevrimiçi kartvizit veya özgeçmiş için ihtiyacınız olan şey, bir çevrimiçi mağaza veya haber yayını planlıyorsanız ihtiyacınız olandan çok farklıdır.

Muhtemelen inşa etmeyi düşündüğünüz üç tür web sitesi var.

  • Basit Bir Kişisel Web Sitesi : İletişim bilgilerinize ve sosyal medya hesaplarınıza bağlanan basit bir çevrimiçi varlık istiyorsanız, gerçekten çok fazla web sitesi özelliğine ihtiyacınız yoktur. Birçok araç ihtiyacınız olandan çok daha güçlü ve muhtemelen daha pahalı olacak. Biyo, fotoğraf ve bağlantılar içeren tek bir sayfa sitesi muhtemelen yeterli olacaktır.
  • Tam, Geleneksel Bir Web Sitesi veya Blog : Bir sonraki seviye, geleneksel bir web sitesi olarak en çok düşündüğünüz şeydir: Farklı şeyler için birden fazla sayfa veya düzenli olarak güncellenen bir blog. Küçük işletmeler veya çevrimiçi itibarlarını geliştirmeye çalışan insanlar bu tür web sitelerini işletiyorlar.
  • Bir Çevrimiçi Mağaza : Bir web sitesi aracılığıyla bir şey satmak istiyorsanız, daha basit bir web sitesi çalıştıran kişilerin sahip olmadığı bir dizi ekstra özelliğe ihtiyacınız var. Buna bir alışveriş sepeti, stokları yönetme yeteneği, ödemeleri işleme yöntemi ve siparişleri takip etme ve bildirimleri işleme koyma gibi bir şey dahildir. Her şeyi yöneten hizmetler var, ancak daha pahalılar ve kurulum için daha fazla çaba göstermeleri gerekiyor.

İhtiyaçlarınızı değerlendirdikten ve ne oluşturacağınıza karar verdikten sonra, web sitenizi nasıl çalıştıracağınıza bakmaya devam edebilirsiniz.

Nasıl Çalıştırılacağınıza Karar Verin

Web sitenizi sıfırdan kodlayan el günleri, bu makalenin neyle ilgili olduğunun ötesinde, inanılmaz bir özel çözüme ihtiyaç duymadığınız sürece, oldukça yapılır. İhtiyacınız ne tür bir web sitesi için hizmetleri kullanmak kolaydır.

Carrd: Basit Bir Sayfa Web Siteleri

Basit, tek sayfalık web siteleri için Carrd inanılmaz. Başlamak için ücretsiz ve iyi görünümlü, duyarlı temalar hemen hemen her kullanım durumunu kapsar. Ne zaman hızlı bir şekilde temel bir site kurmam gerektiğinde Carrd'ı kullanırım.

9 $ / yıl için, özel bir etki alanı kullanabilir, iletişim veya kayıt formları ekleyebilir, PayPal veya Stripe kullanarak ödeme alabilir ve “Made with Carrd” markasını kaldırabilirsiniz. Profesyonel bir şey istiyorsan, hızlı, gitmenin yolu bu.

Wix: Büyük İnternet Siteleri, Kodlama Yok

Wix, en popüler web sitesi üreticilerinden biridir ve iyi bir sebepten dolayı: kodlama gerektirmeyen, tam özellikli, çok sayfalı bir web sitesi oluşturmanın kolay bir yoludur. Wix ile Carrd'dan çok daha büyük web siteleri oluşturabilirsiniz.

Dezavantajı, başlangıçta ücretsiz olmakla birlikte, kendi etki alanınızı kullanmak ve Wix reklamlarını kaldırmak için aylık Wix $ 8,50 ödemeniz gerekecek. Ancak, bu etki alanı adınızın maliyetini de içerir. Form oluşturucu ve bir çevrimiçi mağaza gibi diğer özellikler ayda 12,50 dolardan başlar.

Bir işletme web sitesi için iyi bir seçenek, ancak basit bir kişisel site için biraz pahalı. Wix'in ücretsiz sitelerinde reklamlar da çok can sıkıcı.

Kareler: Pahalı, Cazip Siteler

Kareler, temelde Wix'in premium bir sürümüdür, ancak ücretsiz bir plan yoktur. Kişisel bir site için (etki alanı adı dahil) 14 ABD Doları / ay'dan başlar ve bir çevrimiçi mağaza için 40 ABD Doları / ay'a kadar çıkar. Bu oldukça pahalı olsa da, Squarespace'in avantajı, çirkin bir web sitesi yapmanın neredeyse imkansız olmasıdır. Temaların tümü iyi düzenlenmiştir ve seçenekleriniz biraz daha sınırlıdır; Wix, herkes için ücretsiz bir parça. Squarespace'in çevrimiçi mağaza özellikleri de blog motorunda olduğu gibi güçlü.

Para bir nesne değilse, Squarespace mükemmel bir seçenektir. Sadece ücretli olduğu için mükemmel müşteri desteği var. Ancak, temel bir web sitesi için yılda 150 ABD dolarından fazlaya malolur.

Kendi Kendine Barındırılan WordPress: Toplam Kontrol Ama Daha Karmaşık

İnternetin büyük miktarları kendi kendine barındırılan WordPress örnekleriyle çalışıyor. Nasıl Yapılır Geek, İnceleme Geek ve LifeSavvy için kullandığımız şeydir. Kendi kendine barındırılan bir WordPress sitesi, basit bir web sitesinden bir blog içeren bir yayına, ayda bir milyonlarca sayfa görünümü ve özel bir çevrimiçi mağazaya kadar hemen hemen her şeyi oluşturabileceğiniz bir çerçevedir. Bunun dezavantajı, kodlamanın nasıl yapıldığını bilmek zorunda olmamanız gerekmekle birlikte, WordPress'in en iyi şekilde yararlanabilmesi için teknik bilgi (ya da derinlemesine öğreticiler aracılığıyla çalışmaya istekli olma) ihtiyacı var.

Bu listedeki diğer seçeneklerin aksine, WordPress bir hizmetten çok bir platformdur. Ücretsizdir, ancak bir etki alanı adı, barındırma ve kullanmak istediğiniz tüm premium temalar veya eklentiler için ödeme yapmanız gerekir. WordPress için destek ve geliştirmeye adanmış bir endüstri var. Yıl başına 10 ABD doları kadar düşük bir miktarla başlayabilir veya sunucu maliyetlerinde 10,000 ABD Doları / ay harcayabilirsiniz.

Sitenizi oluşturmak ve maliyetleri düşük tutmak için mümkün olan en fazla esnekliği istiyorsanız, bu seçeneği kullanma seçeneğidir, ancak düzgün çalışabilmesi için en fazla işi yapacak olan da budur. WordPress rotasına gitmek istiyorsanız, bir WordPress sitesi kurma konusundaki üç bölümlü dizimizi gözden geçirdiğinizden emin olun:

  • Kendi Web Sitenize Nasıl Sahip Olursunuz (Bir tane Olmasanız bile) Bölüm 1.
  • Kendi Web Sitenize Nasıl Sahip Olursunuz (Bir tane Olmasanız bile) Bölüm 2.
  • Kendi Web Sitenize Nasıl Sahip Olursunuz (Bir tane Olmasanız bile) Bölüm 3.

Shopify: Bir fiyata Basit Çevrimiçi Mağazalar

Shopify'ın bir amacı var: bir çevrimiçi mağaza işletmek. 29 ABD Doları / ay'dan (ve% 2 işlem ücretinden) ihtiyacınız olan tüm özellikleri sunar. Shopify'ın harika temalarıyla yaratılmış hoş görünümlü bir mağazada sınırsız ürünleri listeleyebilirsiniz. Sadece eşya satmak için bir web sitesi kuruyorsanız (ve ayda birkaç şey satacağınıza eminseniz), Shopify en basit çözümdür. Squarespace gibi, 7/24 destek ve size her konuda yardımcı olacak mükemmel belgeler ile birinci sınıf bir ticari çözümdür.

Shopify'ın büyük dezavantajı maliyeti: aslında ürün satmıyorsanız, çok pahalı. Zaten bir çevrimdışı mağazası olan veya sosyal medya aracılığıyla birkaç şey satan ve daha profesyonel bir platforma geçmek isteyen insanlar için muhtemelen en iyisidir.

Diğer seçenekler

Yukarıdaki seçenekler sadece daha iyi seçeneklerden bazıları . Popüler podcast'lerden birinin veya ikisinin reklamını duymuş olabilirsiniz. Mevcut olan tek seçeneklerden uzaktalar. Her fiyat noktasında düzinelerce farklı web sitesi oluşturma hizmeti var ve her özelliğiyle hayal edebiliyorsunuz. Ayrıca, bütçeniz varsa, profesyonel bir operasyonla her zaman devam edebilirsiniz.

Bir Alan Adı Satın Alın ve Başlayın

Artık web sitenizin ne işe yaradığına ve hangi platformda kullanacağınıza karar verdiğinize göre, başlama zamanı. Yapmanız gereken ilk şey etki alanı adınızı kayıt etmektir. Squarespace'in yaptığı gibi bir domain içeren bir servis kullanıyorsanız, bu servisten faydalanmalısınız. Yeni web sitenize işaret edecek şekilde otomatik olarak ayarlanacaktır.

Bir alan adını bağımsız olarak satın almak istiyorsanız, alan adı satın alma konusunda bilmeniz gerekenler kılavuzumuza bakın. Etki alanınızı Google Etki Alanları veya Hover'dan satın almanızı öneririz.

Bir etki alanınız olduğunda, kullanmak istediğiniz hizmete kaydolun ve yeni web sitelerinizi oluşturmaya başlayın. WordPress hariç, yukarıdaki tüm seçeneklerin kaydolma işlemlerini takip etmesi kolaydır.