Kolay Fotoğraf Düzeltmeleri, Öneriler ve Daha Fazlası için Google Fotoğraflar Nasıl Kullanılır?

Google Fotoğraflar, fotoğraf yönetimi ve yedeklemeler için mükemmeldir, ancak gözden kaçırmış olabileceğiniz özelliklerle de doludur. Hızlı düzenlemeler yapabilir, başkalarıyla paylaşabilir ve hatta basit filmler oluşturabilirsiniz. Hadi bir bakalım!

Albümleri, Kitapları, Filmleri ve Daha Fazlasını Oluşturmak için Asistanı kullanın

Fotoğraflar'ı fotoğraflarınızı yedeklemek ve toplamak için bir yol olarak kullanıyorsanız, muhtemelen üzerinde çalışmak için bir dizi görseliniz olur. Bunları Google Asistan'la karıştırılmaması gereken Asistan'la albümler (veya paylaşılan albümler), filmler, kolajlar ve animasyonlar halinde organize etmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Bu tamamen farklı bir şey, çünkü tabi ki.

Not : Bu makaledeki ekran görüntüleri Google Fotoğraflar'ın Android sürümündedir, ancak iOS sürümü aynı şekilde çalışır. Fotoğrafların web sürümü aynı simgeleri ve temel formatı kullanır, böylece kolayca takip edebilmeniz gerekir.

Bu seçeneklere ulaşmak için Google Fotoğraflar'ın altındaki “Asistan” düğmesine dokunun (veya Web'de Fotoğraf kullanıyorsanız, sağ taraftaki “Asistan” bağlantısını tıklayın). En üstteki tüm ana seçenekleri görürsünüz: Albüm, Fotoğraf Kitabı, Film, Animasyon ve Kolaj. Bu öğelerden herhangi birine dokunmak, söz konusu giriş için Oluştur sayfasına gider.

 

Her birincil seçeneğin ne yaptığıyla ilgili hızlı bir özet:

  • Albüm: Kolay düzenleme için fotoğraf koleksiyonu oluşturun.
  • Fotoğraf Kitapları: Sipariş vermek için özel bir fotoğraf kitabı oluşturun. Gerçek bir kitaptaki gerçek resimler.
  • Film: Video yap! Bu ilginçtir çünkü videonuza koymak için rastgele şeyler seçip seçmeniz gerekmez. Temalı videolar oluşturmak için belirli bir format kullanma seçeneğiniz vardır. Makine öğrenmeyi kullanarak seçtiğiniz kategoriye göre fotoğrafları otomatik ve akıllı bir şekilde seçer. Ve bu gerçekten çok iyi.
  • Animasyon: Kısa bir slayt gösterisi tipi klip yapmak için resimleri birleştirin.
  • Kolaj: Tek bir görüntüde birleştirmek için dokuz görüntüyü toplayın. Biliyorsun, bir kolaj.

Bu menülerden biraz daha fazla faydalanabilmeniz için biraz uğraşmanız gerekecek, ancak çoğu zaman Fotoğraflar Asistanı, otomatik olarak el ile çoğaltılması zor olan işleri otomatik olarak yapmanın kolay yollarını sunuyor.

Aile ve Arkadaşlarla Albümleri ve Resimleri Paylaşın

Çocuklarınız varsa, muhtemelen çok fotoğraf çekersiniz. Ve eğer senin diğer önemli şey benimki gibi bir şeyse, her zaman "oh, bana geçen gün çektiğin resimleri yolla!" Derler. Ya sana belirli insanlarla belirli resimleri kolayca ve otomatik olarak paylaşmanın bir yolu olduğunu söylesem ne olur? Evet, yapabilirsin.

Bu, Google Fotoğraflar'da Paylaşılan Kitaplıklar adlı yeni (ish) özelliğini kullanır. İşte bunun et ve patates: o zaman fotoğraflarını paylaşmak istediğini almak, sen fotoğraf paylaşmak istediğiniz kişiyi seçin. Oradan, Fotoğraflar otomatik olarak yapar.

Bunun nasıl ayarlanacağına dair tam ve ayrıntılı bir kılavuzumuz var, böylece daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İLGİLİ: Google Fotoğraflar 'Yeni Paylaşılan Kitaplıklar Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Ancak, otomatik paylaşımda değilseniz, belirli şeyleri belirli insanlarla anında paylaşabilirsiniz.

Bunu yapmak için bir çift yol var. Seçim moduna girmek için Fotoğraflar görünümünde bir görüntüye uzun süre basabilir ve ardından paylaşıma eklemek istediğiniz diğer resimlere dokunabilirsiniz. Buradan, üstteki paylaşım düğmesine dokunun ve ardından paylaşmak istediğiniz kişiyi (veya yöntemi) seçin. Paylaşmak istediğiniz görüntü (ler) için bir bağlantıyı kapmak ve bunu kişilerinize göndermek için “Paylaşım Bağlantısı Oluştur” düğmesini de kullanabilirsiniz.

Aksi takdirde, alt kısımdaki Paylaşma düğmesine ve ardından üstteki üç noktalı menüye dokunabilirsiniz. “Yeni Paylaşımı Başlat” ı seçin ve paylaşmak istediğiniz görüntüleri seçin. Resimler seçildikten sonra, üstteki “Alıcı Ekle” düğmesine dokunun, kişilerinizi seçin ve “Tamam” düğmesine dokunun. İsterseniz bir mesaj ekleyin ve ardından bağlantıyı gönderin.

Fotoğrafları Hızla En İyileştir, Kırp veya Düzenle

Google Fotoğraflar ayrıca, tüm platformlarda, resimlerinizde küçük değişiklikler yapmak için kullanabileceğiniz yerleşik bir düzenleyiciye de sahiptir. Filtreleri kolayca ekleyebilir, görüntüyü otomatik olarak geliştirebilir veya kırpabilirsiniz.

Düzenleyiciyi almak için fotoğrafı açmanız ve alttaki üç çizgiye dokunmanız yeterlidir.

Varsayılan düzenleyici görünümü, Filtrelerdir; Otomatik seçeneği, "orijinal" düğmenin sağında ilk seçenektir. Çeşitli filtreler arasında sıralama yaparken, orijinali görmek için resme de basabilirsiniz.

Basit bir aydınlatma ayarlaması yapmanız gerekiyorsa, editöre en başta ulaşmak için kullandığınız üç çizgi görünümlü düğmeye dokunun (veya tıklayın). Hiç kuşku yok, şüphesiz, ama Google bu şekilde yuvarlamayı seviyor. Ne yazık ki, bu sizi sadece basit Işık, Renk ve Pop kontrolleri sunan aydınlatma ayarlarına yönlendirecektir.

Fotoğrafı kırpmanız veya döndürmeniz gerekiyorsa, bunu etrafındaki parantezli bir kareye benzeyen simgeye dokunarak veya tıklatarak yapabilirsiniz. Köşe parçalarını kullanarak elle kırpma yapabilir (tercih edilen boyuta sürükleyebilirsiniz) veya sol taraftaki küçük dikdörtgen simgeye dokunarak önceden tanımlanmış bir boyut seçebilirsiniz. Döndürme seçenekleri aynı şekilde çalışır; bunu, mikro ayarlamalar için alt tarafta bulunan kaydırıcıyı veya 90 derece dönüşler için sağ taraftaki döndürme düğmesini kullanarak yapabilirsiniz.

Fotoğrafları Silme, Arşivleme

Fotoğraflarınızda çok fazla dağınıklık olduğunu fark ederseniz ve fotoğraflarınızı silmeden bir kısmını temizlemek istiyorsanız, bunu yapmanın yolu budur. Soldaki menüyü kaydırarak açın, Arşivle'ye dokunun ve sağ üst köşedeki Fotoğraf Ekle düğmesine dokunun (yalnızca mobilde bir simge). Arşivlemek istediğiniz fotoğrafları seçip ardından “Bitti” ye dokunun. Bitti.

Onlar gitmiş olacaklar ama unutulmayacaklar. Arşivlediğiniz her şeyi görmek için Arşiv menüsüne geri dönebilirsiniz. Ayrıca arama sonuçlarında da görünürler. İyi şeyler.

İLGİLİ: Google Foto'daki Yeni Arşiv Özelliği Nedir?