Komut Satırını Kullanarak Linux Nasıl Yeniden Başlatılır veya Kapatılır

Baştan başlamak ister misin? Bu eğitim, Linux veya macOS bilgisayarınızı komut satırından nasıl temiz ve güvenli bir şekilde yeniden başlatacağınızı veya kapatacağınızı gösterecektir.

Aşağı gidiyoruz

Bazen yeniden başlatma veya toplam kapatma için gitmeniz gerekir. GUI'siz bir sunucu üzerinde çalışıyorsanız veya uzaktaki bir bilgisayara SSH oturumu yapıyorsanız, komut satırı tek seçeneğinizdir. MacOS gibi Linux ve Unix benzeri sistemler, sisteminizi komut satırından kapatmak veya yeniden başlatmak için çeşitli komutlar sağlar.

Kullanabileceğiniz komutlar:

  • kapat
  • reboot
  • durdurmak
  • Kapat

Bu komutlar için man sayfalarına bakmak kafa karıştırıcı olabilir. Hangi komut satırı seçeneklerini seçtiğinize bağlı olarak, bu komutların tümü kapatmalar, yeniden başlatmalar ve sistem durdurmaları gerçekleştirebilir. Aslında, reboot , halt ve poweroff için man sayfaları tam olarak aynı bilgileri içerir.

Bunun arkasında ne var?

Cevap, saygıdeğer System V init sisteminin yerine geçen systemd bootstrap sisteminde yatıyor. Linux dünyasında, Fedora 2011'de systemd kullanmaya başladı. O zamandan beri birçok dağıtım tarafından kabul edildi. Debian ve Ubuntu 2015 yılında systemd geçti.

Açık systemd tabanlı dağılımlar shutdown , reboot , halt ve poweroff komutları etkin bir işaret eden kısayolları vardır systemctl komutu. Bu komutları kullanmak, System V init tabanlı dağıtımlarla bir derece uyumluluk sağlar. Kabuk komut dosyalarının (ve sert çekirdekli System V sistem yöneticilerinin) üzerinde çalışan bir sistem dağıtımı olan bir bilgisayara systemd gelir.

Kapatma kullanma

Çok kullanıcılı bir sistemi kapatmak veya yeniden başlatmak, önceden plan yapmanız gereken anlamına gelir. Ne zaman kapanmaya ya da yeniden başlatılacağınıza karar vermeniz ve diğer sistem kullanıcılarını kapatmanın ne zaman geleceği konusunda uyarmanız gerekir. Kendi bilgisayarınız ve onu kullanan tek kişi sizseniz, hayat çok daha kolaydır.

Bu komutlardan herhangi birini çalıştırmak için sudo grubunda olmalısınız. Yani, süper kullanıcı izinlerine sahip olmanız ve sudo komutunu kullanabilmeniz gerekir. Verdiğiniz komut derhal yürürlüğe girecek ve oturum açan diğer kullanıcıları etkilemeyecekse, sudo kullanmanıza gerek kalmayacak. Bu komutlardan birini kullanmaya çalışırsanız ve komut reddedilirse, sudo ile tekrar deneyin.

shutdown komutu varsayılan olarak tüm işlemlerin temiz bir şekilde durmasını, tüm dosya sistemlerinin senkronize edilmesini ve tüm CPU etkinliklerinin durmasını sağlar. Bu 'durma' halidir. Daha sonra gücü kesmek için donanıma bir mesaj gönderir. Bu, elbette, kapanma veya “kapanma” halidir.

shutdown zaman uyarısı ve oturum açma kullanıcılarına gönderilecek bir shutdown gibi bazı parametrelerin shutdown genellikle yaygındır. Şu andan itibaren 15 dakika boyunca bir kapatma planlayalım. shutdown , boşluk, +15 , boşluk ve ardından kullanıcılara gönderilecek mesajı yazın.

shutdown +15 Shutting down in 15 minutes!

Kullandığımız zaman dizgisi +15 , bundan 15 dakika sonra. + İsteğe bağlıdır. 15 yazabilirdik.

Kapanmanın zamanlandığını ve ne zaman olacağını onaylayan bir yanıt alıyoruz. Giriş yapmış olan kullanıcılar sağladığımız mesajı alacaklardır.

Bir kapatmayı iptal etmek için -c (iptal) seçeneğini kullanın.

shutdown -c

Kapatmanızın iptal edildiğine dair herhangi bir bildirim almasanız da, giriş yapmış kullanıcılarınız bilgilendirilir.

Bir zaman dizisi sağlamıyorsanız, bir dakika sonra kapanma planlanacaktır. Bir zaman dizesi belirtmezseniz, giriş yapmış kullanıcılarınıza bir mesaj sağlayamayacağınızı unutmayın.

shutdown

Bir dakika bile bekleyemezseniz, zaman dizesi ve kapanma anında etkili olur gibi now kullanabilirsiniz. now kullanmak +0 kullanmak gibidir.

Zaman dizisi 23:00 gibi belirlenmiş bir zaman olabilir. HH:MM formatına uymalı ve 24 saat açık olmalıdır. Sistem kapanmadan beş dakika önce yeni girişler engellenir.

Varsayılan shutdown işleminin bilgisayarı durma durumuna ve ardından kapalı duruma getirdiğini biliyoruz. Diğer komut satırı seçeneklerini ona ileterek bu davranışı geçersiz kılabiliriz.

  • -H (durdurma) seçeneği bilgisayarınızı durma durumuna getirecek, ancak donanımın kapanmasını istemeyecektir.
  • -P (poweroff) varsayılan eylemdir. Bilgisayar durma durumuna getirilir ve sonra kapatılır.
  • -r (yeniden başlatma) seçeneği bilgisayarınızı durma durumuna getirir ve yeniden başlatır.
  • -h (durma ve kapanma) seçeneği -P aynıdır. -h ve -H birlikte kullanırsanız, -H seçeneği önceliklidir.
  • -c (iptal) seçeneği, zamanlanmış kapanmayı, durdurmayı veya yeniden başlatmayı iptal eder.

İşte yeniden başlatma planladığımız bir örnek.

shutdown -r 08:20 System rebooting at 08:20

scrn4

Yeniden başlatma, durdurma ve kapanma Komutları

Bu komutlar adlarının önerdiği eylemi gerçekleştirir. Ancak, her biri yeniden başlatma, durma ya da güçlenme yapmalarını sağlamak için komut satırı seçeneklerini kabul edecektir. Ama neden önemli olanı karıştırsın? Bu komutlar en iyi yüz değerinde kullanılır.

Şimdi yeniden başlatmak istiyorsanız, kullanmak reboot . Şimdi PowerOff istiyorsanız kullanmak poweroff ve artık sistem durdurmak istiyorsanız, kullanmak halt .

reboot

halt

poweroff

Bu komutlar anında etkili olur. Bu komutlardan herhangi biri reddedilirse, onlardan önce sudo ile sudo . Ancak unutmayın ki, reddetme genellikle sistemde oturum açmak üzere olduğunuzu çevrimdışı bırakmak üzere olan başka kullanıcılar olduğu içindir.

Hangi Komut Bana Uygun?

Çok kullanıcılı ortamlarda, bu eylemleri gerçekleştirmek için shutdown kullanılması size daha fazla kontrol sağlar. Kapanmaları ve yeniden başlatmaları zamanlama ve yayın mesajı olan kullanıcıları uyarma imkanı bu durumlarda paha biçilmez olacaktır. Tek kullanıcılı bir bilgisayar için, reboot ve poweroff muhtemelen ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.