LaunchBox’la Tek Bir Yerde Tüm Video Oyun Koleksiyonunuzu Organize Edin

Çeşitli ROM koleksiyonlarınız, Steam oyunlarınız ve diğer çeşitli Windows oyunlarınız, günün sonunda, sadece oyunlardır. Hepsini aynı yerden başlatmak mantıklı olmaz mıydı?

Bu, herhangi bir emülatör ile ROM’lar, DOSBox kullanarak DOS oyunları ve hatta PC oyun koleksiyonunuzu başlatabilen ücretsiz bir program olan Launchbox’ın ardındaki fikir. Eğer oyunların peşinden koşan ve sonra onları oynamayı unutmuş biri isen, bu senin için. Bir şey oynamak istediğinizde göz atmak için kapak resmi ve ayrıntıları ile birlikte tek bir arabirim ile sonuçlanacaksınız.

Size RetroArch’in nasıl kurulacağını gösterdik ve bu da hayal edebileceğiniz her şeyi taklit etmek için tek bir arabirim sunuyor, ancak yine de oyun koleksiyonunuzun geri kalanından ayrı bir sistem. Launchbox, ROM’larınızı sisteminizdeki diğer tüm oyunlar ile birlikte koyar. İşte nasıl kurulur.

Launchbox’ı Kurmak

Launchbox’ın kurulumu basittir: sadece Launchbox web sitesine gidin ve uyarıları takip edin. İndirme bağlantısını almak için bir e-posta adresine ihtiyaç duyacağınızı ve ardından başka bir Windows programı gibi çalışacağınızı unutmayın.

Programı ilk kez çalıştırdığınızda, başlıkları yüklemenize yardımcı olan bir sihirbaz göreceksiniz.

Yine, şu anda seçenekler arasında listelenmiş olmasına rağmen, Steam oyunları içe aktarılamıyor.

Launchbox’a Steam Oyunları Ekleme

Steam oyunlarınızı Launchbox’a eklemek için, oyunları içe aktarmaya başlamadan önce birkaç bilgi parçasına ihtiyacınız olacak. İhtiyacınız olan ilk şey, kendi Steam API anahtarınız. Bunun nedeni, Steam’in işlerin son zamanlarda çalışma şeklini değiştirmesi ve Launchbox’ın yapımcılarına ait API anahtarının, Launchbox kullanıcıları için artık çalışmadığı.

İyi haber şu ki, kendi API anahtarınızı almak gerçekten çok basit. Bir web API anahtarını kaydetmek için Steam’in sayfasına gidin (ve henüz yapmadıysanız Steam’de oturum açın). Site, web sitenizin URL’sini girmenizi ister. Bir web siteniz varsa bunu girebilirsiniz, ancak API anahtarınızı almak için herhangi bir rastgele web sitesine de yazabilirsiniz. Bu API anahtarını kopyalayın, çünkü bir an ihtiyacınız olacak.

İhtiyacınız olan sonraki şey Steam ID’niz. Bunu bulmanın en kolay yolu Steam’e (web sitesi veya Steam istemcisi) giriş yapmak ve profil sayfanıza gitmek. Sayfanın en üstündeki URL’ye bir göz atın ve bunun son kısmı Steam ID’nizdir.

Elinizdeki bu bilgilerle Steam oyunlarınızı Launchbox’a aktarmaya hazırsınız. Launchbox’ta Araçlar> İçe Aktar> Steam Oyunları’na gidin.

İlk sorduğunuz soru Steam profilinizin kullanıcı ID bölümünü doldurmaktır. Bunu yazın ve “İleri” düğmesine basın.

Ardından, bu API anahtarını sorduysanız, devam edin ve kutuya yapıştırın ve ardından “İleri” düğmesine basın.

Ardından, oyunlarınız için meta verilerin nereden indirileceğini belirtmeniz gerekir. Bu başlık, ESRB derecelendirmesi vb. Gibi şeyleri içerir. Emin değilseniz, varsayılan olarak ayarlanmış bırakın. Aksi takdirde, seçiminizi yapın ve sonra tekrar “İleri” ye basın.

Ardından, oyunlarınız için görüntüleri indirmek isteyip istemediğiniz sorulur. Burada çok şey var ve oyunlarınıza göz atmak için kullanabileceğiniz tüm farklı görüşleri ve temaları kapsar. Bunun çoğunu ele geçirmek isteyeceksiniz, ancak aşağıya kaydırırsanız, indirme işlemlerinin biraz daha hızlı ilerlemesini istiyorsanız, fragman ve tema video seçeneklerinin seçimini kaldırabilirsiniz. Seçimlerinizi yaptığınızda “İleri” düğmesine tıklayın.

Launchbox daha sonra Steam kütüphanenizi tarayacak ve oyunlarınızı gösterecektir. Listede, şu anda kurulu olsun ya da olmasın tüm Steam oyunlarınız var. Launchbox’a eklemek istemediğiniz oyunları görürseniz, onları seçin ve listeden kaldırmak için Sil tuşuna basın. Hazır olduğunuzda, oyunlarınızı içe aktarmaya başlamak için “Son” a tıklayın.

Oyununuzu içe aktarmak biraz zaman alabilir. Oyunların sayısına ve her biri için ne kadar sanat (ve video) aldığınıza bağlıdır. Sadece bir süre koşmasına izin ver. İşiniz bittiğinde, Steam oyunlarınızın karışıma eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Windows Oyunlarını Başlat Kutusuna Ekleme

Birçok Windows oyunu yüklü ise, Launchbox bilgisayarınızı tarayabilir ve otomatik olarak ekleyebilir. Başlamak için başlatma sihirbazındaki Windows düğmesini seçin. Sihirbazı atladıysanız, ana programdaki Araçlar> İçe Aktar> Windows Oyunlar’a gidin.

Araç, bilgisayarınızı tarar ve orijinallik veya GOG kullanarak kurulu olanlar da dahil olmak üzere olabildiğince çok oyun bulur.

Bu kolaydı, değil mi? “Finish” e tıklayın ve Launchbox bu oyunlar için sanat indiriyor ve her şeyi içeri aktarıyor.

Launchbox’a ROM Ekleme

Buradaki gerçek sihir, ROM koleksiyonunuzu ekliyor. Başlamak için sihirbazdaki “ROM Dosyalarını İçe Aktar” a tıklayın ya da ana programdaki Araçlar> İçe Aktar> ROM Dosyaları seçeneğine gidin. Başlamak için, LaunchBox’ı içlerindeki ROM’larla işaret edeceksiniz.

Ardından, ROM’ların hangi sistem için hazırlandığını Launchbox’a söyleyin.

Son olarak, Launchbox’ı oyunu başlatmak için kullanmak istediğiniz bir emülatöre yönlendirin. Retroarch’ı ayarlamanızı öneririz, çünkü bu şekilde her şeyi bir kez yapılandırmanız yeterlidir, ancak Launchbox ile her platform için ayrı bir emülatör de kullanabilirsiniz. Tamamen size kalmış.

İşiniz bittiğinde, Launchbox klasörleri tarar ve bulduğu tüm ROM’ları gösterir. Daha sonra kapak resmi ve açıklamalarını indirir. DOS oyunları için benzer bir yöntemden geçebilirsiniz, ancak buna dalmadan önce eski oyunları oynamak için DOSBox’u kurmak isteyeceksiniz.

Bireysel Oyunlar Ekleme

Koleksiyonunuzdaki bir ROM veya oyun görünmüyorsa, endişelenmeyin. Başlıkları tek tek ekleyebilirsiniz. Sağ altta “Ekle” düğmesine tıkladığınızda bir pencere açılır.

Burada, ad ve yürütülebilir ya da ROM’un bulunabileceği herhangi bir oyun için kendi ayrıntılarınızı yazabilirsiniz. Can sıkıcı olabilir, ancak çeşitli sihirbazlar bir unvanı kaçırırsa tek seçeneğinizdir. Çoğu oyun, hatta ROM korsanları testlerimizde bulundu, ama yine de seçeneğin olması iyi.

Koleksiyonunuza Göz Atma

Peki koleksiyonunuzu taramak neye benziyor? Varsayılan olarak, seçili oyun tarafından esinlenilen bir fan sanat eseri olan arka plan ile birlikte bir kutu kapak duvarı göreceksiniz.

Oyunlara ok tuşlarıyla veya fare ile göz atabilirsiniz. Derecelendirmeler ve açıklamalar dahil olmak üzere başlıklarınız hakkında daha fazla bilgi görmek için bir paneli bile açabilirsiniz.

Bu ayrıntılı bir arayüz, bu yüzden onu keşfetmek için biraz zaman ayırın.

İsteğe bağlı: Büyük Kutu Çoklu Menü

Çoğu PC kullanıcısı için birincil arayüz mükemmel çalışır. Ancak, kanepenizden bir denetleyici kullanarak bilgisayarınızı taramak isterseniz, sizin için başka bir arabirim var: Big Box. Yalnızca 20 $ ‘lık bir Launchbox Premium hesabı satın alırsanız sunulan bu özellik, her türlü özelleştirmeleri ve animasyonları sunar.

Bunun görünümünü seviyorsanız ve takıntılı bir şekilde ince ayar yapmaktan hoşlanıyorsanız, yükseltme için ödeme yapmayı düşünün.