Kronolojik Facebook Beslemesi Neden Geri Dönmeyecek?

Facebook'tan yapabileceğiniz pek çok meşru eleştiri var. Kronolojik haber beslemesinin ölümü bunlardan biri değil.

Anladım: yeni şeyler görmeyi bırakana kadar Facebook'ta dolaşırdın. Kolaydı ve yerleşik bir durma noktası vardı. Gördüğün şey üzerinde bir kontrol duygusu vardı ve hiç bir şey kaçırmadın.

Ama asla geri dönmeyecek ve iyi bir sebeple. Ben- comans.com'da yayınlanan Ben Evans'ın büyüleyici bir parçası, kronolojik beslemenin neden ölmesi gerektiğini özetliyor. Temelde matematik.

İLGİLİ: Facebook Haber Beslemesi Sıralama Algoritması Nasıl Çalışır?

İnsanların birkaç yılda bir 200-300 kişi “arkadaş” etmesi nadir değildir ve Facebook'a göre sonuç, ortalama kullanıcının arkadaşlarının günde en az 1.500 şey göndermesidir. Evans, daha fazlasını keşfetmek için bu numarayı kullanır:

Günde 1.500 ya da 3.000 maddeye sahipseniz, kronolojik özet akışı aslında sadece pes etmeden önce gözden kaybolabileceğiniz öğelerdir. Bu, gerçekte yalnızca% 10 veya% 20 oranında olabilir. Bu, arkadaşlarınızın son bir saat içinde yayınlayabilmeleri dışında hiçbir mantıksal sıraya göre sıralanmayacaktır. Rasgele bir örnek olarak herhangi bir yararlı anlamda çok fazla kronolojik değildir, burada rastgeleleştirici, uygulamayı açmak için kendiniz ne zaman olursa olsun. Son 5 yılda 16:32 ile 17:03 arasında arkadaşlık kurduğum 300 kişiden ne oldu? Bu arada, bize detaylı manuel kontroller ve filtreler vermek biraz daha mantıklı geliyor – teknoloji endüstrisinin tüm tarihi, gerçek normal insanların çalışmış olsalar bile onları asla kullanamayacağını söylüyor. İnsanlar dosya yok.

Makalenin geri kalanı, algoritmik olarak sıralanan beslemenin bile ezici olmaya başladığını ve sitelerin çok ötesine geçtiğini söylüyor. İyi bir okumaya değer, o yüzden kontrol et.