Kindle Yavaş Ya Da Donuyorsa Ne Yapmalı?

Asla en çılgın aygıtlar olmasalar da, Kindle'ınız yavaş hissediyorsa veya tamamen donuyorsa, yardım etmek için buradayız. Bazı sorun giderme ipuçlarına bakalım.

Herhangi Bir Şey İndiriyorsanız Görmek İçin Kontrol Edin

Kindles, diğerlerine kıyasla … … güçsüz cihazlar. Sadece e-Kitapları işlemek için çok fazla işleme gücüne ihtiyacınız yok ve çoğu zaman, bu iyi. Fakat, eğer Kindle'ınız arka planda bir şey yapıyorsa, muhtemelen yavaş koşmaya başlayacaktır.

Kindle'ınızın herhangi bir süre için yapacağı tek gerçek arka plan görevi, e-Kitapların indirilmesidir. Yavaş bir internet bağlantısı kullanıyorsanız veya bir kerede çok sayıda e-Kitap indiriyorsanız (ya da sadece büyük bir kitap), tüm cihazınızın yavaş hissedeceği bir şans var demektir. Her şey bitmiş olana kadar birkaç dakika bekleyin ve çok daha iyi çalışmaya başlamalıdır.

Kindle'ınızın dosyaları indirdikten hemen sonra bir miktar işlem yapmak zorunda kalacağını unutmayın, bu nedenle, indirme işlemini bitirdikten sonra bir veya iki dakika sürebilir.

Doğru Kitapları Okuyun

Kindles küçük, hafif eBook dosyaları için tasarlanmıştır. PDF'leri, görüntü ağır belgelerini ve hatta çizgi romanları işleyebilirler, ancak daha genel amaçlı bir tablet gibi yapmazlar.

İLGİLİ: Senin Kindle Comic Kitaplar ve Manga Okumak nasıl

Amazon dışındaki kaynaklardan edindiğiniz e-Kitapları okuyorsanız, Kindle'nizin mücadele ettiği bir formatta olma şansı vardır. Gördüğüm en kötü örnek, bir kitabın PDF taramasını okumaya çalışan biri; Her sayfa bir görüntüydi ve tüm belge 100MB'nin üzerinde kaldı. Kindle'ın formda olduğunu merak etmiyor.

İLGİLİ: Ebook Koleksiyonunuzu Calibre ile Nasıl Düzenlersiniz?

Kindle'ınıza farklı e-kitap biçimleri koyacaksanız, bunları yönetmek ve dönüştürmek için Calibre gibi bir program kullanmalısınız.

Kindle'ı yeniden başlat

Bunu düşünmüyorsun, ama aylar içinde muhtemelen Kindle'ı yeniden başlatmamışsındır. İyi bir okuma seansından sonra “kapatmak” olduğunda, aslında bunu sadece düşük güç bekleme moduna geçirirsiniz. Bu, sahnelerin ardında herhangi bir çökme ya da benzeri varsa, uzun bir süre sizi rahatsız edebilir. Ayrıca Kindle'ınızı zaman zaman yeniden başlatmak için iyi bir uygulama; Bir şeyi kapatıp tekrar açmak neredeyse sihirli bir teknik düzeltmedir.

Kindle'ınızı yeniden başlatmak için, güç düğmesini yaklaşık yedi saniye basılı tutun ve ardından Güç menüsü açıldığında “Yeniden başlat” seçeneğini seçin.

Ekran donmuşsa ve Yeniden Başlat'a dokunamıyorsanız, güç düğmesi düğmesini – uzun süre – 40 saniye veya ekran karalana kadar basılı tutun. Bu ayrıca Kindle'ınızı yeniden başlatır.

Yazılımı Güncelle

Kindle'ınız havadaki en son sürüme otomatik olarak güncellenmelidir, ancak bazen bu işlem başarısız olur. En son ürün yazılımı sürümünde olmayabileceğinizi düşünüyorsanız, Menü düğmesine dokunun, Ayarlar'a gidin ve Ayarlar sayfasındaki Menü düğmesine tekrar dokunun.

“Kindle Güncelleme” kısıldıysa, en son sürümdesiniz. Değilse, yüklenmeyi bekleyen bir güncelleme var.

Ayrıca Kindle'ı el ile deneyip güncelleyebilirsiniz.

İLGİLİ: Nasıl Elinizi Kindle Güncelleme

Kindle'ınızı Sıfırlayın

Bunların hiçbiri Kindle'ınızı tamir etmemişse, bir sonraki adım fabrikada dinlenmeyi denemektir. Bu, Kindle'ınızı siler ve üretim hattından çıktığı zamanki duruma geri döndürür. Herhangi bir hata veya garip dosya hatası varsa, bunlar tamamen temizler.

Menü> Ayarlar'a gidin.

Ayarlar sayfasındaki Menü düğmesine tekrar dokunun ve ardından “Sıfırla” seçeneğini seçin.

Onaylamak için “Evet” e dokunun ve Kindle'ınız kapanacaktır. Sıfırlamak ve yeniden başlatmak için birkaç dakika verin ve tekrar gitmekte fayda var. Kindle'ınızı, yeni olduğunda yaptığınız gibi ayarlamanız gerekecek.

Kindle Yükseltme

Kindle'm son bir kaç ayını yavaşlatıyor ve ne yaptığımın bir önemi yok. Sadece biraz daha derine kazdığımda, Kindle'ın 2012'den beri neredeyse altı yaşında olan Paperwhites'inden biri olduğunu fark ettim. Artık hiç de iyi değil.

Gerçek şu ki, tüm teknoloji ürünlerinin bir ömrü vardır ve Kindle'imin muhtemelen faydalılığının sonuna yaklaşmasıdır. Hala Kindle Klavye veya benzer şekilde eski bir cihaz sallıyorsanız, muhtemelen sorunun büyük bir kısmı. Daha yeni bir modele geçmeyi düşünün. Ben Oasis'i ciddi olarak izliyorum.

Bu listedeki hiçbir şey yavaş veya donuk Kindle'ınızı sabitlemediyse ya da sadece son zamanlarda satın aldığınızda, bir donanım sorunu olabilir. Amazon ile iletişime geçin ve sorununuzu onlara açıklayın. Hatalı Kindle'ların değiştirilmesi konusunda çok iyi olduklarını gördüm.