Kurtarma Modunda Zaman Makinesi Yedeklemesinden MacOS Nasıl Tamamlanır?

Yeni bir sabit sürücü yüklüyorsanız veya Mac'iniz tamamen dağınıksa, yeni bir macOS yüklemesinin zamanı geldiğini düşünebilirsiniz. Fakat bir Time Machine yedeğiniz varsa, bu gerekli değildir: Mac'inizi tamamen geri yükleyebilir ve tüm uygulamalarınızı ve dosyalarınızı tam olarak bıraktığınız gibi alabilirsiniz.

MacOS'u Time Machine'den nasıl yedekleyebileceğinizi ve geri yükleyeceğinizi gösterdik, ancak bugün biraz daha fazla dalış yapacağız ve Kurtarma Modu'ndan nasıl geri yüklendiğinizi göstereceğiz. Hadi içeri girelim!

Adım Bir: Kurtarma Moduna Giriş Yapın

Yapmanız gereken ilk şey, Kurtarma Moduna erişim. Mac'inizi kapatın ve Mac'inizi tekrar açarken Command + R tuşunu basılı tutun.

İLGİLİ: 8 Mac Sistem Özellikleri Kurtarma Modunda Erişebilirsiniz

Bunun yalnızca yeni bir sabit disk durumunda bulunmayacağınız bir kurtarma bölümünüz varsa işe yarayacağını unutmayın. Endişelenmeyin: Başka bir klavye kısayolu kullanarak bir kurtarma bölümü olmaksızın MacOS kurtarmasına önyükleme yapabilirsiniz: Option + Command + R.

Her iki durumda da sonunda Kurtarma Moduna geçmelisiniz. Yardımcı programlar ekranında, “Zaman Makinesi Yedeklemesinden Geri Yükle” seçeneğini seçin.

Zaman Makinasından Geri Yükle sayfasında, “Devam Et” düğmesine basın.

Adım İki: Sabit Disk seçin

Ardından, hangi Time Machine sürücüsünün kurtarılmasını istediğiniz sorulur.

Eğer kullanıyorsanız, USB sürücünüzü bağlayın. Bir ağ sürücüsünden geri yüklüyorsanız, devam etmeden önce bir kablosuz ağa bağlanmanız gerekebilir. Kablolu bir bağlantı çok daha hızlı olacaktır, yani eğer bunun bir seçeneği varsa bunu kullanın.

Ayrıca şifrelenmiş bir Time Machine yedeklemesinden geri yükleme işleminin parola gerektirdiğini unutmayın.

Üçüncü Adım: Yedekleme Seç

Geri yüklenecek bir sürücü seçtikten sonra, hangi yedeğin kullanılacağını seçme zamanı.

Birden fazla Mac'i tek bir sürücüye yedeklerseniz, bilgisayarınızı “Geri Yükle” açılır listesinden seçmeniz gerekir. Ardından, geri yüklemek istediğiniz saati seçin. Yeni bir sabit disk kuruyorsanız, en yakın olanı seçmek en iyisidir, ancak bir çökmeden kurtarıyorsanız, sorun yaşamadan önce bir yedek seçmelisiniz.

Seçimlerinizi yapın ve geri yüklemeye başlamak için “Devam Et” düğmesine tıklayın.

Bu, özellikle bir ağ yedeklemesinden geri yüklüyorsanız, biraz zaman alabilir, ancak bittiğinde, tüm dosyalarınıza sahip olacaksınız.

Alternatif Seçenek: Yeni ve Yük Aktarma Yardımcısı ile Geri Yükleme

Bazı durumlarda yukarıdaki yöntem başarısız olur, ancak panik yapmayın: dosyalarınızı yine de kurtarabilirsiniz. Sadece macOS'u sıfırdan yükleyin ve tüm dosyalarınızı bir Time Machine yedeklemesinden aktarmak için Geçiş Yardımcısı'nı kullanın. Mac'iniz kurulum tamamlandıktan sonra bu aracı sunacaktır veya kurulum tamamlandıktan sonra manuel olarak çalıştırabilirsiniz.

İLGİLİ BİLGİ: Dosyalarınızı ve Uygulamalarınızı Bir Mac'den Başka Bir Yere Geçirme