Kullanmakta olduğunuz MacOS'un Hangi Sürümü Nasıl Kontrol Edilir

Apple, yılda bir kez macOS işletim sisteminin yeni sürümlerini yayınlar. MacBook, iMac, Mac Mini veya Mac Pro'nuzda macOS işletim sisteminin hangi sürümünün yüklü olduğunu kontrol edin.

Bu bilgiyi bulmak için, ekranınızın sol üst köşesindeki menüden Elma simgesini tıklayın ve ardından “Bu Mac Hakkında” komutunu seçin.

Yüklediğiniz macOS sürümünün adı, ortaya çıkan pencerede Genel Bakış sekmesinde görünür. Yüklü işletim sisteminizin kesin sürüm numarası bunun altında görüntülenir.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, 10.13 sürümü olan macOS High Sierra kullanıyoruz. En son güvenlik güncellemelerini yüklediğimiz için sürüm numarası “10.13.4” diyor. Bu küçük güncellemeler, Mac App Store uygulamasındaki “Güncellemeler” sekmesinden edinilebilir.

Not : Mac işletim sisteminin daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, MacOS yerine “OS X” olarak adlandırılabilir.

MacOS'un en son sürümünü kullanmıyorsanız, Mac'in donanımının hala Apple tarafından desteklendiği varsayılarak, Mac App Store'dan yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Mac App Store'u açacak olan Bu Mac Hakkında penceresinde “Yazılım Güncelleme” düğmesine tıklayın. Mac App Store'u başka bir şekilde de (örneğin, dock'unuzdaki simgesini tıklatarak) başlatabilirsiniz.

 

Mac'inizdeki MacOS'un en son sürümünü doğrudan uygulamanın içinden yükleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Yine de güvende olmak için devam etmeden önce Mac'inizi yedeklemenizi öneririz.

İLGİLİ: Mac'inizi High Sierra'ya Yükseltme