Kötü Bir Gözden Geçmek İçin Suçlanabilir misiniz?


Bir restoranda kötü hizmet alırsanız veya kiraladığınız bir fotoğrafçıyı işten çıkarırsanız, çevrimiçi atlamak ve bir yorum yazarak yazmak çok cazip gelebilir. Yapmadan önce iki kere düşünmelisin. Dikkatli değilseniz, kötü bir yorum bırakarak dava açabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Biz avukat değiliz. Bu makaledeki tavsiyeleri kamu kayıtlarındaki davalardan alıyoruz. Diğer Batı ülkelerinde benzer durumlar olmasına rağmen, öncelikle ABD hukuk sistemine odaklanmıştır. Çevrimiçi yazdığınız bir şey için dava açıyorsanız, bir avukata başvurun ve derhal profesyonel bir yasal tavsiye alın.

İnsanlar Kötü Yorumlar için Suçlandı

Gerçek şu ki, herkes istediği zaman kimseyi dava edebilir. Anlamsız davalar gerçek bir şeydir. PETA yedi yıl boyunca bir fotoğrafçı adına bir maymun adına dava açtı. Bu, bir şirketi yeterince kızdırırsan, avukat tutabilir ve mahkeme tarihi alabilir. Kazanabilirsin, ama yine de sana çok fazla zaman ve paraya mal olabilir.

Özellikle, geçmişte kötü yorumlar yapmak için dava açılmıştır. Bazı durumlarda – ve bazı örnekleri inceleyeceğiz – şirket kazandı. Diğerlerinde, bir Edmonton adamının onu geri aramayan bir teknoloji şirketi için bir yıldız incelemesini bıraktığı bu dava gibi, şirket de tehditleriyle asla takip etmiyor. Daha da fazlası, bir öğrencinin iç çamaşırında uyurken yatak odasına gelen bir hukuk firmasının olumsuz bir değerlendirmesini bıraktığı gibi, dava edilen kişi kazanmış ve şirket yasal ücretlerini ödemek zorunda kalmıştır – 27.000 $ bu durumda.

Büyük paket, sonuç ne olursa olsun, şirketler kötü değerlendirmeleri bıraktığı için dava açtı. Dava bir yargıç tarafından atılsa bile, her şey devam ederken, oradaki insanlar için birkaç ay eğlenceli olamazdı. Ve yasal ücretler için tazminat alma ve geri ödeme almadıkça, avukatınıza ödediğiniz paranız hala dışarıda kalırsınız.

Yorumlar İlk Değişiklikle Korunuyor… Bir Noktaya

ABD'de, yorumlar, ifade özgürlüğünü kapsayan İlk Değişiklik ile korunmaktadır. Bunu telafi etmek için Kongre, 2016'da Tüketici Gözden Geçirme Yasası olarak adlandırılan bir yasa çıkardı; bu, şirketlerin müşterileri olumsuz yorum göndermelerini yasaklayan sözleşmelerini şart koşmalarını yasakladı – ya da yaparsa para cezasına çarptırdı. Bu terimler o dönemde giderek daha yaygın hale geliyordu.

Söyledikleriniz gerçekte doğru olduğu ya da bir fikir olduğu sürece, bu eylem yazdıklarınızı korumalıdır. Ancak, olumsuz bir inceleme ile, iftira bölgelerine geçmek çok kolaydır. Electronic Frontier Foundation, çevrimiçi hakaret yasaları hakkında harika bir özet sunuyor. Blogculara yöneliktir, ancak yorumlar gibi çevrimiçi içerik yayınlayan herkes için geçerlidir.

Kısacası, “davacının itibarını zedeleyecek” bir “yanlış olgu beyanı” yayınlıyorsanız (bu durumda şirket demektir), o zaman hakaret ediyorsunuz demektir.

Bir kadın, Emily Fanelli, kat rafinerisi Matt Gardiner bir Yelp incelemesi bıraktı bu örneği atın:

“Bu adam sahibi mat bir aldatmaca onu kullanmıyorum bu şirket ile iş yapıyor pişman olacağım mahkemeye gidiyorum o bir aldatmaca müşteriler olduğunu lütfen o sizin katlarınızı yok edecek bir yalancı tarafından hiçbir şey yok dikkat edin müşteri ve eğer sen istersen sana herşeyi vaat ediyor – o zaman onunla git iyi bir iş bulmanı istersen başka bir ALDATMACA BÜYÜK BULL —-ER ”

Gardiner (kat tamircisi) gözden geçirmesi üzerine Fanelli'ye dava açtı ve yargıç Gardiner'in lehine 1000 $ tazminat ödedi. Yargıç şunları söyledi: “Aldatmaca”, “sanatçı” ve “çeteler” gibi ifadeler, bir sözleşmenin şartlarını yerine getiremeyen birinden ziyade, suç işlediğini bildiren eylemler anlamına gelir. ”Başka bir deyişle Fanelli, Gardiner'ı ima etti. bir suçluydu, hakaret ediyordu.

Bir başka durumda, Andrew ve Neely Moldovan basına gittiler ve fotoğraflarını rehin aldıkları 150 dolarlık bir ücret karşılığında rehin tutan fotoğrafçı Andrea Polito'yu suçladılar. Daily Mail'de bunun gibi makaleler kısa bir süre sonra ortaya çıktı.

Washington Post, “Moldovalılar'ın sempatizanları, fotoğrafçı Andrea Polito'nun gözden geçirme sayfalarına, bir aldatmaca sanatçısı ya da daha kötüsü” diye sorabildiğini söylüyor. ”Polito'nun stüdyosunu kapatmak zorunda kaldığı şeyler çok kötüydü, bu yüzden Moldova'lara dava açtı. Jüri üyeleri, Moldova'ların yanlış olduğunu ve bu nedenle de kötü niyetli bir iftiradan suçlu bulunduklarını tespit etti. Polito'ya 1.000.000 $ 'dan fazla hasar verdiler.

Gördüğünüz gibi, fikir ve hakaret arasındaki çizgi çok zayıf olabilir. Biliyorum ki memnun olmadığım hizmetleri açıklamak için kesinlikle “aldatmaca” gibi kelimeler kullandım. Hasarlar – özellikle birinin işini yok etmeyi başarırsanız – büyük olabilir.

Takeaways

Bu yazının amacı, internette dürüst, olumsuz eleştiriler yazarken sizi korkutmak değil. Her gün yayınlanan binlerce olumsuz yorum var ve bunlardan sadece çok azı avukatlarla doldu. Büyük paketler:

  • Sadece kesinlikle doğru olan şeyler gönderin.
  • “X sucks” gibi gerçekler olarak yorumlanabilecek ifadeler yapmak yerine “X'ten hoşlanmadım” gibi şeyler söyleyerek bir fikir ifade ettiğinizden emin olun.
  • Sizi dolandıran, sizi cezalandıran vb. Suç davranışlarını incelediğiniz şirketleri suçlamaktan kaçının.
  • Kızgınken yorumları yazmayın. Birkaç gün bekle ve nasıl hissettiğini gör. Yine de olumsuz bir inceleme yazmanız gerektiğini düşünüyorsanız, dikkatli ve kasten yapın.
  • Dava ile dava ya da tehdit varsa, derhal bir avukata başvurun. Birkaç yüz dolar değerinde yasal tavsiye şimdi size yüzbinlerce dolar kazandırabilir.

Ve ciddi olarak, bir avukat bölümüne konuşmaktan şaka yapmıyoruz.

Unsplash üzerinde Claire Anderson tarafından Fotoğraf.